Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Алтернативни енергийни потоци заобикалят България

46 коментара
Алтернативни енергийни потоци заобикалят България

Новина

САЩ приветстват подписаното между Италия, Гърция и Турция споразумение за създаване на система от газопроводи "Апенини – Балкани”. Споразумението е връхната точка на съвместните усилия на трите страни и с активната подкрепа на САЩ и ЕС да бъде оказана помощ на Европа при диверсификацията на газовите доставки от Каспийско море и за икономическо развитие на Каспийския регион, каза говорителят на Държавния департамент Шон Маккормак. В изпълнението на проекта ще бъдат включени инфраструктурни компании на трите страни: италианската “Едисон” (Edison), гръцките “Депа” (Depa) и “Десфа” (Desfa) и турската “Боташ” (Botas). Очаква се системата от газопроводи да влезе в действие към 2012 година.

Анализ

Все по-отчетливо се оформят две групи проекти за енергиен транзит през Балканите - едни подкрепяни от Русия - Бургас-Александропулис и Южен Поток и подкрепяни от САЩ и ЕС - Баку Джейхан нефт, Баку Ерзерум и от връзка Гърция - Италия. 

Положиха се огромни усилия за да се убеди нашата общественост, че няма газ за Набуко или Азербайджан и само Русия е сигурния доставчик (лайтмотив на ексминистър Овчаров преди подписване на новото дългосрочно споразумение и сега при проекта Южен Поток). В резултат на тоталното пренебрегване на Черноморско-Каспийското направление в нашата ЕС политика се стигна до пагубно закъснение в развитието на балансирани алтернативи, които да ни гарантират не само достатъчно и устойчиви, но и на конкурентни цени енергоресурси. На практика при новото правителство нямаме нито едно сериозно енергийно доминирано посещение на високо и най-високо равнище в Азербайджан, Казахстан, Туркменистан или някоя от другите страни - потенциални алтернативни източници природен газ.

От 10 август Гърция ще получава газ (първоначално до 800 милиона куб метра) по 149 долара за 1000 кубометра газ. Ние купуваме с близо 120 долара по-скъпо. Можем лесно да изчислим колко ни струва това недоглеждане или по-скоро съзнателно усилие (помним "гениалното" прозрение за независимост чрез по-голяма зависимост). Годишната сметка е 88 милиона долара отразени като външнотърговски и платежен дефицит и "сравнителни" предимства за Гърция, считано от 10 август 2007 година. Ако приложим метода на изчисляване на ползи/щети в рамките на свръхдългосрочен хоризонт - до 2030 г., както бе направено за дългосрочното споразумение и Южен поток (което е некоректно по принцип) ще получим стряскаща цифра. Но това вече е PR, а не икономика.

Докато е сигурно, че ножицата между азерския и руския газ трудно ще се задържи на сегашните равнища от 60%, може със сигурност да се твърди, че в средносрочна перспектива 2-5 години (тоест до налагането на новия продавач) потоците неруски газ през Турция ще останат по-евтини. Може да се спори само по размера на този дисконт.

Критиците на неруските алтернативи твърдят, че обемите от Каспия и Средния изток не са достатъчни. България потребява под 4 милиарда куб м газ. За да постигне независимост в сферата на природния газ и трябват 50%, т.е. 2 милиарда куб метра газ годишно от алтернативни или местни източници. Подобни количества през Турция със сигурност са и ще бъдат налице.

За съжаление по дългосрочното споразумение с Русия максималното количество неруски газ, което можем да купуваме е 1 милиард куб годишно, т.е. ще трябва да плащаме в премията "Овчаров" на “Газпром” още дълги години. По-евтин газ означава по-висока конкурентноспособност на фирмите и потребителите през всяка транзитна страна. Непряко цената на енергоресурсите влияе върху макроикономическите баланси, а чрез тях достигат до всеки потребител – фирма или физическо лице. Особено в енергоинтензивна икономики като България.

В надпреварата за транзита на природен газ не проявяваме инициатива и собствена позиция. Поставили сме се в положение на наблюдател, делегирайки на външни фирми – “Газпром”, ОМV и други - съдбата на транзита през собствената си територия. Гърция и Турция активно лобират за интересите на собствените си компании в Каспийския регион и Средния изток. Забележително е споразумението, което Турция подписа в Иран - не толкова с неговата конкретност, колкото със заявката на южната ни съседка да навлезе в голямата игра като производител.

Италия даде прекрасен пример как се води национална политика – “Ени” сключи договор с “Газпром” за Южен Поток, “Едисон” за проекта Турция и Гърция. Това е реална диверсификация и балансиран подход. Ние заложихме на една карта. Сравнете усилията - включително посещенията на официално и търговско равнище, които се правят в България в посока Русия и в посока Турция и Каспийския регион.

За пореден път в своята история пропускаме да се възползуваме от възможността да играем за собствените си интереси. Чрез Бургас -Александропулис се самоизключихме от играта, като дадохме “пълномощно” на Русия да ни представлява по нефтения транзит пред страните от Каспийския регион, включително по отношение на текущ спор с американски и английски компании. Това е пълна противоположност на ролята която се очаква от България по стратегията "Black sea synergy" на ЕС или ролята ни в рамките на НАТО.

Сега сме на път да направим същото с Южен поток, като третираме преференциално проекта на “Газпром”. Задължително е да не се изключваме от него, но трябва да прочетем внимателно урока, който руският газов гигант преподаде на Унгария и на премиера Дюрчани и обещанията да превърне страната в главен разпределител. Няколко месеца по-късно приблизително същата сделка “Газпром” подписа с ОМV. Веднага след това австрийската компания, в която австрийската държава държи 1/3 от акциите, предприе агресивни действия за вземане под контрол на унгарския частен концерн МОЛ. Анализатори свързват този внезапен порив с потенциален интерес или договореност на ОМV с “Газпром”. Редица от предложенията, които се правят от “Газпром”, целят да поставят правителствата на транзитиращите страни в положение на взаимна конкуренция и готовност за компромиси. Трудно, дори невъзможно е страни, които търсят индивидуална оферта от Москва, да формират и провеждат единна енергийна политика.

С наследената от социализма външноикономическа и външнополитическа пасивност в енергийната сфера със сигурност ще съзерцаваме как алтернативни потоци по-евтин природен газ "заобикалят" България.

Още от сега можем да прогнозираме, че "бавно и полека" отново както през Първата и Втората световна война, както през Студената война вървим към погрешен избор.


Блог за външнополитически анализи, дискусии и прогнози - bfpn.blog.bg

*Заглавието е на Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

46 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Уви...
    #49

    Подигравка с хората отново

  2. DEDI
    #48

    che nie sme nai bogatata naciq na zemqta

  3. Балканджи Йово
    #47

    Народна поговорка: Боже, пази ме от "приятели". От враговете си сам ще се пазя.

  4. DEDI
    #46

    kvo li shte gi pravq tilkoz pari ama rumancite sa po zle tehnite gi vdigat s 50 procenta.hak im e kato ne si preizbraha komunistite

  5. iris
    #45

    ami dokato ni ypravliavat xora za koito rod i rodina e pochla dyma i po velika ot rusia niama i ima idioti izbirateli chte ni zaobikaliat,nikoi ne e lud da se zanimava i da pregovaria s tezi maloymnizi

  6. дефицит по износа
    #44

    Разбрахме как така идва всяка година дефицит по сметката 3,7 млрд.,или по-точно по-големата част на тази сума.БГ стана донор на Русия по отношение червеното салдо на внос-износ.А иначе Рус.федерация не е много богата страна.По бруто-продукт на глава от население е малко пред нас.Или по 12-15 пъти по-малко от Германия или Англия.Така се обаснява по-лесно икономическата експанзия на руснаците спрямо съседите си,бивши васали от СИВ и Варшав.договор,т.е.дайте да дадете.Но не всеки дава.Ние обаче сме дащни.

  7. CHESTITO
    #43

    .

  8. ВЕЛЗЕВУЛЪ
    #42

    ХА ХА ХА ХА ХА ХА ХА ХА ХА ХА ХА ХА ХА!!!

  9. 17
    #41

    Вярата и надеждата Ми към Русия на ПутинРуский вожд е на земятанай-велик, над всички пръв,путинци са наши братя,наша плът и наша кръв.Кат Русия няма вторатъй могъща на света;тя е нашата ПУТпора,тя е нашта висота!Руска сила, руска воля,руский нефт и руский потще поставят под неволясекий наивний народ.Газпром държи крепка жицаи ръка грабителна;той е вложил в соцлевицапалка отмъстителна.Нам Русия е надежда,руский к*р е в наший г*з -никой друг не ни поглежда,не помисля зарад нас.Немци, френци, англичанинаши

  10. nik
    #40

    Това, което извършиха комуноидите, в частност р.овч., е фрапиращ пример за национално предателство!!!Тези родоотстъпници трябва да отговарят за деянията си!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.