Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Слаби шансове за съставяне на правителство в Атина

Очаква се ново строго послание на Еврогрупата

11 коментара

Президентът на Гърция Каролос Папуляс ще направи в понеделник вечер последен опит да склони политическите лидери в страната да съставят коалиционно правителство, но шансовете за успех изглежда са много малки и все-вероятно е провеждането на повторни избори през юни, съобщават гръцките медии в понеделник.

Гръцката държавна телевизия съобщи, че Папуляс ще събере отново на среща в 19.30 ч. водача на Демократичната левица Фотис Кувелис и лидерите на трите политически формации, които заеха първите три места на произведените на 6 май предсрочни парламентарни избори. Това са консервативната партия Нова демокрация, радикалната левица СИРИЗА и социалистите от ПАСОК.

Представител на СИРИЗА, която се класира втора на изборите, посочи обаче, че 37-годишният лидер на партията Алексис Ципрас няма да присъства на днешната среща заради абсолютното разминаване в позициите на партиите относно формирането на коалиционен кабинет. Опитите на държавния глава да създаде кабинет създават погрешни впечатления, смята същият представител. Самият Ципрас каза по-рано, че няма да се присъедини или да застане зад коалиционно правителство, което подкрепя спасителния план на ЕС и МВФ.

Макар че Кувелис ще присъства на днешните преговори, както съобщи неговата партия Демократична левица, той отново заяви пред телевизия Антена днес, че няма да участва в коалиция без партията на Ципрас заради силното ѝ представяне на изборите.

Социологическо проучване, изготвено по поръчка на в. "Елефтерос типос", показва, че ако сега има избори, радикалната лява формация СИРИЗА ще ги спечели. За нея биха гласували 20,5 на сто от запитаните срещу 19,4 за Нова демокрация и 11,8 на сто за ПАСОК. 81,4 на сто са се обявила за оставане на Гърция в еврозоната, а 16,3 са били против. На въпроса кой политически лидер има най-голяма вина за да не се състави кабинет след изборите на 6 май, 39 на сто са посочили водача на СИРИЗА Андонис Ципрас. 66,1 на сто искат да бъде съставено правителство, а 32,4 на сто настояват за нови избори.

Европейският натиск расте

На фона на политическата безпътица расте натискът на европейските партньори върху Гърция, които приканват страната да приложи договореностите, тъй като се заканват, че в противен случай е възможно да бъде извадена от еврозоната. Ситуацията в Гърция е основна тема на днешната среща на министрите на финансите от еврозоната в Брюксел. Очаква се Еврогрупата да отправи строго послание, че Гърция не може да разчита на нови пари, докато не състави правителство, гарантиращо изпълнението на програмата за оздравяване на държавния бюджет.

"Докато в Атина не  бъде съставено пълноценно правителство, което да потвърди изпълнението на международните финансови ангажименти, Гърция няма да получи нито един евроцент", посочи вчера в Брюксел високопоставен европейски дипломат.

Ако в близките дни не бъде съставено правителство, в Гърция ще трябва да се състоят извънредни парламентарни избори, на които според експерти левите сили вече няма да имат само предимство, а абсолютно мнозинство. В резултат на това може да се стигне до окончателен отказ на Атина от изпълнението на стабилизационните ѝ ангажименти, както гласят популистките обещания на лидерите на левите партии.

На 9 май Европейският фонд за финансова стабилност (ЕФФС) реши да бъдат преведени на Гърция 4,2 милиарда евро като част от европейската антикризисна програма. Това е минималната сума, необходима на Атина, за да продължи да обслужва външния си дълг и да предотврати неплатежоспособност до юни. Общият обем на транша е 5,2 милиарда евро, но страните от еврозоната решиха да отложат отпускането на 1 милиард евро на Гърция, настоявайки за политическа определеност.

От юни Гърция няма да може да обслужва задължения на държавата

Гърция няма да може да обслужва задължения на държавата от началото на юни. Това предупреждава премиерът Лукас Пападимос в писмо до президента на страната Каролос Папуляс, съобщи гръцкото радио Скай. В писмото се посочва, че няма непосредствена опасност за плащането на заплати и пенсии през май, но се отправя призив незабавно да бъде възстановена политическата стабилност.

Акцент в писмото се поставял и на изтънелите финанси на държавата и на възможностите за плащане или неплащане на облигации с изтичащи сега падежи. Утре гръцкото правителство трябва да реши дали да плати тези облигации.

"Няма време", казал президентът Папуляс на своите събеседници, политическите лидери, с които се е съвещавал през уикенда за сформирането на коалиционно правителство. Той раздал копия от писмото на премиера Пападимос, което съдържало всички данни за истинското състояние на гръцките банки и финансите на държавата.

Гръцката Централна банка и финансовото министерство разработват план за извънредна ситуация, за да предотвратят опасността от вътрешен фалит на страната, ако спре финансовата помощ от Европа, съобщава в. "Вима".

Икономически фактори в Атина изказват убеденост, че помощта от ЕС и МВФ за Гърция ще бъде замразена, докато не бъде сформирано правителство и докато не бъде възстановена комуникацията с Брюксел и Вашингтон. Фондовете и касите пресъхват, нуждите на Гърция за изплащане на заплати, пенсии, надбавки и помощи, надхвърлят 4 милиарда евро на месеца, а в хазната има пари само до края на юни, бият тревога те.

Нараства вероятността за излизане на Гърция от еврозоната

Международната рейтингова агенция Мудис предупреди, че правителствената безизходица в Гърция увеличава вероятността страната да излезе от еврозоната и затруднява оценяването на рейтинга на гръцките банки. В седмичния си обзор агенцията посочва, че "нараства вероятността за некоординиран гръцки фалит и за излизане на Гърция от еврозоната".

Мудис смята, че ако Гърция излезе от еврозоната, това ще бъде значителен негативен фактор за оценяване на кредитния рейтинг на гръцките банки. Ако Гърция се окаже извън еврото, ще има масово бягство на вложители от банките, замразяване на депозитите от правителството, нова валута, която ще обезцени значително влоговете, икономически безредици и прехвърляне на отговорността върху гръцките власти за финансиране и рекапитализиране на банките от европейските валутни институции, което ще накърни способността на банките да кредитират и да подкрепят растежа, преценява международната агенция.

Анализатори смятат, че ако Гърция излезе от еврозоната, Европейската централна банка ще понесе значителни загуби не само във финансово отношение, но и във връзка с нейната надеждност, тъй като е инвестирала 40 млрд. евро в гръцки облигации в рамките на програмата за спасяването на Гърция.

В. Катимерини" пише, че безпокойство за случващото се в Гърция е изразил и Белият дом, а шефката на МВФ Кристин Лагард дала ясно да се разбере, че няма алтернативен сценарий за Гърция, освен този да приложи стриктно договореностите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    "Дързост и наглост" - 3852 епизод на сериала. Който иска да гледа - да не си изключва компютъра. Аз знам че има още 5000 епизода.

  2. Анонимен
    #10

    Като не могат да си изплащат кредитите ЕС да им разпродаде държавата парче по парче на безценица заедно с мързелвиците в нея и по 1000 тояги на голо на всеки грък за назидание!

  3. Анонимен
    #9

    Гърция е срам за европа и като такъв трябва да бъде наказана за назидание на всияки негодяи и лентяи на които може да им хрумне да прилагат гръцки мурафети.

  4. Анонимен
    #8

    На "Мунчо Българина" не се разрешава да не си плаща борчовете, защото много добре знаят, че Мунчо, като се хване за работа, е напълно в състояние да си плати борчовете, вкл. и изкрадените. При гърците е съвсем друга работа. Там стотици милиарди са безвъзвратно изгорели и връщане няма, защото гръцката икономика е балон, за разлика от българската. Трябва да се спука и да обеднеят порядъчно, но пък да не стане пак някоя болшевишка революция и да се изколят. За това са тези грижи за гърците.
    За да не

  5. Анонимен
    #7

    До 6: напълно съм съгласен. Още по-перверзен е фактът, че същите тези институции и правителства биха стоварили цялата мощ на европейската строгост и принципност върху един друг индивид - Мунчо Българина, ако спре да си плаща или кривне от правия път. Не че въпросният Мунчо не си го заслужава, но все пак аршинът е шокиращо различен...

  6. Анонимен
    #6

    Случаят Гърция е тест за наивност, лицемерие, до откровена глупост на европейски институции и национални правителства. Издържаш финансово някой безделник и лъжец / съотнесено към някакъв индивид /, който при това се заканва публично да продължава да те мами със заявката да не изпълни дори съвсем скоро постигнати договорености, срешу които е получил пореден паричен допинг, а ти правиш всичко възможно той да стои и цоца около теб.

  7. Анонимен
    #5

    До №1: Избирателната активност в Гърция на току-що отминалите избори беше много ниска - около 30%. В момента гърците са в шок от резултатите. Ако си размърдат задниците и отидат да гласуват в средата на юни (когато се очаква да са следващите избори), такива странни субекти като СИРИЗА и Нова Зора няма да имат толкова проценти.

  8. Анонимен
    #4

    до 2 - прав си. Бъркам ги с Турция. Значи там вероятно е 10% праг. Впрочем това няма особено значение освен в главата на някой апаратчик. Така или иначе и в двете държави - Гърция и Турция е помислено за подсилване на стабилността на едно правителство. Заразлика от България, където ролята на балансьора(рекетьора) е добре утвърдена. И най-важно финнасово подплатена.

  9. Анонимен
    #3

    НА ГЪРЦИТЕ ДА ИМ Е ЧЕСТИТО ! СКОРО НА ВСЕКИ ГРЪК ЩЕ РАЗДАВАТ ПО ЧУВАЛЧЕ ДРАХМИ !

  10. Анонимен
    #2

    "ДА не забравяме, че в Гърция има 10% изборен праг и победителя взема голяма част от преразпределиенто на тези 10%". По-добре е ДА го забравиме.. Парламентарният праг в Гърция е 3%, а първата партия взима бонус от 50 депутата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.