Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Америка може да пренасочи вниманието си към Азия

0 коментара

Новата администрация на Буш показва засилен интерес към сигурността и икономиката на Азия, но въпреки това аналитиците твърдят, че Вашингтон няма да загърби Европа.

Високопоставени служители от администрацията на САЩ и частни експерти смятат, че световната суперсила ще има балансирано отношение към Изтока и Запада и няма да пренебрегне традиционните връзки, изграждани в продължение на десетилетия с съюзниците си от НАТО и търговските си партньори отвъд Океана.

Изграждащата се стратегия, която беше обсъдена на среща в Белия дом в сряда ще предизвика дебат за това какви и колко политически и военни средства да се използват идните години в района между Близкия Изток и Тихия океан. От встъпването в длъжност на новата администрация на Буш през януари, министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд се занимава с цялостно преразглеждане на военните приоритети и програми на САЩ, с цел те да бъдат напълно адаптирани към предизвикателствата на периода след Студената война. Официалните лица са заявили, че на срещата си с Буш в сряда Ръмсфелд е предложил голямо пренасочване от концепциите за евентуална война в Европа, които преди падането на Съветския съюз през 1991 г. бяха доминиращи в областта на отбраната, към засилено внимание към Азия.

Буш вече сигнализира за промяна в насоката, с прикритото си подценяване на значението на Русия, както като заплаха, така и като световна сила. Неговите помощници непрекъснато повтарят, че тази затруднена икономически държава, не трябва да получава специално отношение. Въпреки че етническите конфликти на Балканите все още пораждат притеснение, Вашингтон смята, че азиатските конфликти са по-опасни, като тези между двете Кореи, Индия и Пакистан и Тайван и Китай. Но аналитиците твърдят, че Буш няма да загърби Европа.

ДОКЛАДЪТ ЗА СМЪРТТА НА ЕВРОПА Е ПРЕЖДЕВРЕМЕНЕН
"От известно време в този град говорим за смъртта на Европа, но това просто няма да стане", казва аналитикът по външните отношения Джеймс Линдзи от института Брукингс. "Съществува тенденцията тези въпроси да се разглеждат като взаимно изключващи се", заяви Линдзи пред Ройтерс. "Но президентът Буш и неговият екип знаят, че ние не можем да изключим нито Европа нито Азия".

Сякаш на европейските лидери не им бяха достатъчни притесненията за болестта луда крава и шапа, та трябваше да прочетат статиите на първите страници на вестиците през уикенда, според които Ръмсфелд предлага промяна в отношенията с Европа.

Високопоставени служители от администрацията и отбраната на САЩ, запазили анонимност, са заявили пред Ройтерс, че Буш, който продчерта нарастващото военно и икономическо значение на Китай, е съгласен с новата посока. Но те казали, че Ръмсфелд не е разкрил подробностите, защото разследването на стратегията и въоръжаването не е довършено.

"Засиленото внимание към Китай и Азия не означава, че САЩ ще се отдръпнат от Европа", каза високопоставен военен пред Ройтерс. "Ние ясно сме заявили, че ще сътрудничим на Европа във всичко от противоракетната отбрана до опазването на мира на Балканите".

Друг високопоставен служител отбеляза, че Буш вече се е срещнал с британския премиер Тони Блеър, тази седмица ще посрещне канцлера на Германия Герхард Шрьодер и ще присъства на Европейската среща на високо равнище в Стокхолм през юни. Той ще посети Китай едва по-късно тази година. По нареждане на Буш, Пентагонът прави голямо проучване на военната политика и въоръжението на САЩ, заради растящата мощ на Китай. Проучват се и възможностите за изграждане на повече стратегически невидими бомбардировачи, които не могат да бъдат засичани от радарите и ще могат да компенсират липсата на бази на САЩ в Азия.

"Всичко това не означава, че САЩ ще изоставят Европа. Не смятам, че ще загърбат Стария континент", каза аналитикът от Вашингтон Хелмут Зоненфелд, който е експерт по въпросите за Европа и Азия.

РЕГИОН, ОСЕЯН С ПРОБЛЕМИ

"Но ако погледнете картата, основните проблемни места се намират на Евроазиатския масив между Израел и Китай", добави Зоненфелд.
Потенциалните заплахи за САЩ и други малки държави от Залива идват от Иран и Ирак, напрежението между притежаващите ядрено оръжие, Индия и Пакситан, нестабилното положение в Индонезия и притеснението на Вашингтон за Китай и Северна Корея.

Съществуващата опасност от ракетни удари от "нестабилните държави" като Северна Корея и Иран, доведе до идеите за изграждане на противоракетен щит. Това е основният елемент в новата военна стратегия , която балансира между традиционната предпазливост и по-големи отбранителни способности.

Харлън Улман от Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон твърди, че някои европейски държави ще бъдат притеснени от намалелия интерес на САЩ и предвиждат избухването на голям дебат по въпроса.

Но той добави: "Аз лично бих искал да чуя основанията за пренасочване на стратегията към Азия. Със сигурност ще бъде неразумно да се изостави единият континент /Европа/ за сметка на другия /Азия/".

Някои експерти предупредиха администрацията на Буш да не приемат, че Китай ще се превърне във военен противник през следващите две десетилетия, тъй като с враждебното си отношение към Пекин могат да постигнат точно това. Официалните лица са подчертали, че докладът на Ръмсфелд съвсем не е пълен и че той например не е взел решение дали да съкрати някои от планираните, много скъпи оръжейни програми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.