Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция предупреди, че планът с ЕС за бежанците не е финализиран

Сделката за отмяна на визите е голяма победа за Ердоган преди изборите

1 коментар
Туск и Юнкер, сн. ЕПА/БГНЕС

Турски представители заявиха в петък, че договореният с Европейския съюз план за съвместни действия с Турция срещу мигрантската криза не е бил финализиран, предаде Би Би Си. На приключилата си среща лидерите на ЕС се съгласиха да ускорят преговорите за облекчаване на визовия режим с Турция, ако тя възпре притока на мигранти към Европа. Освен това те обещаха възобновяване на преговорите за присъединяване на Турция към ЕС, както и да обсъдят допълнителна финансова помощ от 3 млрд. евро за страната, където са разположени около 2 млн. бежанци.

Турският външен министър Феридун Синирлиоглу обаче заяви, че споразумението засега е само проект. Той окачестви предложените от ЕС финансови мерки като "неприемливи" и посочи, че е грешно да се създава впечатление, че Турция иска определена сума пари, за да държи бежанците на своя територия.

На срещата, приключила късно вечерта в четвъртък, лидерите на ЕС се договориха да ускорят либерализирането на визовия режим за Турция, ако тя изпълнява определени критерии и "реенергизиране" на разговорите за присъединяването ѝ към ЕС.

Одобреният план предвижда финансова помощ от около 3 млрд. евро. Според дипломати в Брюксел 3-те милиарда все още не са налични, а редица европейски страни като Гърция, Кипър и Франция са против прибързаното поетапно премахване на визите за 75-милионна Турция.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че разговорите за финансовата помощ ще продължат с турски представители в следващите дни. Канцлерът на Германия Ангела Меркел ще посети Турция в края на тази седмица.

Турският президент Реджеп Ердоган коментира в петък, че ЕС се е събудил твърде късно за важната роля на Турция във възпирането на бежанския поток. Той обвини ЕС в неискреност по повод обещаното подновяване на преговорите за присъединяване на Турция.

"Сигурността и стабилността на Запада и на Европа зависят от нашата сигурност и стабилност. Те приеха това сега. В разговорите, които проведох в Брюксел миналата седмица, те приеха всичко това. Не може да се случи без Турция", заяви Ердоган, цитиран от Ройтерс.

"След като не може да се случи без Турция, защо не вземете Турция в ЕС? Проблемът е ясен, но те не са отворени. Те не са ясни", допълни той.

Планът за действие предвижда по-голямо сътрудничество с Турция, която има 900 - километрова граница със Сирия, за подобряване на живота на близо 2 млн. сирийски бежанци в Турция и насърчаването им да останат там.

В плана не се посочва точно число на "съществената и конкретна нова финансова помощ", която ЕС предлага, но Меркел заяви, че става дума за 3 млрд. евро, които според европейски представители Анкара е поискала, които са били дискутирани и които изглеждат достатъчни.

"Ние сме похарчили 8 млрд евро досега. Каква подкрепа ни е дал светът? 417 млн. долара", заяви Ердоган, обвиняван и от вътрешната опозиция и от демократичния свят за авторитарните методи на управление, потъпкването на човешките права, цензурата в медиите и пр. Поради всичко това отношенията на Анкара с Европа се обтегнаха, но незапомнената бежанска вълна, която се изсипа в европейските страни това лято, принуди ЕС да търси сделка с Ердоган.

Той обвини Европа, че се е събудила за мащабите на кризата едва след снимките на удавеното тригодишно момче Айлан Кюрди, чието семейство се е опитвало да стигне Европа.

По думите на Ердоган, едва тогава европейците са сложили снимката на първите страници на вестниците си и са започнали да си задават въпроси, "но колко дълго ние трябваше да крещим и викаме". Според него само в Турция има 2.2 млн. сирийци и 300 хил. иракчани.

Говорителят на Партията на справедливостта на Ердоган Омер Челик посочи, че мигрантската криза и преговорите за членство на Турция в ЕС са различни теми и преговорите за членство не бива да са предмет на "политически рушвет".

Турция продължава да иска зона за сигурност в Сирия

Турският външен министър заяви пред репортери в Анкара, че е казал на партньорите от ЕС, че фокусирането им върху мерките за сигурност е погрешно и че Турция отново е настояла да се създаде зона за сигурност в Сирия, за да останат бежанците в родните си страни.

Българският премиер Бойко Борисов поддържа турското искане за зона за сигурност, която обаче ЕС отхвърля.

Предстоящата отмяна на визите е голяма победа за Ердоган преди изборите

Сделката на ЕС с Турция е голяма победа за Ердоган преди парламентарните избори на 1 ноември, когато неговата партия ще се опита да си възстанови пълното мнозинство, което загуби през юни за пръв път от идването си на власт преди повече от десетилетие.

За повечето турци безвизовото пътуване в Европа е далеч по-важно отколкото самото членство в ЕС, отбелязва Ройтерс.

Падането на визите е планирано за октомври 2017 и вероятно този срок ще бъде изпълнен, отбелязва EUobserver.

"Главната цел на нашите преговори с Турция е да гарантираме, че бежанците, намиращи се на нейна територия, ще останат там. Втората задача е борбата с престъпните групи, занимаващи се с трафик на хора", заяви Жан-Клод Юнкер след срещата на лидерите на ЕС в Брюксел.

Предпазлив оптимизъм

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск изрази предпазлив оптимизъм и каза, че постигнатото споразумение е важен етап в спирането на мигрантската вълна, но ще има смисъл само, ако Турция ефективно спре бежанския поток към Европа.

Той добави, че въпросът за създаването на единен план за действие е бил много сложен за всички. Планът е резултат от усилени преговори с турските лидери в Брюксел, Анкара и Ню Йорк, каза Туск.

Лидерите на ЕС са се съгласили европейската гранична служба Фронтекс да получи засилен мандат и правото да връща незаконните мигранти.

Лидерите на ЕС предупредиха за опасност от военна ескалация в Сирия и критикуват руските удари срещу умерени сирийски бунтовници.

Международните военни действия трябва да са координирани и да се фокусират върху борбата с терористичната групировка "Ислямска държава" и други екстремисти, а не да подкрепя президента Башар Асад, се казва в изявление след края на срещата на правителствените лидери в Брюксел. Вторият ден на срещата им бе отменен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nik
    #1

    Може да звучи конспиративно. Но след подобни ултиматуми и откровен рекет изниква въпрос - дали Турция не разпали войната в Сирия не толкова да свали Асад, колкото да създаде бежанския проблем. С който да постави Европа на колене.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.