Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите с намалени заеми и увеличено богатство за пръв път от 2010 г.

25 коментара
Българите с намалени заеми и увеличено богатство за пръв път от 2010 г.

Общото нетно богатство на домакинствата се увеличава с 365 млн. лв. до 227.56 млрд. лв. през първото тримесечие на 2012 г. С този ръст се прекъсва дълга серия от тримесечия на спадове, сочи анализ на "УниКредит Булбанк", публикуван в петък. От последното тримесечие на 2010 г. досега богатството на българите се е стопило с 8.2 млрд. лева.

Жилища за 207.27 млрд. лв. имат българите през първото тримесечие на тази година. На годишна база това е спад от 4%, а в сравнение с последните три месеца на 2011 г. жилищното богатство е намаляло със 706 млн. лв.

 

Ипотечните заеми на домакинствата се свиват за първи път на тримесечна база с 42 млн. лв. и към края на март 2012 г. те възлизат на 8.76 млрд. лв. От масовото въвеждане на този тип кредити между 2002 и 2011 г. те са нараснали над 40 пъти. Солиден ръст беше отчетен особено по време на подема на жилищния пазар между 2005 и 2008 г., когато ипотечните кредити се повишиха с над 6.7 млрд. лв. Според икономистите на "УниКредит Булбанк" с навлизането в период на ускорено погасяване на голяма част от тези кредити може да се наблюдава по-значително намаляване и на общия дълг на домакинствата.

 

Кредитите, свързани с потреблението, през първото тримесечие на тази година са се свили със 126.8 млн. лв. спрямо последните три месеца на 2011 г. и вече достигат 10.9 млрд. лв. Това е спад за десето поредно тримесечие. Финансовият лизинг също отбелязва спад от над 20% на годишна база заради продължаващия слаб апетит към покупката на автомобили.

 

Дългът на домакинствата като цяло намалява в края на март със 196 млн. лв. до 20.5 млрд. лв. На годишна база понижението е почти същото – със 185 млн. лв. В резултат общото нетно богатство на домакинствата се увеличи с 365 млн. лв. до 227.56 млрд. лв. през първото тримесечие на 2012 г., като с този ръст беше прекъсната дълга серия от тримесечия на спадове. Според икономическия екип на "УниКредит Булбанк" обаче това не означава, че може да се говори за устойчиво обръщане на тенденцията.

 

“Продължаващото намаляване на дълга на домакинствата и очакванията свиването на общото богатство на домакинствата да продължи ще поддържа предпазливостта във финансовите и потребителските решения на домакинствата в следващите няколко години”, коментира Милен Касабов, старши икономист в "УниКредит Булбанк". Според него поведението на домакинствата е значително повлияно от преживените силни колебания на жилищния пазар и успоредно с това бързото натрупване на дълг преди няколко години.

 

Въпреки доминиращата роля на жилищата в общото богатство на домакинствата, финансовото богатство увеличава значително тежестта си в последните години, променяйки сериозно структурата на общото богатство. Тази тенденция може да продължи и в следващите няколко години, смятат банкерите. Съотношението между брутното жилищно и брутното финансово и брутното финансово богатство достига своя връх през 2008 г., когато жилищното беше 10 пъти по-голямо. Оттогава насам се наблюдава бърза промяна и съотношението намаля наполовина и вече е 5 пъти в ползва на жилищата в края на март тази година. Като стойност жилищното богатство намаля със 105 млрд. лв. или близо 30% между края на 2008 и 2011 г., докато финансовото богатство в същото време нарасна с над 10 млрд. лв.

 

Депозитите на домакинствата в края на март достигнат 31.6 млрд. лв., което е нарастване с над 734 млн. лв. за три месеца.

 

“Предпочитанието към спестявания в банкови депозити, напоследък основно в левово изражение, беше затвърдено през последното тримесечие“, обясни още Милен Касабов. За една година левовите депозити са се увеличили с 23% до 16.38 млрд. лв.

 

Инвестициите в инструменти, свързани с вътрешните капиталови пазари, продължиха да се свиват през последното тримесечие, като средствата в акции намаляха със 110 млн. лв. – спад от 43% за годината до 757.5 млн. лв. Свиват се и инвестициите в колективни инвестиционни схеми. Към края на март 2012 г. активите на взаимните фондове са 359.4 млн. лв., като за три месеца те са намалели с 9.8 млн. лв.

 

По-малкото инвестиции в акции и взаимни фондове се дължат както на спадове в цените, така и на изтегляне на средства от пазара, става ясно от доклада на "УниКредит Булбанк". В същото време обаче средствата на домакинствата в животозастрахователни схеми и пенсионни фондове продължиха да показват солидни двуцифрени ръстове на годишна база, подкрепени от силното представяне на международните финансови пазари. Ръстът при животозастрахователните схеми и пенсионните фондове е съответно 14% и 18%. Според икономистите на банката обаче в настоящото, а и в бъдещите тримесечия тези активи са уязвими поради неблагоприятните тенденции на капиталовите пазари.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #25

    Лъжливите овчарчета от УКББ май са слънчасали или са им дали поръчка от ББ и Дянков,тя и банката им е една банка, отдавна се изнесох от нея.

  2. Анонимен
    #24

    Депозитите не развиват икономиката!

  3. Анонимен
    #23

    Ей... Очите на банкстер пак в чинията на ближния. Богати били българите, заможни, прекалено на широко живеели, с лекота прахосвали пари за парно, порно, тузарско ядене, пиене, ваканции и лукс. Ами нали това преподава Хампарцуцамян по Каналето: Изискано плюскане и как да се извисяваш до Висше общество? По себе си съди и висше завижда... в чиниите долу.. на ближни далеч

  4. Анонимен
    #22

    До № 10 Стига с тези изтъркани фрази за болшевики, комунисти и т.н.. Кога българите са най-бедните, най-болните, най-нещастните? Кога си построиха домове? Сега ли?

  5. Анонимен
    #21

    Не Ви ли омръзна да пишете глупости? В момента българите са най-най-бедните в Европа, най-6олните, най-безправните.Медиите не се ли чувстват малко неудобно да пишат лъжи и да защитават управляващите?

  6. Анонимен
    #20

    Бравос на такива българи. А и на останалите, за чиято сметка е станало това.

  7. Анонимен
    #19

    Не пробутвайте ефтини номера. Някой от1ете ли колко са депозитите на гърците. Нали те масово теглиха пари през последните месеци! Да не мислите, че си ги държат под дюшека? Не, точно техните пари повишават този показател - единственият, който расте и то не заради политиката на Дянков!

  8. Анонимен
    #18

    Моля не ни занимавайте със стъкмистиката на мошеническите банки. Такова обирджийско поведение на тукашните банки го няма никъде по цивилизования свят. Като се почне от произволната промяна на лихвени проценти в изгода на същите и се стигне до притискане и психически телефонен тормоз на безработни и хора в тежко социално положение.

  9. Анонимен
    #17

    Разбира се, ще е честно да се каже, че депозитите са се увеличили, защото икономиката не работи и хората не превят инвестиции в бизнес, а си седят на бурканите

  10. Анонимен
    #16

    От 227 млрд лв, 207 млрд са жилища! Такива статистики се правят навсякъде по света, като никъде собствените жилища не се броят за богатство. От останалите 27 млрд като ги разделим на 8 милиона души се получава "огромната" сума от малко над 3000лв на човек. Като в тази "висока" сума влизат и всички милионери и богаташи, които държат огромни суми, както доста чуженци и емигранти, които са избрали българските банки, заради по-високите лихви. Хубаво, е че има положителна тенденция, но за да разберем къде сме ние, ще спомена, че всеки германец притежава средно не 3, а 133 хиляди лева (62500€) - така че да продължаваме да спестяваме!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.