Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Алфа рисърч": ДПС вече не изглежда толкова влиятелна сила

Рейтингът на Борисов достига нивата от апогея му в миналия мандат; изненадващо високо остава одобрението към Москов и Калфин, при Бъчварова рязко пада

13 коментара
"Алфа рисърч": ДПС вече не изглежда толкова влиятелна сила

Политическият пейзаж след местните избори остава почти непроменен – ГЕРБ и Реформаторският блок (РБ) бележат лек ръст, лек спад има при Патриотичния фронт (ПФ) и по-значителен при БСП и "Атака". Това показва регулярното национално представително проучване на агенция "Алфа Рисърч", проведено в периода 10 - 18 ноември сред 1100 пълнолетни граждани на страната.

Премиерът Бойко Борисов остава политическият лидер с най-висок рейтинг, а доверието към него като премиер е по-високо от това на самото правителство, докато ключови министри и политики губят подкрепа.

Доверието в Борисов нараства за петнадесети пореден месец, като достига 38.3% и за първи път от три години позитивните оценки вземат връх над негативните. По-скромна е подкрепата за кабинета – 24% доверие срещу 42% недоверие

Разликата в доверието към премиера и правителството се дължи основно на факта, че Борисов се оценява за действията си в качеството му на политически лидер. Като такъв, той няма конкуренция, поне не в настоящия момент. Кабинетът обаче се оценява през призмата на водените политики, а спрямо повечето от тях мнозинството граждани са силно критични, коментира "Алфа рисърч".

Традиционно финансирана и традиционно одобрявана сфера и в двете правителства на Борисов остава инфраструктурата (73%), а най-харесван министър – Лиляна Павлова (36.5%). Томислав Дончев, министърът на еврофондовете, чието усвояване беше в основата на спечелването на местните избори, също запазва стабилен позитивен рейтинг.

Здравеопазването (16%), социалната политика (13%) и земеделието (12%), макар и с много по-ниски оценки от инфраструктурата, са следващите, в които гражданите виждат известни позитивни промени. Интересното тук е, че министрите Ивайло Калфин и Петър Москов се нареждат съответно на второ и трето място сред успешните членове на кабинета. Те са единствените с невралгични ресори, запазващи достатъчно висока подкрепа (по 20%), независимо от разгорещените дебати по реформите в техните сфери, отбелязва "Алфа рисърч".

Въвеждането на данък "обществено здраве” – една от най-оспорваните инициативи на министър Петър Москов – получава подкрепата на 53% от пълнолетните жители на страната.

Според 80% от анкетираните на местните избори ГЕРБ е увеличил влиянието си в обществото. Според 29% Реформаторският блок също излиза от изборите с по-добри позиции.

Проучването установява обаче, че ДПС излиза от тези избори по-скоро като губеща влияние. "Интересното е, че ДПС, за която мнозина политици и анализатори сочеха, че ще е големият печеливш от местните избори, започва да губи ореола си на "силна партия" (48% я виждат като губеща влияние, срещу едва 8 на сто, оценяващи я като по-силна)", коментират от "Алфа Рисърч".

Изследването показва, че според общественото мнение малките нови играчи АБВ и "Движение 21" са успели по-успешно от ДПС да увеличат собствената си тежест.

Като основни губещи обаче се оценяват най-вече БСП и "Атака". Според 77% влиянието на БСП сред избирателите спада, 80% твърдят същото за "Атака".

Измежду партийните лидери, които подкрепят правителството, относително най-висок ръст е налице при Красимир Каракачанов (от 16.7% на 18.9%), малко по-слаб при Меглена Кунева и Георги Първанов. Спад се наблюдава единствено при Радан Кънев (от 13.3% на 11.8%).

За пореден път спада подкрепата при лидера на БСП Михаил Миков (до 13.2%). Председателят на ДПС Лютви Местан запазва 6.5% влияние, 90% от което идва от собствения му електорат, а рейтингът на Волен Сидеров спада двойно спрямо юни (от 9.5% на 4.8%).

Динамиката в рейтинга на политическите лидери е пряко свързана с представянето на техните партии на току-що отминалите местни избори, коментират социолозите. В обществените възприятия най-успешните партии са ГЕРБ и РБ.

Ръст в одобрението към президента

В сравнение с юни ръст от 4 на сто е налице и в личния рейтинг на президента Росен Плевнелиев. Одобрението за него идва основно от социалните групи, най-активно подкрепили референдума за електронното гласуване, отчита "Алфа рисърч".

Рейтингът на Борисов достига нивата от апогея му в миналия мандат

Електоралната мобилизация около местните избори, липсата на опозиционни лидери и относителната стабилност на България на фона на бежанската криза и атентатите в Европа водят до сериозен ръст в личния рейтинг на премиера Бойко Борисов (до 38%), който достига нивата от 2011 г. – последната силна година в предишния му мандат. С изключение на еврокомисаря Кристалина Георгиева Борисов е единственият български политик с по-високи положителни, отколкото отрицателни оценки.

Доброто представяне на партиите от управляващото мнозинство на местните избори води и до известен ръст в подкрепата за правителството (от 20% на 24%), но тя остава под сумата от електоралните резултати на коалиционните партньори, а същевременно негативните оценки за кабинета се запазват устойчиво високи (42%).

С най-висок рейтинг от министрите е Лиляна Павлова, но изненадващо на следващите места са колегите ѝ от традиционно кризисните сектори на здравеопазването и социалната политика.

Безпрецедентно одобрение към Москов и Калфин

В центъра на обществения дебат през последните месеци заради започнали, макар и силно оспорвани, реформи застанаха пенсионната и здравната сфери. Вече наложилото се обществено разбиране, че промените в тези сектори не търпят отлагане, както и активността на съответните министри поставят здравеопазването и социалната сфери на второ и трето място сред направленията, в които хората виждат известен положителен напредък, коментира агенцията.

Въпреки разбираемия ръст на критиците или поддръжниците на статуквото (11% при Ивайло Калфин и 17% при Петър Москов) фактът, че и двамата министри удържат политиките си на реформи, им осигурява стабилна подкрепа (по 20 на сто). Подобна подкрепа за министри в невралгичните здравна и социална сфери "Алфа Рисърч" не е регистрирала в нито един от предишните кабинети.

Румяна Бъчварова вече е сред най-критикуваните министри

Доста по-различна е ситуацията в сектори, където нито професионалните общности, нито гражданите са доволни от лъкатушещите реформи и ефективността на вложените публични средства. За близките няколко месеца, чиято динамика проучването обхваща, най-силна критика търпят образованието и вътрешния ред и сигурност. И при Тодор Танев, и при Румяна Бъчварова успоредно с неудовлетвореността от действията в съответните сфери нарастват и личните негативните оценки.

Почти всички останали ресори и правителствени политики се характеризират с високо равнище на неодобрение. Различни по характера си причини – начина на обсъждане на дадени законопроекти, проблеми в съответните сфери, или липса на координация, са довели до по-рязък спад в рейтинга на трима министри – образователния Тодор Танев, вътрешния Румяна Бъчварова и на туризма Николина Ангелкова. Силно негативни са обществените реакции към протестите на полицаите и начина, по който се гарантира сигурността на гражданите.

Застаряващото население и оценките за състоянието на отделните сфери оказват решаващо влияние върху вижданията на анкетираните за приоритетите на финансиране чрез Бюджет 2016 – за социални плащания и пенсии (86%), здравеопазване (81%), образование (73%). Най-ниска е подкрепата за отделянето на повече пари от данъците за администрация (6%), вътрешен ред и сигурност (37%) и за чисто икономически дейности и услуги (38%). Девет от десет анкетирани са срещу повишаването цените на винетките, сочи проучването на "Алфа рисърч".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бивши комунисти НЯМА!
    #13

    Всички видяха че герб безнаказано редактираха вота за да симулирад известност. От 10 гласували за тях пишат 120 и то не в една избирателна секция. Тази практика ги задължава да лъжат със соц.проучвания сред скромните 1000 човека. А как все дпс е трето при случайни анкетирани е друг факт издаващ фалша. Та нали за тях гласуват хора знаещи само номерчето на бюлетина, такива живеещи си в Турция и от няколко града. При 1000 анкетирани да нацелиш депесари си е толкова измислено колкото самото алфа рисърч.

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #12

    Изследовател: $150 млрд. минаха доброволно без кръв в ръцете на 300 червени фамилии http://www.faktor.bg/mnenia/intervyu/32779-izsledovatel-150-mlrd-minaha-dobrovolno-bez-krav-v-ratzete-na-300-cherveni-familii.html

  3. В и К
    #11

    @Явор от Германия Костовист 19:47 | 23 ноември 2015 | #9 Колега, единични компетентни фигури с политическа тежест не липсват. Липсва обществен интерес, да имаме нормална държава, който на свой ред би довел подобни фигури в управлението по естествен начин и ги би улеснил в създаването на приемственост между поколенията политици. А у нас се сещат, че ни трябва нормална държава, само когато държавата съвсем се сгромоляса, като например след разни луканови и виденови зими.

  4. В и К
    #10

    @Десен бесен 19:09 | 23 ноември 2015 | #7:Колега, социологията е толкова "логия", колкото и астрологията. Използват изчислителни техники от истинските науки за да придадат на изсмукани от пръстите си твърдения научен вид. За какво ползват тези изсмукани от пръстите твърдения? Ами за да манипулират общественото мнение, което токущо са "изследвали". Защо иначе ще показват с пушек и светлинни ефекти, как били доказали статистически откъде изгрява слънцето само месец след едно истинско проучване, каквото бяха местните избори?

  5. Геформаторският Блог се "старае". Някои са "млади" и "неопитни" (Кънев, Москов). Други са прекалено опитни (Кунева), трети са въздух под налягане... Липсва компетентна фигура с политическа тежест.

  6. Има две неща. Едното което ме кара да се усмихна е че предвещаваните от агент Павел нови формули на управление, вярно за малко но неминаха ;-) Другото ме плаши и кара да се срамувам. недочелият и Винету нащ премиер Боко от Банкя има почти същият рейтинг, както Путлер в Русия :-(

  7. Десен бесен
    #7

    За първи път ми се случи да ме интервюират в социологическо проучване в именно тази анкета. Като оставим изненадата ми от високия рейтинг на Боце, Гоце и Кунева не ме учудва спада при Радан Кънев. Въпреки, че изказах подкрепа за него в анкетата и мен ме разочарова с някои нефелни и компрометирани кандидатури за кметове. Предупредих го за кмета на Хасково, а имаше и един кандидат за кмет, който беше от инициативния комитет за издигане на президент на с.с. Гоце. Засега ще продължа да гласувам с отвращение, но не обещавам докога!

  8. filt
    #6

    Проучванията на Алфа рисърч са сравнително най-точни. Ако на някой не му харесва, проблемът е негов. Всъщност тенденциите са доста благоприятни. Ретроградните партии се смаляват под натиска на новата генерация и отиват в историята. Една стогодишна тежест ще бъде смъкната от гърба на хората.

  9. В и К
    #5

    @Роси 15:55 | 23 ноември 2015 | #4 Когато разумът спи, се гледат проучвания на социологически агенции.

  10. Роси
    #4

    Да ви кажа, коментарът на Алфите е по-успокояващ от резултатите на проучването... Аз лично виждам проблем в безусловното укрепване на Борисов и спада в одобрението на другите партийни лидери. За КОЯ, Мони, не знам, нещо мъглата изобщо не ми се разпръсква, по-скоро навлизаме в дъ-ъ-ъ-лга герберска нощ, мисля аз, а нощта, както и съня (на разума), май ражда чудовища...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.