Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

136-годишнината от гибелта на Христо Ботев беше почетена в цялата страна

41 коментара

В цялата страна в събота беше почетена 136-годишнината  от гибелта на Христо Ботев. Точно в 12 часа прозвуча вой на сирени. По изключение днес само в Перник  задействането на сиренната система беше отменено по искане на областния управител Иво Петров и на кмета на общината Росица Янакиева заради паниката у хората след земетресението и последващите трусове в края на май.

Годишнината беше отбелязана с поклонение на връх Околчица  като беше направена възстановка на последния бой на четата на Ботев, представена от Национално дружество ”Традиция”.

Молебен за България отслужи врачанският митрополит Калиник. Бяха поднесени венци и цветя пред паметника на връх Околчица, а в параклиса на върха бе отслужено църковно служение за загиналите за свободата на България. За първи път беше организирана и дневна заря.

В Калофер – родният град на поета и революционер беше положен 12-метров ”гирлянд на славата” пред мемориала ”Христо Ботев”. Честването в Калофер започна с традиционното изнасяне на знамето на Ботевата чета от къщата-музей ”Христо Ботев”, съобщи Дарик радио. Присъстващите се поклониха и пред паметника на майката на войводата - Иванка Ботева, намиращ се в двора на родната му къща.

В Пловдив годишнината беше отбелязана с военен церемониал. Поклонението се състоя пред паметника на поета-революционер в Царсимеоновата градина в града.

В Плевен  бе отслужена панихида в памет на Ботев и на загиналите за свободата на България.

В София имаше тържествена церемония при паметника на поета в Борисовата градина. Стотици се събраха пред паметника на Христо Ботев и в морската градина на Варна, където със заупокойна молитва, венци и цветя с военен ритуал беше отбелязана 136-годишнината от гибелта на Христо Ботев и неговата чета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #41

    Zashto ni sa Botev i Levski, kato si imame I.Ivanov ot Sweden. Predlagam ot dogodina da ima darjavni chestvania na g-n I.Ivanov ot Sweden - mnogo po-zaslujil individ ot niakakvi si tam Botev i Levski.

  2. И.Иванов, Швеция
    #40


    ЗАКЛЮЧЕНИЕ

    Ботев, Левски и останалите наричани "национал-революционери" от епохата на Възраждането бяха хора в огромното си мнозинство в емиграция, откъснали се от сънародниците си в страната, запознали се с национални държави, захласнали се в идея за българска национална държава и решили те, а не огромното мнозинство хора вътре в българската част на Отоманската империя, да си правят отвън национална държава на територия, населена с масово отхвърлящо идеите им и неподкрепящо ги българско население.

  3. Коментарът е изтрит в на от автора.
    #39
  4. Анонимен
    #38

    другара Тодар Живков
    Как пак същите поругаха и паметника на Ботев.
    Както вече са досящате, пръвият паметник на националния герой Христо Ботев е направен по нареждане на Княз Фердинанд и тва стая точно преди 122 години във Враца. Монументът на Ботев в цел ръст е изваян от бронз по поръчение на Княза от германския скулптор Густав Еберлайн с пари, сбрани от дарители. На паметника има плоча с имената на Ботевите четници. Той е пръвият скулптурно-архитектурен паметник в историята на Княжество България

  5. Анонимен
    #37

    другара Тодар Живков
    Болшевишката гавра с Ботев „комуниста”
    Цар Фердинанд обяви Христо Ботев за свой патрон, обяви деня на Ботев за национален празник и за свой имен ден. Известна е пословичната ненавист на Ботев към русофилите от „Добродетелната дружинка” и техните фанариотски приятели, както и към официална Русия – „Тюрмата на народите”. Българските болшевици-русофили обявиха Ботев за „комунист”.
    Фалшификацията е разобличена отдавна.
    През 1991 г. текстологът и литературен историк Илия Тодоров публикува

  6. Анонимен
    #36

    другара Тодар Живков
    Как са е тачил Ботев и неговите четници, ордена „Св. св. Кирил и Методий"
    В деня на Ботев и своя имен ден – 18/19 май 1909 г. – Цар Фердинанд учредява най-високия орден в Царството - "Св. св. Кирил и Методий".
    В указа пише: "За да ознаменуваме и увековечим провъзгласяването на България в независимо Царство, учредихме днес ордена на Светите равноапостоли Кирил и Методий. Тоя орден ще заема на всички времена първенствующе място между всички български ордени и ще се дава в редки

  7. Анонимен
    #35

    другара Тодар Живков
    С Българският си произход, с Ботев и Витинския Светец - към Византия.
    Цар Фердинанд не „честваше” убийството на народните герои, а ги тачеше кат пример за народно вдъхновение, защото България тогава имаше една главна цел – обединението на останалия под робство български народ в една дръжава. На 2 февруари 1896 г. престолонаследникът княз Борис беше върнат в лоното на Православната църква, поради което папа Лъв ХІІІ отлъчи баща му от Католическата църква. При този акт Фердинанд

  8. Анонимен
    #34

    другара Тодар Живков
    Едно предисловие, как и защо беше направена връзката между тракийските българе Св. Патрикий Бруски и Ботев
    Още в най-дълбока древност Брусенската област е заселена с тракийски българе от територията на днешна България, които създали царството Битиния (на гр. Витиния). "Траките, преминавайки в Азия, били наречени витини, както сами твърдят; преди това се наричали стримони и живеели на брега на Стримон (Струма). Казват, че били изтласкани от отечеството си от тевкрите и мизите.

  9. Анонимен
    #33

    другара Тодар Живков
    Цар Фердинанд, Ботев и Св. Патрикий Бруски
    Честването на Ботевия ден в първите 3 години ставало на 19-ти май. Княз Фердинанд обаче изместил своя имен ден на 18 май, за да не се противопоставя на султановия празник. Той е васал на султана по силата на Санстефанския и Берлинския договор и требва да отдава почит на своя сюзерен на 19-ти май, а не на себе си и Ботев.
    Всеизвестен е кабализмът на Фердинанд: той започва празнуването на имения си ден на 18 май, но го продължава и в ранните

  10. Анонимен
    #32

    другара Тодар Живков до № 30
    Точно така. Когато са забрави националният идеал, неговите символи са превръщат в идоли. Същото е кога безбожник пали свещи и са кръсти в черкова. Ботев беше едно от знамената на българския национален идеал – Обединението на всички българе в техните етнически граници, демек Българската Екзархия. Както правилно е отбелезала № 18, главен „виновник” за превръщането на Ботев в символ е наистина Цар Фердинанд. През 2006 г. в списание „Кула” Димитър Делийски припомни тоя забравен

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.