Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дигиталната платформа БЕРОН казва как се пише и говори правилно българския език

1 коментар
БАН представи дигиталната версия на официалния правописен речник на българския език БЕРОН

Дигитална езикова платформа – версия на официалния правописен речник на българския език, вече ще казва не само как се пишат правилно думите, какви са граматичните им особености и дали имат дублетна форма, но и ще ни казва как трябва да се произнася правилно думата, вече е в интернет.

Платформата за Български езикови ресурси онлайн (БЕРОН) е почит към Петър Берон, който преди 200 години създава своя "Буквар с различни поучения", по-популярен като Рибния буквар.

Част от правилата за книжовния български език са залегнали още в Рибния буквар, каза при представянето на дигиталния речник проф. д-р Руска Станчева от Института за български език на БАН, която е ръководител и инициатор на проекта БЕРОН.

В разработването на платформата е участвал изкуствен интелект, създаден от учени от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН. Дигиталният речник, включващ 2.4 млн. форми, е достъпен на beron.mon.bg https://beron.mon.bg/ и е озвучен с гласа на актрисата Гергана Стоянова.

По думите на проф. Станчева 85% от младите хора правят езикови справки в интернет. В дигитализираната версия е включена и рубрика "Въпрос на деня", която представя отговори на въпроси, които се получават ежедневно в Службата за езикови справки и консултации на Института за български език.

Заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева, която присъства на представянето на онлайн речника, заяви, че функционалната грамотност по български език е национален приоритет. За нас е изключително важно да развиваме езиковите умения на учениците и младите хора, каза още тя.

''Трябва да намираме начин да инвестираме в иновативни ресурси, за да достигаме до сърцата на младите хора в България и да не забравяме, че вложенията за българския език са ключова част от нашата национална идентичност, и може би една от най-смислените инвестиции, които можем да направим за бъдещето си", заяви Митева.

''За съвременните млади хора и ученици е изключително важно да имат достъп до ресурси, съдържание и инструменти, които са близки по начина, по който те учат и живеят. Ето защо е изключително важно да държим баланса между дигиталното, между екранното време и времето офлайн - времето извън дигиталното пространство. За да имаме достъп навсякъде, по всяко време до тези ресурси, за да може да развиваме и обогатяваме, не просто езика си, но и уменията на младите хора, за нас е важно да имаме инструмент като БЕРОН'', допълни зам.-министърът.

''Извън границите на страната има над 400 училища, в които се изучава български език и българска култура - т.нар. неделни училища'', добави министър Митева и отбеляза, че езиков инструмент като БЕРОН ще послужи на много семейства и млади хора по целия свят да поддържат огъня на българския език.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deus Vult
    #1

    И какво му е новото на това? https://beron.mon.bg/leksema/c9d891f8b39a4acf9aeeb521f2c47b01

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.