Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започна гласуването на президентските избори в Египет

0 коментара

В Египет започна гласуването на президентските избори, в които се очаква лесна победа на сегашния държавен глава Абдел Фатах ас Сиси. Гласуването ще продължи до сряда.

Единственият друг кандидат е слабоизвестният политик Муса Мустафа Муса, който се включи в надпреварата в последния момент, за да спести на управляващите конфуза от избори с един кандидат, отбелязва АП.

Муса не е критикувал Сиси, който пък никога не е споменавал името му публично.

Властите се надяват, че достатъчно голяма част от имащите право на глас близо 60 милиона души ще отидат до урните, за да се придаде легитимност на вота.

В последните месеци и други хора обявиха намерението си да се кандидатират на тези избори, включително такива, които можеха да привлекат значителен протестен вот. Всички те обаче бяха арестувани или сплашени да се откажат, отбелязва АП.


Египетският президент Абдел Фатах ас Сиси, който е на път да спечели втори мандат на изборите тази седмица, е описван едновременно като спасител и авторитарен лидер, отбелязва в своя анализ германската агенция ДПА.

Поддръжниците на бившия генерал от египетската армия казват, че той е спасил страната от гражданска война, като е организирал свалянето през 2013 година на първия цивилен, демократично избран, но създаващ разделение сред египтяните президент Мохамед Морси. Противниците на Морси и протестиращите възприеха свалянето на президента ислямист от Ас Сиси като революция, но неговите симпатизанти нарекоха събитията "държавен преврат".

Верните на Ас Сиси египтяни приветстваха неговите изявления, че движението Мюсюлмански братя няма място в Египет. Ислямистката групировка на Морси сега е обявена в страната за терористична организация.

 

За разлика от Морси, когато Ас Сиси започна своя първи президентски мандат през 2014 година, той се ползваше от огромната подкрепа на държавните институции, бизнеса и медиите. Много египтяни продължават да не виждат алтернатива на Ас Сиси и приветстват твърдите му действия в управлението на държавата, след години на социални бунтове, разтърсили икономиката.

За да съживи икономиката, правителството на Ас Сиси предприе поредица от строги икономически мерки, включващи орязване на държавните субсидии за гориво, въвеждането на плаващ курс на валутата и увеличаване на размера на данъците. Всички тези мерки са част от сделката, сключена с Международния валутен фонд, по силата на която Египет е получил заем от 12 милиарда долара, които трябва да върне за три години. Те доведоха до силно покачване на цените, принуждавайки много египтяни да се борят за оцеляването си.

Ас Сиси защитава "икономическата реформа" и големите проекти - повечето от които се контролират от армията - като единственото лекарство за боледуващата икономика. Тези мерки обаче доведоха до спад в популярността му. Шестдесет и три годишният президент много пъти е хвалил египтяните, че се справят с тежкото въздействие на тези мерки и обвинява предишните правителства, че са се въздържали да ги приложат по-рано.

"Всички трудни решения, които мнозина през годините се бояха да вземат - аз няма да се поколебая и за секунда да взема", каза той в своя реч от 2016 година.

От политическа гледна точка, Ас Сиси си спечели повече врагове у дома за последните четири години. Правителството му държи в желязна хватка обществения живот в страната, а местни и международни организации за защита на човешките права го обвиняват за произволни масови арести и за смазване на опозицията.

Ас Сиси неколкократно защити политиката на правителството си в областта на човешките права, изтъквайки, че страната е в състояние на война с тероризма.

По време на управлението на Ас Сиси Египет блокира стотици уебсайтове, включително независими новинарски и правозащитнически платформи.

Едно от най-спорните решения на Ас Сиси беше това за предаване на контрола на два острова в Червено море - Тиран и Санафир - на Саудитска Арабия. Оповестената през 2016 година сделка предизвика улични протести и продължителни правни битки, преди парламентът да я одобри миналата година.

На международно равнище Ас Сиси понастоящем се радва на подкрепата на големите сили. Американският президент Доналд Тръмп вярва, че Ас Сиси върши "чудесна работа", а френският президент Макрон отказа да му дава уроци по спазване на човешките права.

Ас Сиси беше слабо известен на обществеността преди Морси да го назначи за министър на отбраната през август 2012 година.

Той започна своето управление по средата на 2014 година, очаровайки публиката, говорейки на египетски диалект на офицални събития, а не на класическия арабски език.

Впоследствие той си изгради образ на дисциплиниран военен, който не се колебае да защитава желязната хватка, в която държи политическия живот в страната. Роден през ноември 1954 година, Ас Сиси завършва Египетската военна академия през 1977 година. Учи и се обучава във Великобритания и в САЩ. По времето на Хосни Мубарак е военен аташе в Саудитска Арабия. След свалянето на Мубарак през 2011 г. Ас Сиси е назначен за началник на военното разузнаване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.