Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

670 студенти по право:Парламентарният контрол е шоу

0 коментара

Студентите юристи възприемат парламентарния петъчен контрол като шоу програма, показва експресно проучване на НЦИОМ от май тази година.

Анкетирани са 670 юристи в последни курсове на обучение от осем университета - Софийски, Нов Български, Варненски, Русенски, Великотърновски, Югозападен, Пловдивски и УНСС. Младите прависти правят и нестнадартни изказвания по отношение на контрола в планарната зала на Народното събрание. Например "Следя контрола заради депутатките от НДСВ", "Надявам се да видя Юлиана Дончева", "Защото харесвам Милен Велчев", "Защото е по-интересен от което и да било шоу", "За да им видя кирливите ризи (на депутатите и министрите)", "Поради шутовското поведение на народните представители"; "Защото понякога стават големи скандали".

17% от анкетираните 670 студенти признават, че въобще не следят работата на парламента. Мнозинството 68% заявяват, че от време на време следят какво става в Народното събрание. 57% от анкетираните посочват, че информацията, която получават за новоприетите закони е недостатъчна, а 12% откровено заявяват, че въобще не получават информация за законите, които приема парламентът.

Преобладават негативните представи на студентите спрямо образа на народните представители. 72% от запитаните споделят мнението, че депутатите си губят времето в празни приказки. 86% не одобряват честите отсъствия на народни представители от заседанията в пленарната зала. 77% са на мнение, че депутатите не помагат за решаване на конкретните проблеми на избирателите си.

Студентите юристи изказват и следните мнения за народните представители: депутатите не са пример за спазване на законите - 82%; депутатите не гласуват винаги по съвест и убеждение - 80%; депутатите не работят интензивно по приемането на законите - 78%.

Според студентите пречки в работата на законодателното тяло са : 64%- "поставянето на преден план на теснопартийни интереси", 55% - "повечето депутати не си разбират от работата", 26% - "парламентът се занимава с несъществени въпроси", 17% - "лоша организация и дисциплина в парламента", 2% - "депутатите обслужват лични и групови интереси".

Зад идеята да има правна възможност, съгласно която народните представители да могат да бъдат отзовавани застават 76% от анкетираните студенти. За запазване на принципа на свободния мандат се обявяват 12% от запитаните бъдещи прависти.

От анкетираните студенти 42% посочват, че работата на съда представлява най-голям интерес за тях, а 33% гледат на Народното събрание като на институция от първостепенен професионален интерес за тях. На трето място като институция, от която се интересуват, 30% от студентите посочват Министерски съвет. Едва 6% от анкетираните студенти не проявяват интерес към нито една от държавните институции.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.