Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Производители плашат с протести заради ценови натиск на супермаркетите

2 коментара
Производители плашат с протести заради ценови натиск на супермаркетите

Производители от хранително-вкусовата индустрия ще прибегнат до различни форми на протест заради агресивния ценови натиск на големите търговски вериги и супермаркети и отказа на държавата да влезе в ролята си на регулатор. Това заявиха на пресконференция в понеделник от Инициативния комитет за честна търговия, обединяващ производители с близо 1400 предприятия и над 240 хил. работници.

В началото на годината Комисията за защита на конкуренцията заподозря шест от големите търговски вериги в картел – Metro Cash&Carry, BILLA, "Кауфланд", Т-Маркет, HIT и "Пикадили”. Това допълнително подхрани недоволството на производителите, които настояват за нови правила в Закона за защита на конкуренцията, но до консенсус за текстовете не може да се стигне от месеци.

Според Евгени Иванов, председател на Инициативния комитет, търговските вериги, супермаркети и магазини вече контролират достъпа на потребителите до продукцията до степен, даваща им възможност да налагат крайно несправедливи търговски условия. Те прехвърлят голяма част от оперативните си разходи на производителите, а договарянето на цените е заменено с безцеремонно и ултимативно диктуване на търговски условия и плащания, посочи Иванов. В резултат на този натиск е и появата на пазара на продукти с ниско качество и съмнителни потребителски свойства, което е във вреда на потребителите, смятат производителите.

“Състоянието на българския бизнес в България е изключително тежко – в посока, продиктувана от търговските вериги, които в своите претенции за непрестанно повишаване на търговските отстъпки, практически те капитализират българския бизнес. Отнемат средства, които са необходими за развитие, за създаване на работни места”, каза Иванов, цитиран от БНР.

От Инициативния комитет алармираха още, че в момента разпределението на добавена стойност при продажбата на продуктите е несправедливо, противоречи на всякаква пазарна
логика и силно ощетява българските производители и доставчици. Голям удар срещу тях са още стоките, които отделните вериги пускат като собствени марки или т. нар. бели стоки.
Така на практика нашите производители безлихвено кредитират чуждите търговци, а парите на българския потребител се насочват не в националния бюджет, а в чужди икономики, смята Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България.

От няколко месеца работна група в Министерството на икономиката формулира нови условия в Закона за защита на конкуренцията с цел да бъдат защитени правата на българските производители, но се оказва, че трите основни пункта, които могат да свалят натиска на веригите върху производителите, не са включени, каза Кукушева.

“Да се определи периода на плащане на всички стоки, които доставя българският бизнес – да не бъде повече от 30 календарни дни от датата на доставка, да се определят с взаимно съгласие таксите и бонусите, които плаща доставчикът”, поиска Кукушева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ ДА СИ НАПРАВЯТ СОБСТВЕНА ТЪРГОВСКА ВЕРИГА. ТАКА ПЕЧАЛБАТА ЩЕ ОСТАНА ПРИ ТЯХ.

  2. Анонимен
    #1

    Така е. Веригите първо искат такси в хиляди, за да те допуснат. После натискат в цената - 30, 40% отстъпка. Казват-направи ми този продукт за толкова пари. Безцеремонно, от позиция на силата. Гавра с българския производител е и отложеното 40, 50, 60 дни плащане. Поправките в закона са неотложни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.