Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът отхвърли поредни два проектозакона за българския език

Проектите, охраняващи чистотата и правилността на езика, се оказаха с 30 правописни грешки

25 коментара
Лютви Местан, Сн. БГНЕС

Депутатите отхвърлиха в сряда на първо четене двата законопроекта на опозицията за българския език. Първият законопроект е внесен от проф. Любен Корнезов от левицата. По него гласуваха 112 народни представители, от които само 15 го подкрепиха, 19 бяха против и 78 се въздържаха. Депутатите отхвърлиха и законопроекта, внесен от депутатите от "Атака" Огнян Стоичков и проф. Станислав Станилов. По него гласуваха 120 народни представители, 19 го подкрепиха, 23 бяха против и 78 отново се въздържаха.

Двата проекта влязоха в дневния ред на парламента, защото по традиция в първата сряда от месеца редът се определя от опозицията. Така поредните опити опазването на българския език да бъде законово защитен от разни посегателства се озоваха в пленарната зала. Проектите предвиждат норми срещу използването на чуждици.

И както при подобни опити в предишни народни събрания и днес в залата стана известно, че и сегашните проекти са олицетворение на недобро знаене на българския правопис и пунктуация от страна на авторите им.

Заместник-председателят на ДПС Лютви Местан, който е филолог по образование, видя над 30 граматически и пунктуационни грешки в двата законопроекта. Той посочи това по време на дискусията в пленарна зала по проектите.

"В червено съм отбелязал грешките в двата законопроекта - граматически и правописни. Ако тези законопроекти бъдат приети, то вносителите трябва първи да бъдат санкционирани ма неспазване на правописните правила", посочи Местан, визирайки глобите за нарушения, предвидени в проектите.

Местан посочи, че първо трябва да се задължат народните представители да говорят правилен български език. Той отбеляза, че днес при представянето на докладите на комисиите за проектите, е прозвучала думата "училища" с ударение на последната сричка, и "наука" с ударение върху първата.

Той предупреди, че от днес нататък ще посочва езиковите грешки, които допускат не само вносителите, но и депутатите, подкрепили двата закона.

Опитът чрез специална комисия или съвет да се регистрират езикови норми и промяната им да бъде от компетенциите само на един орган, противоречи на логиката на естественото развитие на езика, коментира Местан и допълни, че на чуждо влияние не подлежат само мъртвите езици. Той призова министъра на образованието и образователната система да си свършат работата, ако искаме да "не ни заливат странни конструкции", включително и в говоренето на министри.

Според него чрез езика не трябва да се уреждат конюнктурни политически отношения. Подобно подозрение у него е предизвикал фактът, че на заседанието на образователната комисия министърът на образованието първоначално е представил отрицателна позиция по проекта на "Атака", а после се е върнал с радикална променено становище и е обявил проекта на националистите за необходим, а на Корнезов - за негоден.

Председателят на парламентарната образователна комисия Огнян Стоичков отвърна, че няма нищо чудно, че министърът на образованието си мени становището в хода на дискусията, защото това е смисълът на разискванията. Той смята, че има нужда от регулация на използването на българския език.

Любен Корнезов заяви, че проектите няма да се месят в литературата, в езика на писатели, поети и разговорите на хората. Става дума за официалния език, посочи той и попита защо, ако не е необходимо, Франция и други държави имат такива закони. Франция е известна с регулаторната си политика в областта на използването на френския език като официален и с заместването със собствени думи за технически термини, особено в областта на информатиката, където преобладават термините на английски език.

Галина Банковска от ГЕРБ посочи, че представените законопроекти по същество дублират конституционните принципи и възпроизвеждат вече уредени права в други закони. Развитието на българския език не може да става със съвет или комисия, заяви тя. Всяка езикова система е автономна и се развива по свои вътрешни закони, каза депутатът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. vsoft
    #25

    Посвещавам го на всички привърженици на книжовния български език

    БЪЛГАРСКИЯТ ЕЗИК

    Език свещен на моите деди
    език на мъки, стонове вековни,
    език на тая, дето ни роди
    за радост не - за ядове отровни.

    Език прекрасен, кой те не руга
    и кой те пощади от хули гадки?
    Вслушал ли се е някой досега
    в мелодьята на твойте звуци сладки?

    Разбра ли някой колко хубост, мощ
    се крий в речта ти гъвкава, звънлива -
    от руйни тонове какъв разкош,
    какъв размах и изразитост жива?

    Не, ти падна под общия позор,

  2. vsoft
    #24
  3. Анонимен
    #23

    Такъв закон не искат простаците измежду журналистите и тези измежду депутатите. Образованите го поддържат. Трябва да се спазва това, което е записано в Правописния речник на българския книжовен език.

  4. Анонимен
    #22

    Закон за езика трябва за да не чуваме по масмедиите изрази, като криминални престъплания, друга алтернатива, кредит на доверие,сервизно обслужване, обикновените хора, спряга(за имена), яко (за хубаво), готин, пич (знаем етимологията й), къп (купа), нюз рум (новинарска стая),объркване на числата с цифрите и т. н.

  5. Анонимен
    #21

    айди стигъ уа. жъ напраим идно закончи кат слънци, разбираш ли мъ? кункретика, байо, кункретика ни тряяя, да знаиш! приятну ми и, питров, мирси, значи.

  6. Анонимен
    #20

    Ако имаме държава,ще има и закон за езика! А то журналята съвсем се престараха в промивката на останалите "мозъци" на днешната територия на Булгаристан.

  7. Анонимен
    #19

    Естествено, че ще го отхвърлят.Парламента е пълен само с мяучещи селяни, за които да говорят правилен български език е непостижимо.

  8. Анонимен
    #18

    Българският парламент е пълен с неграмотни хора, които мислят като стадо и гледат да напълнят собствената си сметка докато са детупати.

  9. Анонимен
    #17

    До 11: Тая неграмотноС е страшна...

  10. Анонимен
    #16

    До 13: За сАжаление и някои форумци имат още дълъг път да извървят, докато успеят да напишат постинг от едно изречение без правописни грешки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.