Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американците получиха имунитет пред Международния наказателен съд

0 коментара

Веднага след гласуването на резолюция 1422 Съветът за сигурност на ООН прие единодушно и резолюция 1423, с която мандатът на мисията на ООН в Босна беше продължен до 31 декември.

ЕС посочи в декларацията, че удълженото международно присъствие е решаващо за мира и стабилността в Босна и Херцеговина и ще осигури прехода между мисията на ООН в Босна и бъдещите полицейски сили на ЕС, които трябва да започнат да действат на 1 януари 2003 г.

Американският постоянен представител в ООН Джон Негропонте оцени резолюцията 1422 за имунитета на сините каски като "някаква степен на защита за следващата година", но предупреди поддръжниците на Международния наказателен съд да не създават условия американски граждани да бъдат изправяни когато и да било пред съда в Хага.

"Ако Международният наказателен съд се опита евентуално да задържи някой американец, САЩ ще сметнат това за незаконно и ще се стигне до сериозни последици. Нито една страна не трябва да подценява нашата решимост да защитим гражданите си", изтъкна Негропонте, цитиран от Ройтерс.

През миналия месец американски представители заявиха, че САЩ са готови да употребят сила, за да защитят своите граждани от преследване от страна на международни съдебни органи.

Веднага след гласуването на резолюция 1422 канадският постоянен представител в ООН Пол Хайнбекер заяви, че резолюцията не се подкрепя от повечето страни извън Съвета за сигурност. "Смятаме, че това е тъжен ден за Обединените нации. Безкрайно сме разочаровани от резултата и не смятаме, че Съветът за сигурност има мандат да тълкува договори, постигнати някъде другаде", заяви Хайнбекер, цитиран от Асошиейтед прес.

Въпреки че страните от Европейския съюз гласуваха "за" резолюция 1422, която създава специален статут на страните, които не са подписали и ратифицирали Римския договор за създаване на МНС, представители на тези страни разкритикуваха решението на Съвета за сигурност.

Според германската министърка на правосъдието Херта Дойблер-Гмелин решението е оставило "горчив вкус в устата".

"Специални правила за силни страни, особено когато става въпрос за универсално съдебно преследване на най-тежките нарушения на човешките права, са несъвместими с принципа за върховенство на закона", каза тя.

Германският външен министър Йошка Фишер също изрази резерви към постигнатото споразумение, като подчерта, че участниците в мироопазващи операция "не се нуждаят от имунитет".

"Германското правителство настоятелно изтъкваше, че трябва да бъде намерено приемливо решение, което да не вреди нито на Съвета за сигурност, нито на статута на МНС. Компромисът, постигнат в Съвета за сигурност, не е съобразен напълно с тези резерви, но дава възможност да бъде продължен диалогът", изтъкна Фишер.

Белгийският външен министър Луи Мишел също окачестви резолюцията като удар върху доверието в международните закони.

В отделна декларация шведската външна министърка Анна Линд изрази съжаление, че резолюцията може да подкопае доверието в съда и в мироопазващите операции. "Надявам се, че това временно решение няма да бъде подновено идната година и така ще бъдат ограничени щетите", каза Линд, цитирана от АП. По-положителни бяха оценките в Лондон, Париж и Москва.

Според британския външен министър Джак Стро постигнатото от Съвета за сигурност споразумение е "доброто", тъй като гарантира продължаването на мисията на ООН в Босна и на другите операции на ООН по света, предаде АФП.

Франция заяви, че е "удовлетворена" от компромисното споразумение и подчерта, че то "запазва авторитета на МНС и позволява на ООН да продължи мирните си мисии по света".

Русия също изрази задоволство от приетата резолюция. Според говорителя на руското външно министерство Александър Яковенко, цитиран от ИТАР-ТАСС, при обсъжданията връх взел конструктивният подход и така е било намерено решение.

Коалицията за Международния наказателен съд, която обединява около хиляда правозащитни организации, заяви в комюнике, че резолюцията, с която се дава имунитет на сините каски срещу съдебно преследване, "нарушава не само основополагащия договор на Съда, но и Харатата на ООН", предаде АФП.

"Страните-членки на Съвета за сигурност, подписали Римския договор, се покриха със срам, като пренебрегнаха Хартата на ООН, международното право и учредителния статут на Международния наказателен съд", изтъква Коалицията.

В събота Съветът за сигурност прие и Резолюция 1424, с която подновява с три месеца мандата на най-молката мисията на ООН - тази на полуостров Превлака, за който претендират Югославия и Хърватия. Този мандат изтичаше в полунощ нюйоркско време на 15 юли и съществуването на мисията беше под въпрос именно поради искането на Вашингтон американски граждани да имат имунитет пред Международния наказателен съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.