Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС поднови натиска за увеличение на съдебните такси

В края на март ще станат ясни предложенията на работната група по проблема

13 коментара
Представляващият член на ВСС Соня Найденова. Сн. БГНЕС

Висшият съдебен съвет (ВСС) със сигурност ще предложи увеличаване на съдебните такси, но все още няма отговор на въпроса кои от тях и с колко трябва да бъдат повишени, стана ясно във вторник по време на редовната месечна пресконференция на представляващия член на ВСС Соня Найденова.

Темата се обсъжда вече трета година, но въпреки натискът на съдебната власт правителството все още не е намерило политическа воля да реши проблема.

През април миналата година този въпрос беше поставен за обсъждане за последно, но тогава стана ясно, че правосъдният министър Диана Ковачева няма голямо желание той да се пришпорва.

При обсъждането в стария ВСС тя обяви, че увеличението на съдебните такси е "спорен въпрос", въпреки че има единодушно мнение в магистратската общност, че те трябва да бъдат увеличени. Тогава тя обясни, че правителството ще обсъди темата през юни.

Осем месеца по-късно от ВСС обявиха, че през март работната група за съдебните такси в Министерството на правосъдието ще бъде готова в края на март. В нея освен магистрати и хора на министерството участват още трима членове на съдебния съвет и двама външни експерти, които ще трябва да направят икономическа обосновка на предложенията.

Преди четири години Върховният административен съд отмени увеличение на съдебните тарифи точно заради липса на икономическа обосновка.

ВСС се надява чрез повишаването на цените в системата да скърпи силно недостатъчния си бюджет за 2013 година. Запознати коментираха пред Mediapool, че е много малко вероятно увеличение на тарифите да има преди изборите.

Въпреки липсата на пари в системата, членовете на ВСС също не смятат да се лишат от сериозните хонорари, които взимат за участие в помощните комисии на институцията. С тези пари те си докарват от 4500 до над 6000 лева месечни заплати в зависимост от магистратския си стаж.

Преди седмица заради липсата на пари в съдебния бюджет ВСС отправи официална покана за среща с финансовия министър Симеон Дянков, no отговор от вицепремиера така и не е постъпил, обяви Соня Найденова.

В бюджета на съдебната власт има недеостиг от 16 млн.лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Споко ние пък за едно незаконно уволнени чакаме 12 години

  2. Анонимен
    #12

    Съдебните такси са високи и много хора нямат достъп до правосъдие. А ВСС са напълно извън живота и нямат представа какво означава да има саморазправи вместо правосъдие. Такса за препис от 5 листа със себестойност от 10ст се таксува 5 лева понастоящем. ВСС иска да се превърне във "Фирмата"

  3. Анонимен
    #11

    Увеличението на таксите е пряк отказ от правосъдие и удар върху човешките права. Право да възразят в съда ще имат само имотните. За останалите какво остава? Оправяйте се сами и "На оружие братя да гътнем душмана!" Някой от тези съдии да е на ясно, че една от причините за Априлското въстание 1876 г. са слабостите в турското правосъдие и неравнопоставеното отношение на страните в него.Едва ли щом Цв.Цв. им дава мъдри съвети и кадрува.

  4. Анонимен
    #10

    ще пометем с вас !!!

  5. Анонимен
    #9

    Сега да не са малкии таксите, та ще ги увеличавате.

  6. Анонимен
    #8

    Ами №2, вземаме пример от демокрацията от последна инстанция - САЩ. що да не се съдим за щяло и не щяло? Даже изоставаме в сравнение с тях. Разликата обаче е, че тяхната съдебна система е определено по-работеща от нашата. Аз за едно дело за неправомерно уволнение чаках точно 4 години, за да бъде финализирано. И това елементарно дело вися 3 години във ВКС. Какво е това- работеща система ли?

  7. Анонимен
    #7

    Дянков да промени хонорарите на юристите си, които вземат от загубилата спора страна адвокатски хонорари с космически размери в справнение със съдебните такси. Тези хонорари на юристите им /които са държавни служители/ отиват в бюджета им и после си ги разпределят като бонуси /за които никой не пита!/а делат, които се образуват за щяло и не в съдебната система я претоварват така, че тя бави делата и страните с основание негодуват. Да си обяснят причините, а не да недоволстват от 4% такси!!!!!!!!!!!

  8. Анонимен
    #6

    Приоритети Какви са Съдебните Такси Сега? За Колко Големи Увеличения на Такси става дума? Бъдещите заплати са отделна тема... "ВСС поднови натиска за увеличение на съдебните такси В края на март ще станат ясни предложенията на работната група по проблема" Красен Николов

  9. Анонимен
    #5

    Доволна усмивка - за 6000лв. на месец толкова.Следват 20 заплати при пенсиониране - още по доволна усмивка.

  10. Анонимен
    #4

    "В бюджета на съдебната власт има недеостиг от 16 млн.лева".Щом на втория месец от годината има такъв недостиг, бюджета трябва да е 6 пъти по-голям.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.