Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Северна Корея скъса мира с Южна Корея и заплаши САЩ с ядрен удар

37 коментара

Северна Корея обяви, че разтрогва споразуменията за ненападение с Южна Корея и прекъсва пряката телефонна линия за извънредна връзка между двете страни, след като Съветът за сигурност на ООН гласува нови санкции срещу Пхенян. Освен това Северна Корея заплаши да денонсира от понеделник споразумението за примирие, сключено след Корейската война през 1953 година и спомена възможността за "термоядрена война" и предупреди САЩ, че се излагат на "превантивен ядрен удар".

Севернокорейският президент Ким Чен Ун посетил военните поделения, участвали в обстрела над южнокорейски остров през 2010 г., предаде държавната телевизия на страната, която излъчи репортаж от събитието. Той е призовал войниците да бъдат готови да "унищожат врага" по всяко време.

Сеул обяви в отговор, че Пхенян ще предизвика собственото си унищожение, в случай че предприеме ядрено нападение, а САЩ заявиха, че гледат сериозно на тази заплаха, но добавиха, че "крайната реторика” е обичайна тактика за режима в Пхенян.

Южна Корея обяви, че ще отговори веднага и с пълна сила на всеки военен удар и освен това провеждащите се в момента съвместни военни учения със САЩ незабавно ще прераснат в "наказателни", а Вашингтон предупреди, че е готов за защитава себе си и своите съюзници.

"Не смятам, че режимът в Пхенян иска да извърши самоубийство”, каза председателят на комисията по външни работи към американския Сенат Робърт Менендез.

Китай призова за спокойствие и сдържаност

Единственият мощен съюзник на комунистически Пхенян – Китай призова към спокойствие и сдържаност .Пекин призова в петък всички страни да продължат разговорите и да избягват "по-нататъшна ескалация".

Пекин предоставя горива, храни и дипломатическо прикритие на Пхенян, отбелязва ББС. Китай нееднократно гласува в полза на санкциите, наложени заради ядрената програма на Севера, но не ги прилага сериозно.

Говорителят на китайското външно министерство Хуа Чунин заяви, че сегашната ситуация на полуострова е много сложна и деликатна, което поражда безпокойство в Китай.

Според кореспондента на ББС в Сеул изглежда Северна Корея се опитва да наложи на полуострова усещане за криза. Северна Корея е нарушавала и се оттегляла от споразумения и преди и това не означава непременно война, но е сигнал за по-непредсказуема и нестабилна ситуация.

Изключването на горещата телефонна линия пък може да доведе до недоразумения.

Джон Свенсън-Райт
от кралския институт за международни отношения "Чатъм Хаус" пък коментира, че заплахата от ядрен удар изглежда повече като блъф, тъй като лидерите на Северна Корея знаят, че това ще е самоубийство. По - притеснителна възможност обаче е ако Пхенян предприеме граничен сблъсък с Южна Корея, както направи през 2010 година.

Подобно действие ще създаде риск този конфликт да ескалира бързо в нещо далеч по-неконтролируемо и потенциално разрушително.

Северна Корея разполага със сериозна военна огнева мощ. Ройтерс коментира, че дори и заплахата за изпреварващ ядрен удар срещу Съединените щати да е "куха", то Южна Корея е изложена на риск от артилерията и ракетите на Пхенян.

Япония, която е разделена от Северна Корея от по-малко от 1000 км (625 мили) и често е обект на гнева на Северна Корея, също е в обсега на ракетите, с които разполага Пхенян.

Северна Корея разполага с 1.2 млн. войници, докато Сеул поддържа армия от 640 000 душ, които са подкрепени от 26 000 американци, дислоцирани в страната. Внушителното надмощие на комунистическата държава обаче изглежда такова само ако се гледат абсолютните числа, в реалност способностите на армията ѝ са далеч по-ограничени.

Санкциите

Реакцията на Северна Корея е в отговор на новите санкции, които ООН ѝ наложи заради проведения ядрен опит миналия месец. Санкциите предвиждат замразяване на банкови сметки и авоари и налагат забрана за пътуване на три лица и две фирми, свързани със севернокорейската армия. Освен това засягат и "куфарчета с кеш", за които мнозина подозират, които се изнасят от Пхенян към Китай.

Ще бъде засилено наблюдението върху външни емисари, подозирани в оръжейни преговори. За пръв път се въвежда забрана за внос на луксозни стоки, за които се твърди, че ламтят хората от вътрешния кръг на лидера Ким – яхти, бижута, луксозни возила и състезателни коли. Резолюцията на ООН задължава страните да проверяват транспортни плавателни съдове, за които има съмнение, че пренасят контрабанден товар.

Според анализатори гневът на Севера е провокиран и от съвместните учения по суша, въздух и вода между американски и южнокорейски сили близо до Корейския полуостров и които по план трябва да станат по-интензивни от 11 март.

Германският външен министър Гидо Вестервеле заяви в петък, че Европейският съюз ще обсъди приемането на нови санкции срещу Северна Корея наред с тези, които ООН вече наложи на Пхенян.

На редовната си среща в Брюксел в понеделник външните министри от ЕС ще обсъдят налагането на финансови, търговски и други санкции.

Според него войнствената реторика на Северна Корея "тласка страната в още по-голяма международна изолация".

Пхенян остро критикува международните санкции, определяйки ги като проява на американската враждебност, както нарича и съвместните военни учения САЩ и Южна Корея.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #37
  2. Анонимен
    #36

    Тия пък кво го дървят :)

  3. Анонимен
    #35

    Е, "този" е по-цивилизован от баща си - не е обърнал бинокъла ОБРАТНО !!! Нали е учил в Швейцария...

  4. Анонимен
    #34

    С ядрен удар, я! Иначе, ако хукнат в атака "на нож", ще изпопадат от ГЛАД....

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #33
  6. Анонимен
    #32

    САЩ са номер 1!

  7. Анонимен
    #31

    Всъщност да допълня мисълта си с един виц за две блондинки. Едната попитала другата: "Муци, според теб как е по-правилно да се каже? Ирак или Иран?"

  8. Анонимен
    #30

    27. Пак извърташ опашката си като евреин в заложна къща. Казах, че ми харесва Гуантанамо, което логически значи, че нямам намерения да гърмя каквото и да е мое си, но за едно яко нападение срещу Иран съм винаги готов, защото те и в момента притежават химически оръжия. Но признай си, че ще си признаеш всичко, дори, че си убил папата ако те подложат на хуманната инквизиционна практика "симулиране на давене" с ток в Абу Граиб. Поздрави!

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #29
  10. Анонимен
    #28

    Китай, Русия и Северна Корея играят в един отбор и са най-голямата заплаха за цивилизацията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.