Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ако СДС мисли за България, трябва да намери общ език със Симеон

0 коментара

Г-н Цветков, Според Вас има ли исторически аналог поведението, което демонстрира премиера Сакскобургготски, начинът, по който отказа да учреди партия НДСВ?

Поведението на премиера, което на пръв поглед е много нелогично, всъщност има своята много здрава логика. Той очевидно има силното желание да си възвърне короната. Оглавяването на една партия би го отдалечило от тази цел, поради простата причина, че короната трябва да бъде надпартийна. Това беше причината, между другото и за дългите му двуумения дали да оглави правителството, защото короната не може пряко да участва в изпълнителната власт.

Политиците не споделят мнението, че той играе ролята на цар, след като е премиер.

Той се опитва да прави това в условията на една република. И това е причината за отказа да оглави царското движение като партия. Самото царско движение надали ще може изобщо да се учреди като партия без Сакскобургготски, който е единствената обединяваща фигура. А дори и да се учреди като партия, НДСВ ще продължи да страда от дълбоки вътрешни пукнатини, поради това, че в него има представители на най-различни среди, политически течения и т.н. Има монархисти, има представители на кагебисткокадесарските групировки, както ги наричам аз, има и открити комунисти. Очевидно е, че всичките тези течения не могат да бъдат обединени в една партия, за която се предполага да има общи идеи, да обединява съмишленици. Има и нещо друго във връзка с политиците, което лично мен ме тревожи. Това е капсулирането на СДС в една ситуация, която става все по-опасна за самата българска държавност. СДС е длъжно да намери общ език със Симеон Втори, може би на базата на неговото желание да си възвърне короната, за да поеме отговорността за съдбините на страната. В момента просто няма никакви прегради пред заплахата за българската държава - заплаха, която се създава от среди, определено свързани с чужди на България интереси, насочени срещу самото ѝ съществуване като държава.

Да разбирам ли, че Вие не сте съгласен СДС да е чиста опозиция? Мислите ли, че СДС трябва да влезе във властта?

Да, аз смятам, че СДС трябва по някакъв начин да влезе във властта. Тази теза, която очевидно в момента се споделя от ръководството на СДС, да бъде опозиция, просто е доктринерска, теоретична, тя не държи сметка за действителността, която наистина е кошмарна. Имаме вече един президент, който се кланя пред Георги Димитров и Тодор Живков - лица, които направиха всичко възможно да ни унищожат като държава. Просто трябва да има някакъв фактор, някаква сила, която да спре надвисналата над страната опасност.

Преди дни на една конференция Евгений Дайнов каза ,че вижда наченки на форми на фашизъм и той е обезпокоен изобщо за политическото в България?

Ако той има предвид царското движение, мисля че е пресилено. Заплахата не е може би толкова за демокрацията. Разбира се, има и такава заплаха, защото демокрацията е крехко цвете, за което човек винаги трябва да се грижи, особено в посткомунистическо общество като нашето. Но според мен заплахата е по-скоро за ориентацията на България. Тъй като надделеят ли онези сили, които се подчиняват, направо да си го кажа, на московските внушения, бъдещото на България ще бъде някъде в зоната на здрача, между Беларус и Молдова. Това нещо не бива да допускаме. Все пак има и международни гаранции за тази демокрация. Просто би било самоубийство за всеки един, дори и за Първанов като президент, да допусне някакво посегателство над демокрацията.

Мислите ли, че Сиемон Сакскобургготски ще затопли отношенията ни с Русия, за да си върне короната?

Поначало това негово желание е в основата на връзките му със съмнителни групировки, както и неговата отвореност към комунистите. Той очаква от тези среди - Мултигруп и подобни и на БСП формирования - от тези сили той очаква най-мощно противодействие срещу евентуалното възвръщане на Търновската Конституция. Затова той гледа да неутрализира онова, което смята, че е най-голямата пречка по пътя му към тези цели. Иначе самото му желание за конституционно- парламентарна монархия не разглеждам като някаква заплаха за демокрацията, както очевидно смята моя колега Евгений Дайнов. Разбира се, той е заплаха за някои властови позиции. Аз тук не мога да не отбележа и едно наблюдение, което не е мое. Когато Симеон Втори дойде в България, той се явяваше един - естествен лидер на дясноцентристките сили, по неговите думи. Може би това е причината, поради която СДС се обяви срещу него, тъй като ръководството на СДС трябваше да се откаже от своите постове на лидери. Не се наемам да твърдя дали това е вярно, но звучи логично.

Защо Симеон Сакскобургготски не се завърна в родината си по-рано?

Той просто подбра момента, когато се създаде патова ситуация. Тъй като без царското движение може да се каже с абсолютна сигурност, че БСП заедно с ДПС, щяха да имат мнозинство в Народното събрание, и щеше да се върне някакъв тип Виденово управление в много по-лош вариант. По времето на Виденов, президентът Желю Желев добър или лош, все пак беше някаква преграда пред едно пълно вече комунистическо господство в България. Сега тази преграда е няма.

Моментът сега не е по-различен, социологическите изследвания сочат, че при предсрочни или в срок избори, БСП ще спечели.

Ако СДС продължи да се държи по този начин, естествено е, че това ще стане неизбежно. Проблемът е СДС да си поеме отговорностите на една основна политическа сила в България. Другият момент е да не се бърза с едни предсрочни избори. Поне СДС има това предимство, че за разлика от БСП, може да мобилизира хората и да предизвика предсрочни избори, докато БСП нямат този потенциал. Знаем, че на БСП избирателите и поддръжниците са пенсионери, това са малко образованата част от обществото, това са хора, които не можеш да изкараш на улицата и да започнеш някакви вълнения и демонстрации. В момента предсрочните избори са последното нещо, от което се нуждае България. При условие, че в Народното събрание има един фактор, който да организира силите и да започне да има отговорна власт най-сетне.

Напоследък се изказват подобни тези - СДС,БСП и НДСВ да управляват заедно, защото сега е необходима стабилизация на държавата.

Всички да влязат във властта е утопия. Освен това БСП е всичко друго, но не и фактор за стабилизиране и укрепване на държавата. Това е един антибългарски, антидържавен фактор, доказва го, както казах вече, и преклонението им пред такива зловещи фигури в нашата история, като Георги Димитров, Тодор Живков. Георги Димитров е емисарят на Сталин. Той е изпратен от руския диктатор да съветизира България. Тодор Живков на два пъти излиза с официално предложение България да спре да съществува като държава и да се превърне в обикновена съветска провинция. Така че, БСП е всичко друго, но не държавно укрепващ фактор.

Смятате ли че Симеон Втори има за цел да прекрати съществуването на партиите?

Аз нямам такова впечатление. Надпартийността като поведение не означава непременно антипартийност, което вече би било заплаха за демокрацията. В момента, колкото и в ушите на хората думата партия да е станала мръсна дума, все пак една демокрация не може да съществува без партиите. Просто трябва да се прави разлика между надпартийност и антипартийност. Изглежда, че стремежът на Симеон Втори да бъде надпартиен, се възприема от много хора като някаква позиция срещу партиите изобщо, което според мен не е вярно.

Какво се случва с хората, предани на монархическата идея, след като имаме вече НДСВ?

Една голяма част от хората, предани на монархическата идея, просто не бяха допуснати в царското движение. Дори според едно цинично изказване, всъщност по едно време и аз бях тръгнал да ставам депутат на царското движение, ми казаха: виж какво, няма да стане, защото нито си комунист, нито си мултак, нито си ченге. Просто хората, които действително гледаха на конституционно - парламентарната монархия като на най-добрата форма за гарантиране на демокрацията в България, за гарантиране на българската държавност, не бяха допуснати в царското движение. Един факт, който, мисля, е очевиден за всички.

Кой не ги допусна?

Не ги допуснаха кръговете около Емил Кошлуков, около Стоян Ганев, около Мултигруп, които видимо присъстват в царското движение. Тези кръгове ги шкартираха, отстраниха по един най-безапелационен начин. Най-страшното е, че НДСВ е структура, която не може да носи отговорност за управлението на страната. Някои от тях може би имат добри намерения, но да не забравяме, че пътят към ада е постлан с добри намерения. Може да си имаш добри намерения, но нямаш ли елементарен парламентарен и политически опит, се оставяш да те водят разни безотговорни фактори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.