Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупцията в Европа пречи на справянето с кризата

3 коментара

Политическата и бизнес корупция в Европа и по -специално в средиземноморските страни може да ги отслаби допълнително и да затрудни изхода от кризата в еврозоната, смята "Трансперанси интернешънъл". Макар че Европа гледа на себе си като един от най-слабо поразените от корупция региони в света, много малко държави в Европа регулират лобизма или дават на гражданите лесен достъп до публична информация, с което позволяват на политическите и бизнес елити да отклоняват средства, се казва в доклада, цитиран от Ройтерс.

Дълговата криза продължава вече две години и половина, а корупцията означава, че ограничените публични финанси се харчат неефективно и може да бъдат отклонявани в момент, когато правителствените приходи се топят бързо заради рекордната безработица.

Стари със слаба защита от корупция често се оказват и сред най-проблемите по отношение на публичния дълг в момента, каза Фин Хайнрих от "Трансперанси интернешънъл".

Одитните институции са особено слаби и често не са независими от правителството, допълва той.

В доклада се посочва, че Гърция, Италия, Португалия и Испания, които са с най-тежки финансови проблеми сред страните от еврозоната, страдат от дълбоко вкоренени проблеми, свързани с публичната администрация, чиито представители не са държани отговорни за действията си.

Макар че технически не става дума за незаконни действия, политически и бизнес лидери използват своето влияние, за да печелят контракти и да прокарват политики, а парламентите често не успяват да наложат съществуващи закони и правила за борба с подкупите, се казва в доклада.

"Връзките между корупцията и продължаващата финансова и фискална криза в тези страни не могат повече да бъдат пренебрегвани", отбелязва "Трансперънси ннтернешънъл" .

Корупцията струва на Европейския съюз около 120 млрд. евро ($ 150 млрд.) годишно, според Съвета на Европа. Много анализатори казват, че тази цифра вероятно е по-висока.

Сделките по приватизация създават благоприятна почва за присвояване на средства. "Трансперънси ннтернешънъл" предупреди, че програмите за приватизация в Гърция и Португалия рискуват да оставят по-малко пари за изплащане на дълговете и дефицитите.

Правителствата може да не получат от приватизацията толкова пари, колкото би трябвало, защото ще се възползват определен брой хора, близки до частни компании, а не обществото, смята директорът по изследванията в "Трансперанси интернешънъл".

Корупцията е изключително трудно измерима, но 74% от европейците я посочват като нарастващ проблем в техните страни, според последното проучване на Евробарометър. Европейската комисия описа корупцията като "болест, която разрушава страната отвътре".

"Трансперънси интернешънъл" отчита, че проблемът не се ограничава с държавите от Южна Европа. Много страни в Западна и Северна Европа нямат адекватно работещи антикорупционни агенции, докато богатите Швеция и Швейцария нямат обвързващи правила за регулиране на частни дарения на политическите партии.

Регулациите в Холандия се разглеждат като "напълно неадекватни", се казва в доклада, според който въведените забрани за корпоративни дарения в Белгия и Франция не са ефективни, защото финансирането може да бъде изтласкано по други непрозрачни канали.

В доклада се отбелязва, че влиянието на лобистите е забулено в тайна и над 3 000 лобистки групи в Брюксел трябва да бъдат заставени да се впишат в единен регистър, вместо в различни доброволни регистри.

"Притесненията на европейците не са за потенциална корупция в полицията или нещо подобно", каза Хайнрих. "Те разглеждат корупцията като тесни взаимоотношения между бизнеса и политическия елит. Европейските лидери не вземат това предвид."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Както в миналото така и в наше време има успешни примери за борба с корупцията, но коромпираните държавници наи много плюят по тях. Например в днешен Китаи корупцията е на доста ниско ниво, но веднага се надава вои за правата на човека защото става лош пример

  2. Анонимен
    #2

    На крива ракета Космосът й пречи - беше казал един известен патоанатом. Грешката е в системата, подчинила почти напълно легитимната държава на нелигитимните големи пари, а корупцията е гербът върху знамето й! Само че не се е родил още мозъкът, който ще посочи пътя за разбиване на тази система. Надеждата е, че тя самата ще се взриви!

  3. Анонимен
    #1

    С прибързаното приемане на нещастната ни Родина в ЕС корупцията там нарастна значително. Сигурно, защото свестните по-лесно се учат на лошо, а разбойниците много по-мъчно могат да станат свестни. С КАКЪВТО СЕ СЪБЕРЕШ, ТАКЪВ И СТАВАШ (само в лошия смисъл, за нещастие).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.