Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Актуализацията на бюджета е според най-лошия икономически сценарий

70 коментара
Актуализацията на бюджета е според най-лошия икономически сценарий

Финансовият министър Симеон Дянков не смята, че има разминаване между прогнозата му за бюджетен дефицит в края на годината от 2 млрд. лв. и заложения в проекта за актуализация на бюджета недостиг от 3.2 млрд. лв.

В сряда правителството одобри предложението за актуализация, според което дефицитът в края на годината става 3.9% от БВП или около 3.2 млрд. лв. Финансирането на дефицита ще е за сметка на фискалния резерв, който не трябва да спадне под 4.5 млрд. лв., предвижда още актуализацията.

В неделя пред Нова телевизия Дянков заяви, че очаква дефицит от 2 млрд. лв. В сряда в Букурещ, където взе участие във финансов и икономически форум на страните от Централна и Източна Европа, министърът заяви пред медии, че очаква в края на годината да има дефицит от около 2 милиарда лева. ″Това, което пише в бюджета, това е, за да се подготвим за най-лошото, да се подготвим за зима, а ако дойде лято, по-добре″, каза министърът.

″Аз давам една прогноза за среден вариант. ″Тези (числа - б. р.), които сме ги записали в бюджета, и от тази гледна точка се готвим за най-лошото. А, разбира се, се надяваме за най-доброто″, каза министърът.

В същото време в София заместникът му Владислав Горанов успокои, че ″големият бюджетен дефицит всъщност не е толкова голям, колкото изглежда на касова основа, защото на начислена основа за нотификацията за Евростат нещата щели да бъдат съвсем различни″. Това щяло да се види следващата година, в момента, ″в който представяме сметките за Евростат″.

″Тази година видяхте, че касовият дефицит беше изключително нисък, около 0.8 на сто, а всъщност нотификацията за Брюксел (на счетоводна основа - б. р.) беше дефицит около 3.9%, обясни зам.-министърът ″загадката″ с обявения от Дянков нисък дефицит в края на миналата година и след това заявеният пред Брюксел значително по-висок, който ни докара заплаха от процедура за свръхдефицит.

″В следващата година процесът ще бъде обърнат наопаки″, допълни Горанов.

Той също смята, че е възможно дефицитът да бъде по-малък от внасяния в парламента. ″За да не се налага обаче в условията на нестабилност в рамките на цяла Европа и на трудно прогнозиране отново бюджетът да се актуализира, е предпочетен консервативен вариант, от който крайният резултат ще бъде по-добър″, присъедини се към мнението на министъра заместникът му.

Рискът пред България - вече само външен″

Според Симеон Дянков най-големият бюджетен риск в България вече е външен, ″това, което става в Гърция, в Испания, в Португалия, дали европейската икономика ще тръгне като цяло пак надолу заради песимизма на инвеститорите″.

В Букурещ министър Дянков заяви още, че развитието на българската икономика в следващите месеци ще зависи от възстановяването на европейската икономика. ″Ние сме част от европейската икономика, 60% от износа ни отива за Европа, 70% от инвеститорите ни са европейски. Така че, ако тръгне и останалата част на европейската икономика, има някои сигнали в страните, тогава 2011 година ще е по-лесна от 2010, и това са моите прогнози. Ако обаче има по-големи трусове в Европа, тогава ние сме неразривна част от това и 2011 г. също ще бъде трудна″, каза той.

″В момента, разбира се, Европа още не е излязла от кризата, за разлика от другите региони на света, и това създава безпокойство и заради еврото, и по принцип икономическо безпокойство. Това обаче не означава, че отделни държави, в това число и България, не могат да излязат самостоятелно от кризата, макар и по-плавно, отколкото ако целият регион излизаше заедно″, каза още Дянков.

Той изрази убеденост, че България вече излизала от икономическата криза, ″при все изненадите, и външни изненади като това, което става в Гърция и в някои от другите държави, и вътрешни изненади като тежкото бреме, става въпрос за анексите, които намерихме рано тази година″.

Критики от всички посоки за бюджетната политика на кабинета

БСП смята, че нуждата от актуализация на бюджета още през май означава пълен провал на правителството. Лидерът на партията Сергей Станишев заяви в парламента в сряда, че актуализация на бюджета ще има за първи път от кризисната 1996 година.

Той поиска Дянков веднага да си ходи, ″защото актуализацията на бюджета още през май показва абсолютна несъстоятелност и неспособност да се справи със събиране на приходи в бюджета и с тяхното рационално разпределение в подкрепа на икономиката и на хората″.

Според Станишев предвижданата актуализация на бюджета ще доведе до огромно разрастване на дефицита и стопяване на всички резерви в излишъка.

Близо 3 месеца в цялата страна икономиката се тресе от разнопосочни сигнали от правителството – ще правим това. Няма да правим това, ще сваляме, ще вдигаме ДДС. Но няма никакво действие. Това е правителство на бездействието и на многото приказки. И най-лесния начин, който намира правителството да си решава своите проблеми, е на гърба на хората, каза още бившият премиер.

От своя страна НДСВ поиска правителството да подпише споразумение с МВФ за отпускане на заем, за да се стабилизира бюджетът. Ръководството на царската партия посъветва управляващите да започнат реална приватизация, за да се осигурят приходи в бюджета.

Според бившия финансов министър от правителството на Симеон Сакскобургготски Милен Велчев намаляването на фискалния резерв и увеличаването на дефицита отблъскват чуждестранните инвеститори. Той прогнозира, че може да се стигне и до понижаване на кредитния рейтинг на България.

″Бих коментирал актуализацията на бюджета когато тя мине окончателно през парламента, защото дотогава могат да се случат много неща″, каза и президентът Георги Първанов, който бе на откриването на спортна проява във Варна.

По повод на вземането на средства от фискалния резерв Първанов посочи, цитиран от БТА, че "самият факт, че харчим натрупаното през предишните 15 години, е много лош знак". Държавният глава сложи в петнайсетте години и двете години управление на правителството на Жан Виденов (1995-1996 г.), които доведоха държавата до пълен икономически и финансов крах.  

"Без да влизам в подробности, това е признание за неспособността да се постигне този обем на приходи, който беше заплануван", каза още президентът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

70 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. хер Флик
    #71

    толкова

  2. Овенинът-коч
    #70

    Конфронтационният стил на работа на това правителство ще му изяде главата още преди края на мандата. Овенинът-коч е радостен, че не е гласувал за тях, ибо щеше сега да е много разочарован.Има ли изобщо изказване на Дянков, което да съответства с обявената за него репутация на добър икономист?! Да видим!Първо беше идеята фискалния резерв да се вкара в търговските банки - същите тези, дето са ударени от кризата и в момента са най-рискови. Добре че идеята беше заклеймена от всички страни, та популистът

  3. Neron
    #69

    Sagalsen sam napalno! Ne samo nekompetenten, no i izkliuchitelno aroganten gospodin! To, tezi dvete "kachestva" obiknoveno varviat v komplekt! Chudia se kak moje da se naznachavat ministri v pravitelstvo bez da se proveriava predvaritelno tehnia background.

  4. Machiavelli
    #68

    prodavaneto ot vozhda T.Zhivkov na bylgarskita zlaten rezerv, trupan ot 1888 do 1945 ???

  5. Овенинът-коч
    #67

    Забравих още да кажа и нещо друго, което е от значение и което би трябвало да е червена лампичка дори за тези, които не са специалисти по икономика.Постъпи предложение от Дянков за запълване на дефицита да се използва фискалния резерв. Какви бяха реакциите на различните страни?Реакцията на Дянков беше: "Дори не се замислям, това е най-добрата опция".Реакцията на МВФ, казана дипломатично, но ясно, беше, че е по-добре да не се пипа фискалния резерв.За разлика от г-н Дянков, има значи също топ икономисти,

  6. Old timer
    #66

    Интересно е, все пак, че един, макар и посредствен ум, завършил един от най-известните университети, може да говори толкова неграмотно и противоречиво. Това отразява и до голяма степен програмите на повечето топ университети в САЩ, които са по по-заинтерисовани от промиването на мозъците на студентите в либерална насока, околкото наливаето им съз знание и практичен синтез.Арогантността му е типична за сляпото българче що "прогледало".

  7. некой
    #65

    Вярно е това, което пишеш. И аз познавам хора от Харвард, ама никой не ги кани, защото нямат връзки в България. За световната банка - абсолютно вярно. А под този радикал можеш да сложиш и Европейската комисия.

  8. д-р Зенгинова
    #64

    Истината е в Н.В. Цар Симеон Втори и воденото от Него Движение - НДСВ! Долу Костов.

  9. жоро
    #63

    това недоразумение на природата дянков няма ли кой да му каже че освен за проститука в някой гей бар за нищо друго не става

  10. joro
    #62

    РАЗКАРАИ СЕ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.