Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американско-саудитските отношения и военните бази

0 коментара

Настойчивите въпроси за бъдещето на американските бази в Саудитска Арабия предполагат безпрецедентни предизвикателства за един съюз, издържал изпитанията на времето от създаването на кралството преди 70 години. Американските лидери отричат, че обсъждат въпроса за изтеглянето на войските си от саудитска територия - нещо, за което роденият в Саудитска Арабия екстремист Осама бин Ладен ревностно настоява. Те твърдят, че саудитски официални лица не са повдигали този проблем. От Рияд липсва коментар, но саудитски източници отхвърлят идеята, която според аналитиците ще прекрои стратегическата реалност в района и ще създаде проблеми и на двете страни. Според саудитски дипломат в Рияд този въпрос не е бил никога обсъждан. "Американските сили са тук, за да изпълнят международни резолюции, които са били одобрени и те никога няма да бъдат пристъпени", твърди той. Американският президент Джордж Буш, държавният секретар Колин Пауъл както и министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд отхвърлиха предположенията, които витаеха във Вашингтон миналата седмица. Вестник Вашингтон Пост цитира в петъчния си брой висш саудитски официален представител, според който управниците в Саудитска Арабия смятат, че Съединените щати са престояли по-дълго отколкото са били желани. Но саудитски официален представител в Рияд намекна, че засегнати чувства, а не изключително военни или политически причини, са в основата на проблема. "Не е въпрос на логистика, а вероятно на натиск от саудитска страна да се прекрати тази несправидлива медийна кампания", смята той. Няколко дни преди това Карл Левин, председател на Комисията по въоръжените сили към Сената, заяви пред журналисти, че Съединените щати може би ще трябва да напуснат военновъздушната база Принц Султан край Рияд. Пентагонът използва базата за въздушната кампания срещу талибаните и терористичната мрежа Ал Каида на бин Ладен в Афганистан.

Напрежението в отношенията между САЩ и Саудитска Арабия, свързани, както всяка страна традиционно е смятала, от общи интереси в областта на петрола, оръжията и регионалната сигурност, бе преодолявано в миналото. Съединените щати бяха готови да правят реверанс към чувствата на консервативните религиозни домакини, за да си осигурят бази в една част от света, която е важна в стратегически аспект.

Държим американски сили в Саудитска Арабия от края на войната в Персийския залив през 1991 г., посочи в неделя Колин Пауъл. Те са от полза там в качеството си на сдържащ фактор на Саддам Хюсеин, но още повече са символ на американското присъствие и влияние", добави той. Саудитска Арабия винаги е трябвало да балансира разочарованието си от американската подкрепа за Израел с удобството от видимата американска мощ, която я предпазва от заплахи от страна на Иран и Ирак.

Бин Ладен отдавна настоява да бъдат изгонени американските " неверници" от Саудитска Арабия, родината на исляма. Саудитските управници, изпаднали в затруднение от предполагаемата роля на Осама бин Ладен в организирането на това, което Буш нарича "тероризъм със световен обхват", също се опасяват от потенциалното въздействие на неговото послание върху младото саудитско население, изправено пред икономически и социални затруднения.

Различията между Съединените щати и Саудитска Арабия, свързани с израелско-палестинския конфликт, излязоха на повърхността още преди атентатите от 11 септември. През август престолонаследникът принц Абдула писа на Буш, че най-големият износител на петрол в света ще трябва да преразгледа отношенията си със САЩ, ако Вашингтон не действа за разрешаването на конфликта. През ноември Ню Йорк Таймс цитира саудитския външен министър приц Сауд ал Фейсал, според който отказът на американския президент да се срещне с палестинския лидер Ясер Арафат "може да накара нормален човек да полудее". Атентатите от 11 септември, за които се смята, че 15 саудитци може би са били измежду 19-те заподозрени похитители на самолети, накара американските коментатори да насочат вниманието си върху Саудитска Арабия. Те наблегнаха особено на обстоятелството, че този американски съюзник не сътрудничи, а също и върху спазването на правата на човека, състоянието на образователната система и религиозните виждания в страната. Публично изразеното враждебно отношение дълбоко e подразнило Рияд, известен с това, че не се разбира с медиите, посочи бивш британски дипломат.

"Те изпитват инстинктивно мълчат, а това е показателно за техния консерватизъм, което е проблем, но проблем, който сега те се опитват да решат в съответствие с техните традиции ", смята той, имайки предвид опитите за реформи, осъществявани под ръководството на престолонаследника принц Абдула. Противно на оплакванията на някои американски законодатели според британския дипломат сътрудничеството между Саудитска Арабия и Съединените щати се е разширило след атентатите от 11 септември.

Аналитиците твърдят, че на теория Пентагонът може да използва самолетите си и да премести базите си другаде в района, но не разполага с евтина или готова алтернатива на военновъздушната база Принц Султан. "Не е фатално...но това е съоръжение, оборудвано с висши технологии, и ще са необходими време и средства, за да бъде заменено с друго", заяви Саймън Хендърсън, който е ръководител на консултантска фирма в Лондон по въпросите на саудитската стратегия. Според сър Тимъти Гардън, бивш британски военен, двойственото отношение на Запада към Саудитска Арабия буди тревога.

"Харесва ни да ѝ продаваме оръжие като си затваряме очите за незаконните облаги . Искаме петрола ѝ, но не правим много, за да предприемем каквито и да било стъпки в областта на спазването на човешките права в страната", добавя той.

Може би си създаваме бъдещи неприятности, смята Гарнър, правейки паралел със сваления шах в Иран.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.