Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Историческото наследство на Либия е застрашено от разграбване

8 коментара
Историческото наследство на Либия е застрашено от разграбване

Културното и историческото наследство на Либия, което досега оцеля въпреки гражданската война, след смъртта на Муамар Кадафи може да се окаже пред по-голям риск от разграбване, предупреди ЮНЕСКО, предаде БТА.

След смъртта на Кадафи може да се стигне до ситуация, аналогична на тази в Ирак, когато след свалянето на Саддам Хюсеин изчезнаха хиляди археологически артефакти. Това е предупредил генералният директор на организацията на ООН за култура и образование Ирина Бокова о време на конференция за опазването на културното и историческото наследство на Либия.

"Много добре знаем, че в периоди на голяма нестабилност историческите обекти са най-застрашени от мародерства", посочи Бокова, цитирана от Ройтерс. Тя съобщи, че ЮНЕСКО е предупредила търговците на изкуство и антики и съседните страни да следят за незаконен трафик на културни ценности от Либия.

Пет обекта в Либия са в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство, между които римските руини в древния град Лептис Магна близо до Триполи и древния финикийски търговски център Сабрата.

През септември мисия на ЮНЕСКО посети Либия, за да направи оценка на щетите от седем месечния конфликт и установи, че повечето от културно-историческите паметници са непокътнати. Това се дължи до голяма степен на факта, че ЮНЕСКО предостави на авиацията на НАТО координатите на основните културни обекти.

"Но рискът остава, защото ситуацията е нестабилна. Ние видяхме при други случаи като в Ирак и Афганистан, че най-опасен е периодът след войната, защото има много оръжия, много въоръжени хора и голяма нестабилност и точно тогава започват мародерствата", заяви Франческо Бандарин, заместник-генерален директор на ЮНЕСКО за културата.

В Ирак бяха откраднати хиляди археологически находки, след като американците превзеха Багдад през 2003 г., и само част от тях бяха върнати по-късно с помощта на Интерпол, припомня Ройтерс.

Досега в Либия има само една голяма кражба на антики - колекция от 8 хиляди монети и други ценни артефакти, чието изчезване Ирина Бокова нарече "природно бедствие".

За разлика от съседни страни като Тунис и Египет, където милиони туристи посещават историческите обекти, либийските съкровища бяха достъпни само за малък брой чужденци по времето на Кадафи. Туризмът може да помогне на страната да диверсифицира икономиката си и да не зависи единствено от петрола.

"Културните и историческите ценности са част от потенциала за възстановяването на Либия", посочи Бокова. Новото правителство трябва да информира населението за културното му наследство и неговото значение и потенциал за развитието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Как мислите, ако Либия нямаше петрол дали щеше да ги ''освободи'' НАТО?

  2. Анонимен
    #7

    Аве "Анонимен "аве мнооо си тъп бе малоумнико-заеби Бокова ма не ти ли ясно че зад омразата ти /не знам срещу кого и за какво/ почва трагедията на един народ- в случая либийския..Щото КУРА ДЕТ ГО ЧАКА СЕГА Е ОГРОМЕН-кат им откраднат петрола -затва е войната там-ще изпукат от глад...КАДАФИ ЩЕ ГО СЪНУВАТ-АМА ГО НЕМА...

  3. Анонимен
    #6

    Вдовицата на Муамар Кадафи и др. Ирина Бокова плачат в един глас.

  4. Анонимен
    #5

    До №1: По-добре ценностите да се изнесат в цивилизовани страни, отколкото да се взривяват и унищожават от диваците като в Афганистан например.

  5. Анонимен
    #4

    майкъл ха, ха, ха- сега и долните гащи ще им събуят на маймуните, тя за "историческо наследство" се затъжила. Жална им майка без Кадафи.

  6. Анонимен
    #3

    До 2: Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) не може да попречи по никакъв начин на разграбването на либийското културно и историческо наследство. Ако обаче ръководителят на тази организация наблюдава ставащото в Либия със здраво затворени очи и уста, един ден хората няма да питат какво е било времето, а защо ЮНЕСКО с мълчанието си е станала съучастник на ограбването и на тази измъчена страна.

  7. Анонимен
    #2

    Бокова,що мълча за нашето културно наследство като го разграбваха такива като Черепа и Митьо Гестапото ма ? Май и сега не ти е за културното наследство ,ами ти е мъка за Кадафито и се чудиш как да захапеш новата власт ? Отивате си един по един червени боклуци.И твоя ред заедно в брат ти с мезетата ще дойде скоро.

  8. Анонимен
    #1

    Американците окрадоха почти всички ценности от иракските музеи,Вавилон и т.н.дори и войниците им се връщаха в отпуска с пълни раници, така че какво ново - англичаните и французите измъкнаха всичко намерено от антични времена от Египет,Гърция ....още през 19в. плячка и мародерство - не трофеи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.