Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американският посланик в Скопие отчете "много агресивен език" от София

"И в двете държави има хора, които биха се радвали да създадат допълнителен хаос"

57 коментара
Анжела Агелер

"Истина е, че между Република Северна Македония и България има много история. Има и хора, които биха се радвали да създадат допълнителен хаос, онези, които имат политически ползи от опитите си да създават наративи около македонския език, македонската идентичност. В крайна сметка миналото лято беше постигнато споразумение за промяна на конституцията и това е следващата стъпка (на страната) към членство в ЕС. Така според мен тези, които използват напрежението между двете държави, вредят и на двете страни, защото България ще спечели толкова, колкото и Северна Македония от членството на Северна Македония в Европейския съюз. Това ще помогне по отношение на сигурността, по отношение на икономиката и по отношение на регионалните възможности и интеграция”, казва в интервю за МИА посланикът на САЩ в Северна Македония Анжела Агелер.

Тя уточнява, цитирана от БТА, че е добър приятел с новия посланик в София и са водили многобройни разговори с него как могат да работят заедно, за да информират хората, с които общуват, за различните проблеми и предизвикателства.

Агелер казва, че от София наистина се е чул "много агресивен език”, който не се основава на факти за ситуацията в Северна Македония и се чувства щастлива, че е посланик на САЩ в Скопие, а не в София, но е важно и вярва, "че лидерите и гражданите и в двете държави, а не тези, които са най-шумни в момента, разбират ползите от това да имаш много близък съсед, който също е в ЕС, с когото можеш да подобриш търговията си, с когото можеш да работиш заедно по въпросите на сигурността, по регионалната интеграция и всички тези дейности”, което е най-голямата полза за Северна Македония, а и за България и за другите държави от Западните Балкани.

Конституционните промени са вътрешна работа на Северна Македония, казва Агелер, но според нея "винаги по-добре се вижда отстрани”.

Тя не се ангажира с мнение дали в страната ще има предсрочни избори, казва, че и в Северна Македония и извън нея има хора, "които биха искали да навредят на процеса на придвижване” на страната към ЕС и има времева рамка за осъществяването на конституционните промени и Междуправителствената конференция, след която ще могат да бъдат отворени и преговорните глави с ЕС и, без да я споменава конкретно, коментира твърденията на опозицията, която казва, че не подкрепя конституционните промени, освен ако няма предсрочни избори.

"Мисля, че или подкрепяте осъществяването на необходимото за придвижване към ЕС, или сте против. И отново се надявам, че онези, които се грижат за бъдещето на тази страна, ще вземат решенията да продължат напред и ще предприемат необходимите действия за придвижване към ЕС. Дали това означава предсрочни избори или не, дали ще се случат следващата пролет, не мога да прогнозирам, но ще видим какво ще стане и повярвайте ми, наблюдаваме много внимателно”, казва Агелер.

По думите ѝ на Западните Балкани има геополитически влияния, но те са и глобални, както глобален проблем е дезинформацията, но смята, че е важно как държавата и нейните граждани реагират на тях.

"Така например реакцията, която видяхме от Северна Македония по отношение на Русия и Украйна, особено военната подкрепа и подкрепата за НАТО, беше забележителна и всъщност беше модел за много по-големи държави в Европа по отношение на подкрепата на усилия там. Така че това е реалността в тази страна и извън нея и най-важното според мен е да се признае това и след това да се направи избор, който работи за хората в страната, това е интелигентен начин да се отговори на тези геополитически сили и какво е в интерес на държавата”, казва Агелер.

На въпрос какъв е изходът от "цялата тази ситуация - корупция, неработеща система, разделено общество, блокиране на промените в конституцията, които са условие за продължаване на пътя към ЕС, но и външни влияния, които целят да блокират процесите, водещи до прогрес", тя отговаря, че не вижда това като изход, а като врата, която чака държава да я бутне и да влезе през нея.

"Наистина го виждам като вход. Може би това е американският оптимист в мен, но аз наистина вярвам, че тази страна е стигнала до момент, в който трябва да отвори вратата, да се втурне през нея и да продължи напред към своето по-светло бъдеще, а не да се заклещи в някакъв негативен наратив, който идва и извън и отвътре в държавата и вярвам, че тя може да го направи”, казва посланикът на САЩ в Северна Македония в интервюто за МИА.

По думите ѝ пред Северна Македония има големи предизвикателства.

"Не е тайна, че виждам корупцията и престъпността като основно предизвикателство, пред което е изправена страната в момента. Пътят към ЕС и реформите в този процес помагат за справянето с много от тези проблеми. Тази страна даде много важни и много трудни жертви и показа, че може да работи върху реални проблеми, когато бъде помолена да го направи. Вярвам, че има добри хора в тази държава, на които им е писнало от корупция. Мисля, че всички граждани са уморени от това. Надявам се, че хората ще кажат „стига“ и ще поискат техните институции да се справят с тези проблеми по открит и прозрачен начин и че ще държат отговорни лидери, бизнесмени и други в обществото, ако не спазват правилата”, казва Агелер.

Според нея "черните списъци" на САЩ не са достатъчни за справяне с проблема, защото "дори ако САЩ определят, че някой е корумпиран и вреди на демокрацията или обществото чрез своите незаконни дейности, САЩ може да го назове, но не може да го арестува". По думите ѝ, след посещението на премиера Ковачевски в САЩ преди седмица, тя е имала редица от вътрешни срещи, за да обсъди каква е позицията на САЩ по отношение на санкциите.

"Хората разбират, че трябва да се вземат трудни решения. Но това, че имаш цел, не означава, че ще я постигнеш. Това изисква действие и в този случай е необходима конституционна промяна. Знам, че хората са уморени от това, но в същото време искат да са в ЕС, защото осъзнават огромните ползи от отварянето на тези врати към ЕС и към евроатлантическите интеграции. Не е достатъчно само да се надяваме, необходимо е още едно трудно решение и наистина се надявам лидерите на всички политически партии да загърбят различията си и просто да действат в най-добрия интерес на страната и нейното бъдеще", казва Агелер, цитирана от БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

57 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dev
    #57

    В крайна сметка изречението за "агресивна българска политика неоснована на факти" го няма в официалното интервю. Проверих на официалния сайт на МИА - намерих това. Чудех се, че това не е на първите страници на скопската преса като победа над "татарите". Изглежда че или не е казано, или е неправилно преведено, или нещо оттеглено. Ето в оригинал: https://mia.mk/en/story/north-macedonia-at-a-point-where-it-needs-to-push-door-towards-brighter-future-aggeler-tells-mia

  2. Dora Apostolova
    #56

    Защо САЩ остана без политика към Балканите след 1989 г? Кой е виновен да ни критикуват ?

    Много българи се чудят от тази реакция на американския посланик в Скопие, питат се защо Г-жа Агелер не забелязва агресивния език на нашите Джамбазки, Костадинов, репресиите срещу македонските българи от страна на македонски спец, служби, боят над Пендиков в СМ, подпалванията, стрелбата по витрината и заплахите във Фейсбук за живота на българите в СМ ...
    И всички са на мнение, че ако Америка натисне

  3. Коментарът е изтрит в 14:03 на 21 май 2023 от автора.
    #55
  4. Коментарът е изтрит в 13:19 на 21 май 2023 от автора.
    #54
  5. Dora Apostolova
    #53

    Dev,

    Със закъснение прочетох вашия коментар и ви благодаря за фактите изнасени в него. Напълно сте прав за Джамбазки, Костадинов и други наше пишман националисти, представители на уродливия балкански национализъм. Абсолютно фалшиви балкански националисти. И двамата са путиновисти и крайно корумпирани политици, работещи за чужди държавни интереси, но получаващи заплатите си от българските данъкоплатци. Но са ПОЛИТИЦИ и част от нашия политически ЕЛИТ. Те са представителното лице на България пред

  6. Коментарът е изтрит в 12:46 на 21 май 2023 от автора.
    #52
  7. Milanova Magda
    #51

    На американската посланичка не и е работа да съди България, да съди македонците, още повече , че не права . България е толкова толерантна в момента , а не трябва.

  8. AC/DC
    #50
    Отговор на коментар #44

    Американската нация се е родила за по-малко от едно десетилетие поради глупостта на британците от метрополията, които са третирали американските колонисти за втора категория британци. Политиката е била колкото повече данъци, толкова по-малко политически права за колонистите.Американската революция е избухнала само няколко години след като същите тези американски колонисти са се били рамо до рамо с британската армия срещу французите. Горе-долу по същия начин сега Путин спомогна изключително успешно за формирането на украинската нация, а ние пък с патреотарските ни набези в стила на Копейкин също така много успешно спомагаме за окончателното дооформяне на македонската нация. Панимаеш ?

  9. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #49
  10. ABV
    #48
    Отговор на коментар #47

    Би ли посочила къде в поста видя призиви "за връщане Македония в реалните граници на България"? Ако не разбираш какво четеш е време да идеш на преглед на който да установят в каква степен са отслабнали когнитивните ти способности!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.