Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

350 хиляди испанци са загубили домовете си заради необслужвани кредити

След две самоубийства банките замразяват за две години принудителните изваждания от жилища

2 коментара

Около 350 хил. души са останали на улицата в Испания заради необслужваните си ипотечни кредити, а още 200 хил. са заплашени от същата участ.

Десетки от застрашените да им бъдат отнети домовете установиха протестен лагер пред мадридския клон на "Банкиа" - една от най-пострадалите банки от кризата с ипотеките, съобщи ДПА.

Пред входа на банката виси малък ковчег, в който лежи скелет, с надпис: "Жертва на кризата", а постер призовава за слагането на край на "диктатурата на банките".

Разразилото се протестно движение принуди политиците да обмислят евентуални промени в законодателството за ипотеките в страната.

Изгонването на безработни длъжници на ипотечни кредити от домовете им се превърна в едно от "най-популярните лица на кризата", призна испанския министър-председател Мариано Рахой.

Испанската банкова асоциация обяви, че в най-тежките случаи се замразяват за две години принудителните изваждания от жилища заради неплатени ипотеки, съобщи, че "Асошиейтед прес".

Новината дойде след две самоубийства на задлъжнели собственици за последните 15 дни, предизвикали социално недоволство и протести.

Решението, което ще бъде наблюдавано от най-големите испански банки, има за цел да се справи с все по-сериозния проблем, който засяга хиляди испанци, пострадали от кризата в страната.

Десетки от застрашените да им бъдат отнети домовете установиха протестен лагер пред мадридския клон на "Банкиа" една от най-пострадалите банки от кризата с ипотеките.

"Тук сме вече от 2 седмици", каза пред ДПА 51-годишният Фреди.

"И няма да се махнем, докато "Банкиа" не започне да преговаря за разрешаване на проблемите ни.

Само за 2004 г. и 2005 г. са построени повече от един милион имота. По това време изглеждаше, че цените ще се покачват до безкрай и банките с готовност раздаваха ипотечни заеми дори на хора с ниски доходи, без налични спестявания, припомня ДПА, цитирана от БТА.

"Работех по строителни обекти и жена ми нямаше постоянен доход, но банката не се поколеба да ни отпусне ипотечен кредит от 270 000 евро (350 000 долара)", разказва Фреди.

След това настъпи глобалната криза и спука имотния балон в Испания. Тази година се очаква икономиката да се свие с 1.5 на сто, при повече от четвърт от населението страдащо от безработица.

"Не съм имал работа от две години и половина насам и не мога повече да изплащам ипотеката си. Не мога да спя нощем, защото ме е страх, че ще остана на улицата", казва Фреди.

За разлика от САЩ и много други европейски страни, в Испания взелите ипотечен кредит не могат просто да предадат дома си на банката и с това да разплатят дълговете си, а имат отговорност за цялата сума на заема.

Според адвокати на пострадалите от ипотечната криза много домове на длъжници биват откупени сега от банките на по-ниска цена от реалната им стойност, което им позволява да искат от длъжниците си още пари по дълговете им и да спечелят от препродажбата на иззетите имоти.

"Ще трябва да се боря с един огромен дълг, докато умра, а двете ми деца ще го наследят след това", въздъхва Фреди.

"Банкиа" не преговаря с групите протестиращи, а само с индивидуални клиенти, това заяви пред ДПА източник от банката, добавяйки, че от там вече са олекотили условията за заема на повече от 80 000 свои длъжници.

Неизплатените ипотечни кредити формират част от токсичните активи, които осакатиха испанския банков сектор. Еврозоната е отпуснала до 100 милиарда евро за испанските банки, в това число и за "Банкиа", чиито нужди възлизат на приблизително 19 милиарда евро.

Вместо да харчи десетки милиарди евро само за спасяването на банките, правителството трябва да ползва част от тези пари да помогне на безработните ипотечни длъжници, предложиха седем съдии в доклад до Генералния съвет на съдебната власт на Испания.

"Ипотечните заеми бяха отпуснати във време на бърз икономически растеж и потребление, когато кредитите разцъфтяваха", заяви източникът от "Банкиа". Тя отхвърли спекулациите, че мнозина от приелите ипотечни заеми не са били достатъчно адекватно информирани за евентуалните рискове, които могат да възникнат.

Хосе Мигел Доминго, собственик на павилионче в южния град Гранада, не можа да понесе мисълта, че е заплашен да остане без подслон и се обеси само няколко часа преди появата на длъжностните лица, които трябваше да отнемат дома му.

Близо до Валенсия друг пострадал от ипотечната криза скочи от балкона си, но се размина само с няколко сериозни наранявания.

Организации в защита на ипотечните длъжници свикват постоянни демонстрации, спасявайки стотици от изгонване. Тази седмица 46 съдии призоваха за промени, които да "очовечат" законите за ипотеките в Испания, който датира от 1909 г.

Испанските регулаторни мерки не защитават достатъчно добре потребителите срещу евентуалните рискови за тях клаузи в ипотечните договори, заяви в четвъртък генералният адвокат в Европейския съд Юлиане Кокот.

По-рано консервативното правителство на премиера Рахой одобри "кодекс за добро отношение" към най-бедните ипотечни длъжници, към който банките могат да се придържат по желание.

Инициативата постигна малък ефект, но правителството се опасява, че една по-задълбочена реформа би пробудила отново съмненията относно солидността на испанските банки и би повишила цените на кредитите.

Въпреки това тази седмица консерваторите на Рахой и главната опозиционна партия - социалистите, обявиха, че са постигнали съгласие за спешни мерки в помощ на най-уязвимите ипотечни длъжници, например семействата с деца, макар че конкретните детайли по споразумението не бяха много ясни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    А какво направи БНБ - издръжаща се от нашите данъци. Целенасочено и безотговорно продаде интересите на българските граждани, заради личното облагодетастване на управителния си съвет, на ТЪРГОВСКИТЕ банки - разреши им едностранно да увеличават лихвените проценти по отпуснати вече кредити, за да покриват загубите от некомпетентното управление на мениджмента. А после го узакони със закона, за да може финансовата масия да унищож България.

  2. Анонимен
    #1

    А нещо като търсене на отговорност на банковите служители от най-ниско до най-високо ниво, които са отпускали заеми на когото не трябва? Би подействало отрезвяваващо, и ефекта ще се усеща поне 10-20 години, и работата с банките ще стнае много по-нормална. Това, разбира се, не означава че който е взел пари от банката не трябва да ги връща ..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.