Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американски сенатор в Словения:Членството в НАТО не е обусловено от споразумение за МНС

0 коментара

Страните, които откажат да сключат със САЩ споразумение, осигуряващо имунитет на американските военни пред Международния наказателен съд /МНС/, не трябва да се притесняват, че Вашингтон ще попречи на присъединяването им към НАТО. Това заяви днес в Любляна американският сенатор от Републиканската партия Джон МакКейн, цитиран от Асошиейтед прес.

Сенатор МакКейн посочи, че подкрепата на САЩ за членството на която и да е страна в НАТО не се основава на въпроса за МНС.

Съединените щати поискаха от редица страни по света да сключат споразумение с тях, което дава защита на американските военнослужещи от екстрадиране в новосъздадения Международен наказателен съд, който започна да функционира на 1 юли и има правомощия да води събедни процеси за военни престъпления. САЩ не подкрепят МНС, тъй като смятат, че срещу американските военни могат да бъдат повдигнати политически мотивирани обвинения, посочва АП. През юли Съветът за сигурност на ООН се съгласи американските военни да ползват имунитет пред МНС в продължение на една година.

Словения и други бивши югославски републики, които са поставени под натиск да екстрадират заподозрени в Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия, обявиха, че ще обсъдят американското искане. Някои техни представители вече посочиха, че не подкрепят искането на САЩ.

Въпреки това тези страни се опасяват, че ще загубят важната американска политическа и финансова подкрепа, ако откажат да подпишат поразумението, посочва АП.

Много от тези страни се надяват да станат членки на НАТО, а някои се надяват и на скорошно членство в ЕС, който критикува споразумението и посъветва страните-кандидатки да изчакат общата позиция на евросъюза по въпроса за МНС. Европейският съюз критикува Румъния, която подписа такова споразумение на 1 август, припомня агенцията.

След разговор със словенския външен министър Димитрий Рупел сенатор МакКейн каза, че Вашингтон "не иска от своите приятели да избират между ЕС и НАТО".

Този въпрос пряко засяга Словения, която се надява да получи покана за членство в НАТО на срещата в Прага през ноември, както и да се присъедини към ЕС през 2004 г., посочва АП.

Словенски представители посочиха, че ще обсъдят американското искане, но Рупел изтъкна днес, че решението няма да бъде различно от това на ЕС.

Смятаме, че ЕС и САЩ трябва да постигнат споразумение по въпроса, каза словенският първи дипломат.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.