Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

AES осигури парите за вятърния си проект край Каварна и изкупуването на тока

4 коментара
AES осигури парите за вятърния си проект край Каварна и изкупуването на тока

Споразуменията за финансирането на вятърния си проект край Каварна подписа във вторник компанията “AES Гео Енерджи“ в Министерски съвет в присъствието на президента на американската корпорация AES Пол Ханрахан, премиера Сергей Станишев, министрите на околната среда Джевдет Чакъров и на икономиката Петър Димитров и др. официални гости.

Цялата инвестиция за изграждането на вятърния парк “Свети Никола“ с мощност 156 МВ, възлиза на 270 млн. евро. От тях 198 млн. евро са осигурени от банков консорциум, включващ Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), Международна финансова корпорация (МФК) и UniCredit Markets & Investment Banking, с които се подписа договор за 15 години.

Отделно “AES Гео Енерджи“ си е осигурило 12-годишен договор с Националната електрическа компания за изкупуване на произведената електроенергия, за разлика от много други вятърни проекти у нас, които имат проблеми с присъединяването си към енергийната мрежа и по закон задължителното изкупуване на тока от доставчиците.

Компанията реализираща проекта бе създадена през 2007 г., след като AES изкупи от българо-немската фирма “Гео Пауър“ 89 на сто от проекта ѝ. Сделката бе финализирана през септември 2008 г. и цената ѝ е 60 млн. евро, американците ще вложат още 4 млн. евро собствен капитал във вятърния парк до приключването му.

С осигурените кредити общата инвестиция на AES, която у нас изгражда нова централа на мястото на ТЕЦ “Марица Изток 1“ за 1.2 млрд. евро, достига 1.5 млрд. евро.

“Проектът ще покаже готовността на нашата компания да предостави устойчива и лесно достъпна енергия”, каза Пол Ханрахан. Представителят на компанията в България Питър Литгоу по-късно съобщи, че AES планира втори вятърен проект край Силистра.

“Инвестицията е особено важна поради момента, в който се прави“, отбеляза министърът на икономиката Петър Димитров. Той отбеляза, че мястото за подписване на финансовите споразумения показва знаковия и антикризисен характер на инвестицията и антикризисната воля на американското и на българското правителства.

Вчера излязоха последните данни за чуждите инвестиции в България, стана ясно, че те са почти 5 милиарда евро до края на месец октомври, каза още министърът. Той посочи, че страната има всички шансове към края на годината да запази нивото на чуждестранните инвестиции от миналата година,.

Проектът бе оценен положително и от посланика на САЩ в България Нанси Макълдауни. По думите ѝ той ще допринесе за диверсификацията на енергийните ресурси и ще подпомогне утвърждаването на страната като енергиен център в региона.

Американската компания връчи официални сертификати за благодарност на премиера Сергей Станишев и на присъстващите министри.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. поп Грую
    #4

    направят някоя АЕЦ в ортаклък с Овчаров ,та да видят какво значи намазване,ами взели да правят екологични енергоизточници с безплатна вятърна енергия.Ами я да видят от батковците от БСП енергомафията , как да кярат от комисионни от даставки на ядрено гориво.А от вятъра какъв келепир?Как да го продадеш срещу тлъсти комисионни?

  2. четящ
    #3

    Тъпанарино поне да беше прочел статията.Същата комп изгражда мощности на въглища в Марица и намали пиенето

  3. поп Грую
    #2

    мощности за енергия от въглища ,но технологичното им нивото не е като на съветските ТЕЦ-ове "Марица-Изток" 1,2 и 3,дето тровят старозагорци до ден днешен.Така ,че може да има и по-малко замърсяващи ТЕЦ,с програми за рекултивация на земите останали след изчерпване на въглищата.Вижте това в САЩ и Германия(тя поне е по-близо)

  4. йс
    #1

    "Отделно “AES Гео Енерджи“ си е осигурило 12-годишен договор с Националната електрическа компания за изкупуване на произведената електроенергия, за разлика от много други вятърни проекти у нас, които имат проблеми с присъединяването си към енергийната мрежа и по закон задължителното изкупуване на тока от доставчиците."в USA само от това изречение вече щеше да има процедури на антимонополните органи ! и шефове в НЕК даващи обяснения що тъй бе миме едните немогат а пък работят генераторите па тез преди построяването вече и с договор

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.