Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американската икономика бе задържана зад ръба на "фискалната скала”

44 коментара
Обама по време на дискусиите за постигане на компромисното споразумение в Сената

Американският Сенат върна икономиката на страната зад ръба на "фискалната скала”, след като одобри компромисно споразумение, предотвратяващо влизането в сила от 1 януари 2013 г.  на приетия през август миналата година закон за редуциране на бюджетния дефицит, предвиждащ широкообхватно повишаване на данъците и драконовски съкращения във федералния бюджет.

Падането във "финансовата пропаст” бе предотвратено, след като доминираният от демократи Сенат одобри компромисното споразумение между Белия дом и републиканците. В следващите часове се очаква това да направи и долната камара на парламента - контролираната от републиканците Камара на представителите, която се събира на извънредно заседание във вторник в 19 часа българско време).

В същото време решението за намаляването на държавните разходи с 1.2 трилиона долара през следващите десет години се отлага с два месеца като републиканци и демократи се разбраха, че през това време ще се проведат преговори за ново по-широко споразумение.

Според анализаторите, ако двете страни не бяха успели да се договорят за постигнатото споразумение, то потребителските разходи в страната щяха да спаднат, което от своя страна да доведе до нова рецесия в САЩ.

Съгласно сделката от тази нощ за пръв път от две десетилетия насам подоходният данък за най-боатите американци рязко се увеличава, каквото бе едно от предизборните обещания на президента Барак Обама, претендирайки за втори мандат.  Вместо първоначалните планове за  вдигане данъците  върху заплатите и доходите от инвестиции на всички домакинства, печелещи годишно над 250 000 долара, сега прагът става 400 000 долара за физическо лице или 450 000 долара годишно за семейство. Ввместо досегашните 35% данък те ще плащат 39.6% данък върх заплатите си.

Над тези суми налогът върху доходите от дивиденти става 20% вместо досегашните 15 на сто. Заедно с влизащия в сила от 1 януари 2013 г. данък от 3.8% върху инвестициите,заради здравната реформа, облагането на приходи от дивиденти фактически става почти 24%

Над 100 милиона домакинства с доходи под 250 000 долара годишно ще бъдат защитени от автоматичното вдигане на данъците им от 1 януари. Но всеки, печелещ между 200 и 400 хиляди долара или домакинство с доходи 250-450 000 долара няма да може да се ползва от всички данъчни облекчения, действали досега за тази група.

В следващите 10 години ще се съберат 600 млн. долара данъчни приходи (по изчисления на Белия дом), което е много под онези 1.6 трилиона долара, които Обама искаше да събере от най-богатите домакинства на страната до 2023.

Данъкът за наследени имоти на стойност над 10 млн. долара се повишава до 40%. Но всички такива имоти на физическо лице до 5 млн. долара и за домакинство до 10 млн. долара остават необложени. Освен това републиканците наложиха този праг да бъде актуализиран според инфлацията - така към 2020г. той ще стане 7.5 млн. долара за физически лица и 15 млн. долара за семейства.

Постоянно ще бъде действието на правилата за минимален праг на облагане на доходите, засягащ 114 млн. домакинства. Ако те бяха променени автоматично, както предвиждаше механизмът на "фискалната пропаст", поне 30 милиона по-бедни американци изненадващо за тях щяха да бъдат принудени да започнат да плащат данък.

Удължават се с 1 година застраховките срещу безработица на 2 млн. души. Още 5 години ще действат правилата за данъчни облекчения на семейства с деца и на кредит за следване в колеж за по-бедни домакинства, от които се ползват около 25 милиона семейства.

Бизнесът ще продължи и през 2013г. да използва данъчни облекчения за изследвания и разработки или за инвестиции, които подобряват ефективността на производството. Според приетот оспоразумение се спира увеличаването на разходите за издръжка на конгресмените.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #44

    43, май си отписал Русия? Раничко е. Впрочем, азиатския СССР вече е налице - виж какво се случи в Пном Пен в края на 2012. Мъка, а?

  2. Анонимен
    #43

    BLUE: 33 бръкваш в най-интимната душевност на тъпоумниците-надеждата, че я китай, я сев. корея ще заместят СССССР

  3. Анонимен
    #42

    Ура и да живей! Братските САЩ ще продължат да живеят назаем! Светът въздъхна с облекчение! Или поне тая част от него, дето е възприела евроатлантическите ценности. Другата част, начело с Китай, вече си продава американските държавни ценни книжа и нагло отказва да купува нови. Очевидно финансирането на държавния дълг на САЩ ще става чрез печатане на безценните доларови хартийки. А богата България ще помага за изхранването на безработните негри с каквото може - досега Дянков е превел към 2 млрд. Не е много, но от сърце. За сведение на 41 - комунистическите говеда пътуваха със самолет до Видин, Русе, Търговище, Силистра, Варна, Бургас, Горна Оряховица, Толбухин и Стара Загора.

  4. Анонимен
    #41

    Gen. Augusto Pinochet: 36, говедо комунистическо, ние пътуваме със самолет от град на град в САЩ и твоя китайски високоскоростен влак не ни трябва въобще. Толкова ли си неосведомен и прост, че не го знаеш и разбираш. Даже и от Хюстън до Далас, чието разстояние се взима с кола за 4 часа, хората го избягват и се качват на самолет, защото се лети само 55 минути. За какво ще се лашкам по 16 часа от Хюстън до Ню Йорк Сити с твоя китайски високоскоростен влак, когато мога да си взема самолет и да прелетя

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #40
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #39
  7. Анонимен
    #38

    муспи - Другари, до вчера работихме да скандираме - СССР, КПСС, смърт на американския империализъм, днес ни плащат за - САЩ, САЩ и долу червените комуняги. Яхвето е ревнив бог и обича да го следваме където и да е. При заплати от петстотин лева и то ако работиш, което е лукс, ние се приспособяваме за завис на голтаците. Мир, труд, капитализъм!

  8. Анонимен
    #37

    Абе тука във форума пак има платени драскачи от редакцията на Медияпул на Станишевата! Вече за всички е ясно, че Големия Сатана гризва дръвчето или отива на кино - както щете му викайте ...

  9. Анонимен
    #36

    Абе 35, знаеш лш че пред фактите и боговете мълчат са казали римляните сринали първия Картаген!

    Кое от тези три истини не е вярна:

    1. Китай има своя и засега успешна космическа програма, за разлика от американската, която е спряна /за причините не ми се говори/;
    2. Китай има само износно мито, вносно няма за разлика от САЩ, които и това не ги грее;
    3. Скоро Китай пусна високоскоростен и високотехнологичен влак - най-чудесния транспорт. В САЩ само 2% са електрифицираните линии, а ж.п. транспорта

  10. Анонимен
    #35

    Ако на някой му се привижда китайско чудо то скоро ще влезе в учебниците по икономика и финанси, но не като чудо, а като сринал се колос, построен на глинени крака. Защото той е построен не по законите на японската и южнокорейска икономическа наука, а по законите на постсъветската епоха. Не че у нас не е същото, ама нейсе, това е друга тема.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.