Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВУЗ-ове са били акредитирани при конфликт на интереси

10 коментара
ВУЗ-ове са били акредитирани при конфликт на интереси

Националната агенция за оценяване и акредитация на висшите училища към Министерски съвет не е работила достатъчно прозрачно и членовете на оценяващите комисии са работили в условията на конфликт на интереси, установи доклад на Сметната палата за периода 1 януари 2005 – 31 декември 2007 година.

Съгласно Етичния кодекс, служителите и експертите от Акредитационния съвет, постоянните комисии и експертните групи не трябва да участват при обсъждането, подготовката, вземането на решения за акредитация и контрола върху изпълнението на акредитационните решения, когато са в ситуация, пораждаща съмнения за тяхната безпристрастност. За целта през одитирания период е попълвана декларация за необвързаност, която обаче е въведена без решение на Акредитационния съвет и се е прилагала само за председатели и членове на експертните групи. Има случаи, в които не са попълвани всички раздели от декларацията и не е била попълвана от всички експерти, с което на практика целите ѝ не се постигат. За членовете на постоянните комисии и Акредитационния съвет пък не съществувало изискване за деклариране на необвързаност при гласуване на решения.

Така например в процедурата за институционална акредитация на Софийския университет “Климент Охридски”, проведена през 2006 г., в постоянната комисия, която прави предложение пред Акредитационния съвет, участват като членове трима представители на ВУЗ-а, от общо петима членове. В процедурата за програмна акредитация на професионално направление “Теория и управление на образованието” в същия университет, в общата оценка по критерии участват като членове на комисия петима представители на СУ от общо шестима члена.

Сметната палата констатира, че през одитирания период принципите за необвързаност са прилагани единствено на ниво експертна група, а с приемането на Етичния кодекс в края на одитирания период са създадени условия за тяхното прилагане и от останалите оценяващи органи.

От събраната информация за състава на акредитационните съвети в някои чуждестранни агенции е видно участие на представители на работодателите в агенциите на Албания, Германия, Латвия, Русия, Словакия и Чешката република. В Германия пък в работата на агенцията са включени и студенти. Дава се и лошият пример на унгарската агенция, която в определен период е загубила доверието на обществеността заради преобладаващата си академична ориентация. Посочва се, че с така определения състав на Акредитационния съвет, състоящ се изцяло от представители на академичната общност и невключващ представители на потребителите – работодатели и студенти, не се създават оптимални условия, в процесите по външното осигуряване на качеството и не се отговаря на пазарните потребности.

По процедурите за институционална акредитация на трите ВУЗ-а с най-голям капацитет - УНСС със 17 300 студенти и докторанти, Техническия университет - София с 25 000 студенти, и СУ “Климент Охридски” с 28 500 студенти и докторанти е установено, че няма анализ за това как конкретните количествени стойности осигуряват качествено обучение. Одитният екип счита, че този начин на определяне на капацитета на висшите училища не създава условия за единен подход в работата на оценяващите органи. През 2005-2007г. е определян капацитет, който съвпада с предложения от висшите училища и не е променян в резултат на оценките на оценяващите органи на агенцията.

Основният извод на Сметната палата е, че заради установените пропуски от различен характер не са осигурени в пълна степен публичност и прозрачност за обществото за този процес. Отправени са и критики относно публикуването на информация на интернет страницата на агенцията.

Липсват анализи от страна на агенцията за перспективите на пазара на труда, търсенето на кадри с определена специалност и квалификация.

Сметната палата препоръчва да се организира разработването и утвърждаването на правила и вътрешни документи, осигуряващи спазването на принципа на необвързаност в постоянните комисии и Акредитационния съвет и да се организира разработването и утвърждаването на цялостна Стратегия за развитието на Агенцията и дългосрочна програма за управление на човешките ресурси. Освен това се предписва в Акредитационния съвет да се включат работодателите и студентите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 07
    #11

    ..Само може би дон Сокол..

  2. Ха-ха
    #10

    Ами да, той е "еталона" за честност последните години :)

  3. statistikut na dyavola
    #8

    Kade e sega Lazarincho Lazarov da komentira kakvo e kazala Smatnata palata. Ili toj komentira samo kogato Smetnata palata kaje nesto za BAN. Ah, zabravih, nemu sega e porachano da vazhvalyava "strategiyata" za nauchnite izsledvaniya. Vsichki spezialisti kazvat the strategiyata e bokluk. Samo Lazarincho ya hvali. Eh, dolarcheta, dolarcheta i v Nebraska ste nujni vii!

  4. Студент
    #7

    щом като този са в тази комисия,то какво хубаво очаквате от нея?

  5. Петър Дошков
    #6

    Не само този конфликт на интереси, но и злоупотреба със служебно положение (престъпление). Например акредитира се с "Много добра" оценка спец. в ЮЗУ (ПИФ) Административно право и процес на Александър Воденичаров, и то далеч след като е навършил пенсионна възраст. После Станишев - министър -председател на РБ- назначава Илия Гюдженов (бившия ректор на ЮЗУ, допуснал престъпния феномен незаконен декан на ПИФ Воденичаров) за член на АС (на втори трудов договор), а Гюдженов системно е нарушавал Закона за висшето образование,установено с Одитен доклад на МОН, за който първа писа Мартина Бозукова. Всичко хубаво Мартина

  6. Стефан Дечев
    #5

    Поздравления за Мартина Бозукова, която отново се занимава с корупцията в затъващото родно висше образование!Прав е Дошков!Сега е време Илия Гюдженов да отговори на въпросите.1. Защо е допуснал Воденичаров да остане декан на ПИФ и след 18 авг. 2005 г., след като тогава действащият Закон за висше образование не е позволявал това.2. Защо лично Илия Гюдженов не е обърнал внимание на Воденичаров, че днешният ден преди 1 година, 23 октомври 2007 г., е последната възможна дата, в която може да се проведе

  7. москвич 408 и
    #4

    кочината май ще се самозатвори

  8. Емма
    #3

    А някой спомня ли си, че първоначално 2 ВУЗа не получиха акредитация, по-точно беше им поставена "незадовалителна" оценка - ЮЗУ и Варненския свободен. После след светкавично обжалване Варненският изведнъж получи оценка "мн. добра", колкото имаше и Софийският, а пък оценката на ЮЗУ беше променена на "задоволителна". Някой тогава да се запита как стават тия работи? Публична тайна е какво е нивото в тези два "университета" и как се вземат дипломи там.

  9. ri
    #2

    e, i...???

  10. Доктора
    #1

    За съжаление малка страна с изчезваща нация и увеличаваща се бройка на ВУЗ-ове. Кумчо Вълчо лапна близо 6 милиона от матурите, ректорите на ВУЗ-ове пък прибраха между 12 - 15 милиона. Къде е ДАНС да следи и разкрива корумпираните? Кога ще прибере и д-р Емил Райнов и брат му за комисионерските им изпълнения?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.