Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Америка избира президент в най-оспорваната надпревара

0 коментара

Американските гласоподаватели проявяват висока активност на първите президентски избори, които се произвеждат, откакто САЩ започнаха епохалната си война срещу тероризма, отбелязва Асошиейтед прес.

Изборният ден в САЩ официално започна, като десетки жители на Ню Хемпшир спазиха традицията да гласуват първи на избори, гласувайки малко след полунощ на 2 ноември.

Четиридесет и третият президент на САЩ Джордж У. Буш се кандидатира за втори мандат, а негов съперник е кандидатът на Демократическата партия Джон Кери, който има 19-годишен стаж в Конгреса като сенатор от Масачузетс.

Последните социологически проучвания показват, че в момента Буш и Кери са с изравнени шансове, така че никой не се наема да прогнозира победителя. Според шест поредни национални проучвания на Си Ен Ен Ю Ес Ей Тудей Галъп за Буш се изказват 48% от анкетираните, а в полза на Кери - 46%. Разликата между двамата е в рамките на статистическата грешка.

Интересът на американските граждани към изборите е много голям. В предградие на Вашингтон е имало дори опашка от около 100 души още преди да бъде отворен избирателният пункт, предаде АП.

Според закона избирателните секции трябва да бъдат отворени от 11 часа сутринта до 7 часа вечерта. Всеки град обаче има право да ги отвори по-рано и да затвори след като гласуват всички регистрирани гласоподаватели.

В 12 щата изборният ден бе открит преди 7 сутринта.

Буш уверен в преценката на избирателите

Придружаван от съпругата си Лора и двете им дъщери, президентът Буш гласува рано сутринта в избирателна секция недалеч от ранчото му Крофърд в щата Тексас, казвайки, че е "уверен в преценката на избирателите".

"Резултатът от тези избори е в ръцете на народа и аз се радвам много, че е така", заяви Буш пред репортери.

След това той замина за Охайо - един от щатите, за чийто гласове борбата на двамата претенденти е особено силна.

Кандидатът на демократите Джон Кери вече посети Охайо във вторник сутринта. "Днес е решаващият ден", каза Кери на митинг в северозападната част на щата. "Имате възможност сега, днес, да допринесете за фундаментална промяна в Америка." По-късно той отпътува за Бостън, където ще гласува.

Изборите започнаха с победа на Буш в Ню Хемпшир

От 26 регистрирани избиратели в курортното градче Диксвил Ноч в щата Ню Хемпшир, 19 са гласували за Буш и 7 за Кери. Независимият кандидат Ралф Нейдър не е получил гласове.

В градчето Харт в същия щат, което също спазва традицията за ранно гласуване Буш и Кери са получили по 15 гласа.

Традицията за ранно гласуване започва през 1960 година, когато за да привлекат вниманието на медиите, местните власти започнали да отварят изборните секции малко след полунощ и да съобщават първи от всички щати резултатите.

АП припомня, че на изборите през 2000 г. Буш спечели в Диксвил Ноч 21 гласа, а неговият съперник от Демократическата партия Ал Гор - 5 гласа.

Кери не се разделя с талисманите си, обядва в любимия ресторант на Кенеди

При последната си публична проява в кампанията в Ла Крос, Уисконсин, Джон Кери обеща да направи Америка по-добро място. След това Кери пристигна в Бостън, Масачузетс, където трябва да гласува по-късно във вторник. Съпругата му Тереза Хайнц Кери и синовете му Крис и Андре трябва да гласуват в Питсбърг, Пенсилвания, където живеят. След това те ще се присъединят към баща си в Бостън.

В решаващия ден Кери избра да обядва в един от любимите ресторанти на бившия американски президент Джон Кенеди в Бостън - прочутия "Юниън ойстър хаус". От няколко дни насам снаторът не се разделя с талисманите си и във всичко вижда знаци на съдбата, предаде Франс прес.

Сутринта управата на заведението още се чудеше дали да настани Кери на масата на неговия идол.

От дни насам кандидатът за Белия дом отделя много голямо внимание на символите, отбелязва АФП. Той вече не сваля от гърба си жълтата канадка, купена по време победоносната му кампания за първичните избори в началото на годината. Продължава да носи и същата червена вратовръзка, с която се изправи срещу Джордж У. Буш и на трите доста успешни за Кери телевизионни дебата.

Освен, че приема като знамение историческата победа на бостънския отбор по бейзбол Ред сокс, той не се разделя с металната плочка с идентификационния му войнишки номер от войната във Виетнам. Носи амулет, който му подари възрастен човек от племето Навахо при едно от посещенията му в Ню Мексико. Но най-вече, винаги е у него един кестен от дървото, символ на Охайо, подарен му в началото на годината от негов поддръжник, за да му носи късмет. Кери обещава, че ще занесе този кестен в Овалния кабинет, за да носи късмет на цялата страна.

Няколко щата ще решат изхода от надпреварата

Хиляди наблюдатели и експерти следят за проблеми в изборите

Групата Election Reform Information Project, създадена с цел да следи хода на реформите в системата за гласуване в САЩ очаква, че заради множеството от проблеми по време на гласуването резултатите от изборите ще станат известни едва след няколко седмици.

Представителят на Election Reform Information Project Шон Грин смята, че съчетаването на новите правила за гласуване, новите избиратели и изключително оспорваната надпревара между претендентите за президентския пост, са истинската "рецепта за проблемите".

Още

Съгласно американското законодателство, победител на президентските избори е кандидатът, който получи най-малко 270 гласа от 538-членната Избирателна колегия, която се състои от представителите на 50 американски щата плюс окръг Колумбия.

С прекия си вот американските избиратели ще гласуват за представители на своя щат в Избирателната колегия. Изходът от президентските избори в САЩ ще се решава впоследствие от гласуване в колегията. В нея всеки федерален щат има по две гарантирани места и допълнителен брой делегати съобразно числеността на населението на щата. Който и от кандидатите да спечели вотът на избирателите в съответния щат, той печели по правило гласовете на всички щатски представители в Избирателната колегия.

Проучванията показват, че към момента 14 щата, представляващи 151 избирателни гласа, до последно нямаха ясно изразени предпочитания, поради което усилията на двамата претенденти бяха насочени именно там.

Приоритетно бяха атакувани Охайо, Флорида и Пенсилвания, които дават 68 гласа в Избирателната колегия. След тях се нареждат Уисконсин, Айова и Минесота, които носят 27 електорални гласа.

Вниманието на всички е съсредоточено към Флорида, където през 2000 г. се състоя безпрецедентен обрат в изборите.

Финалните резултати там бяха толкова близки, че се наложи ръчно броене и окончателните изборни резултати от вота бяха готови пет седмици след изборите. Крайният победител бе определен с решение на Върховния съд, който постанови, че във Флорида Буш е спечелил 537 гласа повече от съперника си Ал Гор.

Така Буш получи 271 електорални гласа в Избирателната колегия срещу 266 за Гор.

Социологическите проучвания показват, че и настоящият вот няма да е лишен от неочаквани обрати.

И републиканците, и демократите са събрали солидни екипи от адвокати и сътрудници, които да следят внимателно за евентуални изборни измами.

Избор на нови сенатори и представители в Конгреса

Избирателите в 34 щата на Америка във вторник ще избират и сенатори с 6-годишен мандат. Ще се гласува за 19 сенаторски мандата, държани досега от демократите, и за 15 - от републиканците. До момента в 100-членния Сенат републиканците имаха мнозинство с 51 към 48 над демократите, като един независим сенатор клони към Демократическата партия.

С мажоритарен избор ще бъдат подменени и всичките 435 членове на Камарата на представителите, които имат двегодишен мандат. В досегашния състав на камарата Републиканската партия разполагаше с 227 места, Демократическата - с 205; освен това в камарата имаше един независим и две вакантни места, заемани от републиканци.

Гражданите на 11 щата ще гласуват също за губернатор. В три от тях досега тези постове бяха заемани от демократ, а в други три - от републиканец.

Избирателите в 44 щата ще трябва във вторник да определят и 5800 членове на щатски законодателни събрания, което възлиза на около 80 процента от общия броя на щатските законодатели в национален мащаб. Досега републиканците контролираха и двете законодателни камари в 21 щата, демократите - в 17, а двете партии имаха поделен контрол в 11 щата. Щатът Небраска има еднокамарно щатско законодателно събрание, което е безпартийно.

Избори ще има и за окръжни съдии.

По данни на федералното бюро за преброяване на населението понастоящем около 217 милиона и 800 хиляди американски граждани имат право на глас. От тях 41 милиона души са на възраст между 18 и 29 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.