Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жертвите на концлагера "Белене" за пръв път бяха почетени с военни почести

19 коментара
Снимка: Христо Христов, desebg.com

В събота, на Черешова задушница, най-големият лагер за политически противници на БКП в Белене, събра хора от цялата страна за националното поклонение в памет на жертвите на комунистическия режим. За първи път от промените насам годишното поклонение на мястото на т. нар. Втори обект на остров "Персин”, където по решение на комунистическото правителство на Васил Коларов през 1949 г. се основава лагерът, беше отбелязано с участието на почетен взвод от българската армия и военна духова музика.

Участието на деца във възстановка на насилието в лагера обаче предизвика множество противоречиви реакции и възмущение, които хвърлиха сянка върху събитието, което събра стотици граждани от страната и чужбина, близки на лагеристи в "Белене” и оцелели от лагерия ад мъже, за да отдадат почит към жертвите.

Отец Паоло Кортези: Лагерът "Белене" е българската Голгота

"Добре дошли на българската Голгота, едно от лобните места на ХХ век. Поздравявам най-напред оцелелите от този мрачен период на българската история – репресираните и техните близки, които присъстват днес тук”, заяви пред множеството местният католически свещеник отец Паоло Кортези, основен организатор на събитието заедно със Съюза на репресираните, съобщи сайтът http://desebg.com.

Той определи мястото на бившия Втори обект на лагера като българско Светилище. "Днес сме се събрали най-вече заради младото поколение, което трябва да познае истината, която ще го освободи, за да не забравя страданията на народа си. Защото чрез историята ще се научи да уважава човешките свобода и достойнства, да уважава диалога, за изгражда чрез взаимна помощ по-добро общество. Днес сме се събрали тук, за да може "Белене" да се превърне в център на всекидневно поклонение, а не само в ежегодно”, отбеляза в словото си свещеникът.


В тазгодишното поклонение, което премина пред мотото "Белене – мост между поколенията”, за първи път взеха участие ученици от гр. Белене, които пресъздадоха във вълнуваща пиеса живота на лагеристите от въдворяването им до каторжния труд на беленските диги по мемоарите на въдворените в лагера Стефан Бочев, Крум Хорозов, Петър Байчев, Петко Огойски и други "врагове на народа”.


Идеята е на отец Паоло Кортези, с чиято подкрепа е реализирана и постоянната изложба на Втори обект "Памет за концлагера „Белене”, подготвена от журналиста Христо Христов, показана за първи път на посетителите днес и пресъздаваща история на най-големия лагер в България от създаването му през 1949 г. до въдворяването в него на български турци през 1985 г., съпротивлявали се срещу "възродителния процес".

Едно от най-многолюдните от последните години събития беше почетено от председателя на парламента Цецка Цачева (за първи път в историята председател на парламента посещава лагера "Белене”) , министърът на отбраната Николай Ненчев, депутатите Вили Лилков и Найден Зеленогорски (Реформаторски блок), Владислав Николов (ГЕРБ), председателят на Държавна агенция "Архиви” доц. Михаил Груев, областният управител на Плевен Ралица Добрева, кметовете на Плевен и Белене проф. Димитър Стойкови Момчил Спасов, президентски съветници, председателят на партия "Обединени земеделци” Петя Ставрева и др.

Оцелели лагеристи разказаха за ужаса, преживян преди повече от 60 години.


Истината за комунистическия режим трябва да влезе в учебниците

"България все още не е затворила страницата на мрачното комунистическо минало, все още няма наказани за потъпкването на основните права и свободи на гражданите и за жестокостта, терора и ужаса, упражнен върху противниците на тоталитарното управление", заяви евродепутатът Андрей Ковачев в специалното си послание до участниците в поклонението.


"Истината за жестокостите извършени от репресивната машина на комунизма, която десетилетия тъпчеше достойнството и свободата на стотици хиляди хора, трябва да бъде заложена в учебниците по история. Обективният исторически прочит на периода от 9 септември 1944 г. до 1989 г. ще възстанови справедливостта за пострадалите жертви и ще попречи да бъдат преповтаряни грешките от миналото", казва Андрей Ковачев.


Официалните гости и гражданите отрупаха с венци и цветя стената на една от лагерните сгради, на която е поставена и единствената мемориална плоча от името на земеделците. Срещу нея се издига недовършеният мемориал, започнат от репресираните в началото на века.

Лидерът на Единна народна партия Мария Капон се възмути във Фейсбук от възстановката на насилието в "Белене" с участието на деца, като това мнение бе споделено и от други участници в социалната мрежа. "Не мога да разбера каква е разликата с онези времена, в които ползваха "чавдарчета и пионерчета" за партизански възстановки!!!! През това време Цачева казва: "Избираме да помним престъпленията и политическото насилие, за да не ги допуснем никога повече, избираме върховенството на закона пред политическото насилие във всичките му форми". Когато тя (Цачева) е била от БКП, а днес възстановката пред нея е от деца ( наречена драматизация). Всичко е като отвратителна поза! Затова и нямат вътрешно чувство! Безумно! Какви ценности? А това си е див комунистически манталитет!!! Боже, дай покой на душите на жертвите!", написа Мария Капон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ив.Александров
    #19

    А защо не се публикува целият архив на лагера онлайн ?

  2. Гармиш
    #18
  3. Гармиш
    #17
  4. Гармиш
    #16
  5. Nikola Nikolov
    #15
  6. dimitardi100
    #14

    Престъпленията на репресивния комунистически режим са големи, жертвите са много, бремето е тежко!

    Тези хора дълго и търпеливо чакаха някой от БСП да се трогне, да му заговори съвеста, да се извини, да помоли за прошка, да направи крачката за помирение ,за да й простят,за да просветне на България, но много не дочакаха, а ако се съди по поведението на "другарите", на партията "майка", на "строителите на светлото бъдеще", шансовете на другите са минимални!

    Големият проблем и негативите обаче всъщност

  7. Entdecken
    #13

    Яворе - ти руски трол ли си или възраждаж дружбата между руските и немските другари от периода до 1941 година? Ако разбере Командира - строго ще те смъмри!

  8. Entdecken
    #12
  9. Коментарът е изтрит в 21:50 на 31 май 2015 от автора.
    #11
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #10

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.