Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зелените в ЕП с доклад за "обърканата борба с корупцията в България"

12 коментара
Зелените в ЕП с доклад за "обърканата борба с корупцията в България"

Групата на Зелените в Европейския парламент представи в сряда доклад, посветен на въпроса с корупцията в ЕС и в България. Докладът е изготвен по заявка на опозиционната парламентарна група.
Документът е озаглавен "Борба с корупцията - от обещания към действия. Обърканата борба с корупцията в България и нуждата от воля в институциите на ЕС".

В доклада пише, че от държавите в ЕС България се представя най-зле по показателя на "Трансперънси интернешънъл" за усещане за корупция. Въпреки че борбата с това явление е сред водещите задачи на няколко български правителства, подходът остава почти непроменен и напоследък се политизира прекомерно. Необходимото законодателство е прието, но липсва достатъчно приложение и съгласуваност между обвързаните с процеса институции, се посочва в текста, цитиран от БТА.

Докато през 2015 г. в Румъния бяха повдигнати обвинения на 1250 обществени служители (включително премиер, петима министри, 16 депутати, 97 кметове и техни заместници), в България бяха обвинени едва осем души на обществена длъжност. В България гражданите имат най-ниско доверие в съда и съдиите, в сравнение с останалите страни в ЕС.

Механизмът за сътрудничество и проверка на Европейската комисия оказа натиск България да приеме закон за борба с корупцията, който обаче не отговаря на международните изисквания и дори създава допълнителни тревоги. Вероятно е новият закон да бъде използван за оправдаване на ограничаването на критиките срещу правителството и приглушаване на опозицията, пише в доклада.

Отбелязва се, че занапред у нас ще бъде възможно разследването на "корупционно поведение", без законът да включва определение за подобно поведение. Допълва се, че законът е насочен към отнемането на имущество, вместо да засяга конфликта на интереси на обществените служители. В доклада пише също, че някои български медии, уличени в нарушаване на журналистическите правила, получават европейско финансиране, за да рекламират програми на ЕС. Необходимо е самите институции на ЕС да покажат воля за борба с корупцията, добавят Зелените.

България отчита значителен напредък в борбата с корупцията за последните 17 години, но усилията трябва да бъдат насочени към предотвратяването. Особена тревога будят липсата на защита на подателите на сигнали, както и ограниченията на свободата на медиите в страната. На равнището на ЕС липсва желание за въвеждането на общ механизъм за наблюдение на корупцията. Самата ЕК с готовност наблюдава България, но не е решена да следи корупцията в институциите на ЕС. Комисията изостави идеята да представя годишни доклади за състоянието на корупцията в ЕС, се посочва в документа.

Според Зелените е необходимо равновесие между борбата с корупцията и защитата на гражданските права, особено в държавите от ЕС с комунистическо минало, където съществува опасност за възраждане на навиците за потисничество, тайно следене, лов на вещици сред политическите и идеологическите противници. България може да използва това, че е председател на Съвета на ЕС, за да насърчи преследването на корупцията в общностните институции, предлага парламентарната група.

Новият български закон срещу корупцията не предвижда мерки за предотвратяване, а цели отнемане на имущество, включително за престъпления, различни от корупция, и съдържа заплаха за преследване на подателите на сигнали. Свободата на медиите в България е опорочена заради връзките между някои медийни групи, бизнеси и политици, както и заради лошото прилагане на закона. Някои български медии полагат големи усилия да бъдат пазител на обществото и разкриха важни корупционни данни. Комисиите за финансов надзор, за отнемане на незаконно придобито имущество, за защита на конкуренцията и прокуратурата биват използвани за оказване на натиск над медии, сочи докладът.

В България се наблюдава ясна политическа воля за приемане на строго законодателство срещу корупцията и това е знак за напредък, обобщават Зелените.

Те отправят няколко препоръки на нашата страна, сред които законодателството срещу корупцията и неговото приложение да отчитат международните стандарти, и да не се насочват към борба с организираната престъпност и отнемането на имущество, които попадат в друга област.

Препоръчва се прокуратурата да бъде прозрачна по случаите на корупция на високи управленски равнища и да се отчита за собствената си почтеност и способност да разследва такива случаи. Заявленията за конфликт на интереси на обществените служители трябва да бъдат проверявани от независима служба. Правителството трябва да уважава свободата на медиите, а властта на държавата трябва да бъде насочена срещу действителните заподозрени, а не да бъде използвана срещу критичните мнения и свободата на изразяване. Трябва да бъдат положени усилия за избягване на съсредоточаването на медийна собственост, се посочва в доклада на Зелените.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #12
  2. trezwomislesht
    #11
  3. Лизи Гугуткова
    #10

    Има масови протести - има Брюксел. Брюксел изрази загриженост за ситуацията в Румъния ЕК призова парламента в Букурещ да преосмисли предлаганите промени !

  4. Георги Бочев
    #9
  5. ivancho ivanov
    #8

    И въвеждане/прилагане на принципа на Вера Йоурова(# 7), само пари от ЕС срещу действителна съдебна реформа!

  6. Nikola Nikolov
    #7

    Истината е една-единствена - ИСТИНСКА , КАТЕГОРИЧНА РЕФОРМА В СЪДЕБНАТА СИСТЕМА И ПРОКУРАТУРАТА !!!!! Всичко друго е ала-бала !!!

  7. dimotimo
    #6

    Какви са фактите? Как се изкарва медицинско, болничен,питайте учениците как се взимат бележки, нямам познат шофьор, който да не е давал пари на полицай, за съд и дела да не говорим, как се влиза в детска градина, в училище? Това са мноого дребните корупционни схеми в които всички сме участници, най-вече, защото системата е изградена да работи по този начин, не защото имаме много голям избор. Да кажем ли по една добра дума за т.нар. високи етажи на властта? Земеделие, здравеопазване, образование!!!, ЕКОЛОГИЯ??? и така нататък, и така нататък! Това са фактите!

  8. Георги Бочев
    #5

    Усещането за корупция било 83%. Чудя се защо е толкова малко. При масовото внушение от медии и опозиция, че всичко в България е корупция, това усещане трябва да бъде 250%. Като всички пишещи тук говорят колко голяма е корупцията, предлагам всеки да сподели с факти преживял ли е някаква корупция.

  9. Toto
    #4

    Нашите зелени са не само терористи! Те са си чисти андрешковци! Елин Пелин още преди години е осмял такива, като тях, които са против богаташите! Това са хора, които и къщичка за кученца не са построили, дори и на един човек не са били работодатели! Това са хора, които са против прогреса, това са хора, които са против индустрията, против туризма! И единствено под претекста за запазване на природата. Смешници! Убеден съм, че болшинството от тях не ходят в джендемите на Карадере, а ходят в бетонните хотели на Гърция убеден съм, че болшинството от тях не живеят в някое природно защитено село в балкана заобиколено от гора, а живеят в бетонното гето тук в София! ;)

  10. Toto
    #3

    И тамошните зелени терористи по нищо не се различават от нашите зелени терористи! ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.