Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Законът и съдебната практика за експулсиране у нас нарушават човешките права

Препоръчват се законодателни промени, съобразени с международните спогодби

16 коментара
Законът и съдебната практика за експулсиране у нас нарушават човешките права

Законът и съдебната практика за експулсиране на чужденци от България не гарантират запазването на живота им след екстрадицията и са в нарушение на Европейската конвенция за защита правата на човека. Това се констатира в решение на Европейския съд за правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ), цитирано в сряда от "Правен свят".

Става въпрос за решение по жалба, подадена от палестинеца Ахмед Джамал Ауад, който неуспешно води дела у нас срещу разпоредената му от властите екстрадиция. Формалната причина е, че като член на Организацията за освобождение на Палестина (ООП) той представлявал заплаха за националната сигурност.

Ауад пристига нелегално в България през май 2009 г., след като е заподозрян като участник в заговор за убийство на привърженици на екстремистка групировка в Ливан. През юни прави искане за политическо убежище, но пет месеца по-късно е задържан заради подозрения, че е терорист и прекарва 18 месеца в ареста - максимално предвидения в Закона за чужденците срок.

От декември 2009 г. бежанецът прави всякакви опити да обжалва експулсирането си пред българския съд, като твърди, че ако бъде върнат в Ливан, животът му ще бъде застрашен или най-малко – има сериозен риск да бъде измъчван заради членството си в ООП.

Родните магистрати обаче изобщо не обсъждат тези аргументи, тъй като приемат формално, че задържането му е било наредено от компетентен орган, в подходяща форма и в съответствие с приложимото българско право, че информацията, събрана от властите, за да оправдаят изгонването му, е достатъчна, доколкото се позовават на заплаха за националната сигурност – казус, в който няма нужда от прилагане на доказателства.

Случаят стига и до Върховния административен съд, който също постановява, че за решаването на този правен спор на практика е без значение дали след експулсирането на Ауад съществува заплаха за живота му или не.

Базирайки се на тези съдебни решение европейските магистрати правят извода, че родното законодателство очевидно противоречи на член 3 от конвенцията (забрана за нечовешко и унизително третиране), на член 13 (липса на ефективно вътрешноправно средство за защита във връзка с нарушението по чл. 3), както и на чл.5§1е (непропорционално дълго лишаване от свобода в очакване на експулсирането).

ЕСПЧ приема, че ако Ауад бъде експулсиран, България категорично би нарушила международните спогодби, тъй като би го изложила на реален риск за нечовешко третиране или смърт поради принадлежността му към ООП.

В мотивите му се посочва още, че тъй като това е повтарящо се нарушение в страната ни, са необходими промени в законодателството, които да гарантират, че всяко възражение за възможно лошо третиране в страната, където се експулсира, ще бъде разгледано внимателно от съдилищата и рискът ще се изследва съобразно конкретния случай.

Страната на местоназначението трябва винаги да е посочена и да може да се обжалва. Да има опция за автоматично спиране на заповедите за експулсиране, когато съществуват основателни притеснения, посочва още ЕСПЧ и определя на Ауад обезщетение от 3500 евро за неимуществени вреди и 1200 евро за разходи и разноски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    До Врачанската Комисия по Избори – 12.10.2011
    Копия - До Българската Медиана общественост и Форуми
    До РПУ – Началник –Враца
    До Градски Прокурор Враца
    ОБЩЕСТВЕНИ КОПИЯ – ДО МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА Р. БЪЛГАРИЯ – БОЙКО БОРИСОВ
    До Председателя на Народното Събрание – др.

  2. Анонимен
    #15

    В Европа е така! Но нам дотам далеч е. Нам мозъка ни е набиван столетия от манафите по трудния начин и поради това човешкият живот, права и достойнство въобще не ни впечатляват.

  3. Анонимен
    #14

    Кочиноооо, кочиноооо България!

  4. Анонимен
    #13

    Кви човешки права, ако не си плащаш те обвиняват за организатор на престъпна група и си виновен до доказване на противното. Лежиш в ареста една година докато ти омекнат краката и си признаеш нещо колкото да те пуснат. От там вече си признал нещо и полицаите пак те мятат, този път с основание...

  5. Анонимен
    #12

    Родното Законодателство е като това в Афганистан а Бойко Борисов е мутра ръководител на организирана държавна престъпна група.

  6. Анонимен
    #11

    Питайте др.Попова-министър на "правосъдието"-какво направи за две години и три месеца?Тя повече прилича на прислужница в БДЖ-срам за нацията,че има такива министри!А сега ще става "вицепрезидент"-боже,боже,боже...

  7. Анонимен
    #10

    Да си ги вземат у тях в Страсбург. ЕСПЧ явно умира от желание българия да се напълни с имигранти. Явно членовете на ООП се страхуват да стоят в Ливан (странно защо, като там управлява ХАМАС), но не се боят от нищо в Европейския съюз... Ей така тихо и полека става обяздването. А ЕСПЧ живее в мъглите на либерализма от 60-тте години да 20-ти век.

  8. Анонимен
    #9

    А сега светна ли на всички дебили какво е ЕС -МУЛТИКУЛТУРНА И МУЛТИ РАСОВА КОЧИНА ! ЦИТИРАМ : 32-годишният Андерш Беринг Брейвик, който според норвежките медии е убиецът на над 80 младежи на остров Ютьоя, е "християнски фундаменталист". ДА ВИ ТАКОВАТ МАНАФИТЕ ОТ АНАДОЛА И БЛИЗКИЯ ИЗТОК Г-ДА ГЛОБАЛИСТИ! ТО ВИДОВ ДЕН ИДЕ ...

  9. Анонимен
    #8

    По-противни от чернилките са само правозащитниците.

  10. Анонимен
    #7

    От Кирснер: Решението на европейския съд е неубедително, защото връщане на член на ООП в Ливан по никакъв начин няма да застраши живота му. Ливан е използван от много години като база на ООП и други палестински организации, така че мотивите на европейския съд са неубедителни. Българският съд, пред когото палестинеца обжалва решението, също е допуснал гаф. Ако магистратите бяха обосновали решението си не формално, а с факта, че връщането в Ливан не представлява заплаха за живота на този член на ООП, защото Ливан не е враждебна на ООП страна, сега нямаше да се стигне до тук.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.