Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

60 на сто от българите одобряват външната политика на ЕС като стабилизираща

На глобално ниво преобладава негативното мнение за ролята на САЩ и Русия в света

3 коментара
60 на сто от българите одобряват външната политика на ЕС като стабилизираща

Шейсет на сто от българите одобряват международната политика на Европейския съюз и я определят като стабилизираща. На обратното мнение са само 16%. Нетната стойност (+44) е осезаемо по-висока от глобалната (+14).

Това показват данните от международното изследване "В края на годината" на световната асоциация "Галъп интернешънъл". В него се интервюирани 52 494 граждани в 57 страни по целия свят.

Глобално Европейският съюз се възприема като най-стабилизиращата сила в света и има положителни нетни стойности (разлика между дяловете на положителни и дяловете на отрицателни отговори) във всички изследвани региони, с изключение на Русия и Западна Азия.

Почти еднакъв дял – съответно 56% и 52% – от интервюираните по целия свят имат негативно мнение по отношение на ролята на двете военни суперсили – САЩ и Русия. Само един от четирима вярва, че външната им политика има стабилизиращo въздействие върху международните отношения.

Около 2/3 трети от руснаците са убедени, че външната политика на тяхната държава има стабилизиращ ефект. Процентът сред американските граждани по отношение на външната политика на САЩ обаче е значително по-нисък (37% стабилизира, срещу 46% дестабилизира), което отразява дълбоките вътрешни разделения в общество им.

Външната политика на Китай се възприема отрицателно, но не в такава степен, в каквато тази на САЩ и Русия.

С ниска нетна стойност (-36), е отношението на българите към външната политика на САЩ. По отношение на руската външна политика, 43% от българските граждани са отговорили положително срещу 27% отрицателно, т.е. нетната стойност е +16. Останалите нямат мнение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Започва да ми се повдига. 60 на сто от анкетираните 1000 души мислят еди какво си, но това се генерира като мнение на цял народ. Това откровена тъпота ли е или е просто нахалство?! Хората никога не мислят категорично, освен ако са фенове. Политическите пристрастия са толкова шарени, че никоя социологическа агенция не може да ги измери. Мислете иновативно бе, другари?!

  2. dimitardi100
    #2

    Без ЕС европейските държави биха били в непрекъснат конфликт, разделени по собствени интереси и сфери на влияние !Това е най-големият мирен проект на човечеството !

  3. Лизи Гугуткова
    #1

    Например: НИТО ДУМА ЗА РУСКО –ТУРСКИЯ ПАТОК в голяма статия! Йотингер: Южен газов коридор ще промени играта 19.2.2019 | 10:39 „Южният газов коридор“, който предвижда транспортиране на азербайджански газ за Европа ще доведе до промяна на играта за Европейския съюз (ЕС), тъй като през 2020 г. по него за пръв път ще бъде доставен газ от Каспийско море до Европа, съобщава в ексклузивно интервю за азербайджанската агенция Trend еврокомисарят по бюджета и човешките ресурси Гюнтер Йотингер. Неотдавна Трансадриатическия (TAP) и Трансанадолския (TANAP) газопроводи бяха физически свързани на турско-гръцката граница.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.