Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Въвеждане на модерни, надеждни и ефикасни процедури за планиране и изпълнение на бюджета на съдебната власт

1 коментар
Въвеждане на модерни, надеждни и ефикасни процедури за планиране и изпълнение на бюджета на съдебната власт

Днес в град Пловдив ще се проведе последната Кръгла маса по проект  "Въвеждане на модерни, надеждни и ефикасни процедури за планиране и изпълнение на бюджета на съдебната власт”.

Резултатите по проекта бяха представени пред административните ръководители на органите на съдебната власт, магистрати и съдебни служители от петте апелативни района в София, Велико Търново, Варна, Бургас и Пловдив, на кръгли маси в периода 19-28 август 2014 г.

Проектът с бенефициент Висшия съдебен съвет е на обща стойност 597 886 лева и се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

Целевите групи, към които е насоченпроектът, са Висшият съдебен съвет и второстепенните разпоредители с бюджетни средства към него, като предстои пилотно тестване на програмното бюджетиране във Висшия съдебен съвет, Върховния административен съд, Прокуратурата на Р България и Националния институт на правосъдието.

Проектът е иницииран в съответствие със Стратегията за продължаване на реформата на съдебната система, според която първият заложен приоритет е подобряване управлението на органите на съдебната власт, а една от мерките е превръщането на бюджетната процедура в реален механизъм за обществен контрол. Въвеждането на програмното бюджетиране ще позволи остойностяване работата на отделния магистрат и служител и проследяване на нейната ефективност. По-ясно ще бъде представено на обществеността какви са конкретните услуги и продукти, какви са постигнатите резултати за определен период от време, при каква натовареност работят отделните органи на съдебната власт, както и необходими ли са промени в съдебната карта на Р България.

До 2013 година, включително, предлаганият от ВСС и одобряван от Народното събрание бюджет на съдебната власт се основава на разходите за предходен период и одобрените макроикономически показатели.

С реализацията на проекта за програмно бюджетиране, този подход ще се замени с нов, при който ще се осъществи обвързване на бюджетирането на отделните звена на съдебната система с отчетените резултати от работата им в съответствие с определените програмни цели. Механизмът за дефиниране и приемане на програмни цели по отделните показатели за ефективност и качество, ще бъдат залагани във всеки следващ бюджет, с отчитане спецификата на отделните звена на съдебната власт, включително техните подразделения и регионалните нужди.

Срокът за изпълнение на проекта е 24 месеца като екипът на KPMG България ООД, във взаимодействие с представители на пилотните органи, е преминал през основните етапи от цикъла на програмното бюджетиране, свързани с: анализ на бюджетната практика в съдебната власт; изготвяне на проекти на стратегически и оперативни планове, разработване на проект на Методология за програмно бюджетиране в съдебната власт и провеждане на обучения. Въз основа на Методологията ще бъде финализиран подготвяният модел за разпределение на разходите и прогнозните тригодишни бюджетни заявки, разработени в програмен формат.

Изготвената структура на програмния бюджет за съдебната власт, включва пет програми: Управление на органите на съдебната власт, Правораздаване, Повишаване квалификацията на магистратите и съдебните служители, Електронно правосъдие, и програма Администрация.

Въвеждането на подхода на програмно бюджетиране в съдебната власт се оценява като положителна стъпка в посока реформиране и модернизиране на управлението в системата, а с оглед устойчивостта на предприетите действия следва да продължи надграждането и обогатяването на новия подход. Наред с по-ефективното и прозрачно управление и отчитане на изразходваните ресурси, ще се промени модела на планирането им. От база краткосрочно покриване на определени нужди ще се премине към планиране на база приоритизирани стратегически цели.

Пример за прилагането на модерни практики в бюджетирането са съдебните системи в Обединеното кралство, Нова Зеландия, Франция, Словакия и Холандия, където са остойностени различните типове дела за различните инстанции.

Този документ е създаден в рамките на проект "Въвеждане на модерни, надеждни и ефикасни процедури за планиране и изпълнение на бюджета на съдебната власт“, договор № С11-15-5/04.09.2012 г., който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. join_alex
    #1

    Ехааааа цели 597 886 лева! В кой ли джоб ще отидат една част от парите? :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.