Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВАС решава спора за собствеността на храма "Св. Ал. Невски"

Висши духовници отслужиха молебен пред съда, църковните камбани биха тревожно

8 коментара
ВАС решава спора за собствеността на храма "Св. Ал. Невски"

Върховният административен съд (ВАС) разгледа делото за собствеността на патриаршеския храм "Свети Александър Невски". Храмът бе даден на Българската православна църква (БПЦ) през 2014 г. от държавата, но собствеността върху него се оспорва от културно-историческо дружество "Будител", според което храмът е културна институция и връщането му на БПЦ би нарушило обществения интерес.

В понеделник сутринта, преди съдебното заседание, камбаните на храмовете в София биха тревожно. Пред сградата на ВАС беше отслужен молебен, в който Българската православна църква – Българска Патриаршия призова клир и миряни да вземат молитвено участие за изпросване Божията помощ за запазването на Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски“ като собственост на църквата.

”Тук сме, за да помолим тези, от които зависи да бъдат честни и добри и да изпълнят това, което Министерският съвет беше решил вече", каза патриарх Неофит, който дойде във ВАС.

Адвокатите на БПЦ поискаха от съда да отхвърли като недопустима жалбата срещу прехвърлянето на храм-паметника в собственост на църквата и посочиха като аргумент, че жалбоподателят няма правен интерес.

Веселин Станков от дружеството, което обжалва решението на служебния кабинет “Близнашки“, заяви, че то е взето в нарушение на административните процедури и на решението на Велико Народно събрание, което е определило, че собствеността върху храма трябва да бъде всенародна.

Обявяването на храма за частна държавна собственост стана с решение на служебното правителство от 1 октомври 2014 година, но два дни по-късно беше подписан договор за преотстъпване правото на собственост на катедралата на църквата. На 8 октомври същата година в Министерския съвет се състоя церемонията по връчване на акта за собственост на патриаршеския храм.

Митрополит Гавриил определи жалбата като абсурд и предупреди, че храмът не може да остане без духовно ръководство. Патриарх Неофит заяви, че очаква съдът да потвърди решението на правителството.

Върховният административен съд ще вземе решение за допустимостта на жалбата в 30-дневен срок.

Пламен Сивов, изпълнителен директор на Фондация "Покров Богородичен", коментира пред БНР, че липсват достатъчно ясно изразени и юридически добре аргументирани позиции и от двете страни, свързани с казуса. По думите му дружество "Будител" разбира обществения интерес по този начин - храмовете, които са историческо наследство, да бъдат държавна собственост и да не се дават в ръцете на църквата.

Пламен Сивов коментира, че Синодът е очаквал съдът да не даде ход на жалбата: "Това можеше да се избегне, ако се преразгледат цялостните основания на тези църковно-държавни отношения в територията на собствеността. Казусът със "Св. Александър Невски" е само върхът на айсберга. Надолу има много други неща. Църквата, като един от крупните собственици на недвижими имоти в България, по исторически и културни причини има места, територии и обекти, където се пресичат по някакъв начин църковните интереси с обществения интерес".

Сивов заяви, че би трябвало да се сформира работна група, която да изведе принципни позиции, за да се избегнат подобни казуси в бъдеще.

Според доц. Костадин Нушев от Богословския факултет на Софийския университет споровете за използването на църквите и манастирите като паметници на културата и като действащи храмове трябва да престанат и тези две виждания трябва да бъдат примирени.

"Тези две концепции могат да се съвместяват и не е необходимо да се противопоставят. Така е и според българското законодателство. Статутът на паметник на културата не противоречи на разбирането на църквата за действащите светини като места за богослужение и молитва", каза доц. Нушев пред БНР.

Съдебното дело е заведено от група учени от сдружение на историци като оспорване на административния акт, изработен и приложен през 2014 г. от служебното правителство на проф. Близнашки, обясни доц. Нушев. По думите му, чрез този акт е била намерена формула за връщането на собствеността върху патриаршеската катедрала на Българската православна църква. Доц. Нушев изрази още мнението, че не е нужно по този начин да се драматизира възстановяването на собствеността върху Патриаршеската катедрала и отбеляза: "Тъй като катедралата нямаше акт за собственост и това възпрепятства всякакви реставрационни дейности, а Св. Синод не можеше да предприеме никакви действия, свързани със стопанисването му и подготовката на проекти за реставрация, години наред се търсеше формула за издаването на нотариален акт".

"Св. Александър Невски“ е завършен и осветен през 1924 г. След промените в края на 40-те години на миналия век, с новата републиканска конституция и отделянето на църквата от държавата, както и заради отчуждаването на имоти, документацията за храма не е съхранена. В архивите не беше запазена достоверна документация за собствеността на този храм, каза доц. Костадин Нушев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Един Чичо
    #8

    Този Храм е един от символите на София и понеже е всенароден ще бъде скъп за всички Българе! Не ми е ясно само защо този т.н."Будител" не се разтича за продажбата на другата светиня за България- Рилският манастир, който шепа търгаши с държавно участие го ПРОДАДОХА на гърците??? Кой кого БУДИ в края на краищата: интереса или феса.

  2. Gluon_deactivated_1487096673
    #7

    Зад благите приказки на тези дядовци се крие ненаситна лакомия. Грешка е да се дарява собственост, още повече в центъра на столицата. Ако сега държавата може да разполага с имота, утре ще трябва да се искат разрешения от някакви дядовци. Така се поставяме в зависимост. На кого е необходимо това? А и поне дядовците да даваха пари за поддръжка, а то не - пак ние ще им даваме пари да си поддържат тяхната собственост. WTF?

  3. pposhta
    #6

    "Благодарение на БПЦ България е била съхранене през 5 в. робство!" - За съжаление Отец Паисиевите духовници ги няма. А колкото до 7-те точки (опопрни :) , десетте божи заповеди са: Аз съм Господ, Бог твой, Да нямаш други богове, освен Мене. Не си прави кумир Не изговаряй напразно името на Господа, твоя Бог Помни съботния ден, за да го светиш Почитай баща си и майка си Не убивай. Не прелюбодействувай. Не кради. Не лъжесвидетелствувай Не пожелавай нищо, което е на ближния ти

  4. dimitardi100
    #5

    Няма по висш обществен интерес от разпространението на Християнските ценности:

    1. Не кради!
    2. Не лъжи!
    3. Не убивай!
    4. Не си създавай идоли!
    5. Не пожелавай собственоста на Ближния
    6. Обичай Ближния като себе си!
    7. Не прави на Ближния това, което на теб не искаш да ти направят и т.т. и т.н.

    Благодарение на БПЦ България е била съхранене през 5 в. робство!

    Като отнемат катедралата от БПЦ в какво искат да я преврънат от подБудител ?

    Може би в център на самобитно-кръжочна дейност ,или за сценки

  5. Entdecken
    #4

    Това е обяснението защо Близнашки даде собствеността върху Ал.Невски на Синода - за да могат сега приятелите му от ДПС и Мюфтийството да използват прецедента, за да поискат собственост върху всички мюфтийски имоти още отпреди Христа, както се казва. Освен това доколкото мнозинството от Синода са хора на КГБ нищо чудно някой хубав ден да осъмнем с нов собственик на Александър Невски - някой руски олигарх от обкръжението на Путлер. Я по-добре да не си вкарваме таралеж в гащи...

  6. Коментарът е изтрит в 15:25 на 7 декември 2015 от автора.
    #3
  7. Boriana Boneva
    #2

    охранените ни старци ако получат Ал. Невски да бъдат така честни да направят ремота в сградата със собствени пари или да заложат в банка имоти за заем за ремонт. да ама едва ли. Хем може да я получат хем ще хленчат и искат да цицат пари от държавата за ремонт.

  8. Сандокан
    #1

    Нали "Александър Татарски" носи големи приходи от туристи, поповете и дела ще водят, и молебени ще правят, и камбаните ще бият, и шествия ще предвождат. Ама я да им връчат собствеността на приюта на отец Иван, как ще бягат като дявол от тамян.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.