Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Арестуваните не знаят правата си

12 коментара
Арестуваните не знаят правата си
Поредното доказателство, че българинът не знае правата си при попадане в ареста, дойде във вторник при представянето на проекта "Правна помощ при полицейско задържане", осъществен от "Отворено общество", Министерството на правосъдието, Висшия адвокатски съвет, Национално бюро за правна помощ и Национална служба полиция. Повече от две години след приемането на Закона за правната помощ, задържаните рядко ползват правото си на служебен адвокат. Мнението на експертите е, че законът се прилага символично, тъй като нито задържаните, нито органите на реда са запознати в пълна степен с правото за ползване на правна помощ.

Една от целите на представения проект е полицаите да бъдат обучени да прилагат обективно нормите, разписани в Европейската конвенция за правата на човека. Не са и малко случаите, в които полицаите "просто забравят" да кажат на задържаните, че в момента на ареста имат право на правна помощ. Оказва се и че телефоните в РПУ-тата в повечето случаи не могат да избират мобилни номера, което означава, че и дори да е запознат с правото си на адвокат от момента, в който е арестуван, човек не може да се свърже с него, тъй като има право на разговор само от служебен телефон.

Липсата на конституционно регламентираната адвокатска защита при арест е сред основните причини за безбройните осъдителни присъди срещу България в Страсбург.

Независимо от факта, че МВР не оповестява броя на задържаните за година, от "Отворено общество" представиха доста тревожни данни. Според статистиката на полицията във Велико Търново (единствената, която е предоставила такава – б.р.) за периода 1 януари – 30 септември 2007 г. там са били арестувани 145 лица. Ръководителят на правния отдел на "Отворено общество" Иванка Иванова уточни, че от тях в адвокатската колегия в града са регистрирани едва 10 искания за правна помощ. От тези десет само едно е било при условията на реално полицейско задържане, останалите девет са на етап дознание.

"Ако от 150 само един се оказва реален ползвател на тази система, ние имаме сериозен проблем", заяви Иванова. Тя обясни, че голяма част от лицата, задържани в полицията за 24 часа, не знаят, или по ред причини не могат да упражнят правото си на правна помощ.

В България на политическо ниво съществува убеждение, че реформата в съдебната система и в полицията трябва да се насочи изцяло към задоволяване очакванията на ЕК, която не говори за правна помощ. Тези реформи не могат, а и не бива да се изчерпват само с борбата срещу корупцията и организираната престъпност. Трябва да се решават проблемите, свързани с елементарния достъп на българските граждани до правосъдието, а механизмите за решаването им нямат нищо общо с борбата с корупцията, организираната престъпност и използването на специални разузнавателни средства, заяви още Иванова.

Според данните от редица страни, в които правната помощ е добре развита, става ясно, че на колкото по-ранен етап от наказателното производство заподозряният има достъп на правна помощ, в хода на процеса разходите за предоставянето ѝ са драстично по-малки.

Присъствието на адвокат при арест гарантира по-законосъобразно извършване на процесуалните действия и зачитане правата на задържаните, което се отразява пряко на качеството на наказателния процес. Хората имат интерес от правна помощ от момента на ареста, за да се гарантират всичките им права, и ако се стигне до съдебно дело, то да върви максимално бързо - без връщания и отлагания, добави Иванова.

С горните констатации се съгласи и министърът на правосъдието Миглена Тачава, която коментира, че "достъпът до правосъдие на задържаните за 24 часа е по-скоро символичен". Заместник-вътрешният министър Румен Андреев обясни неадекватното прилагане на закона от страна на своите подчинени "с консервативната система в МВР, която е трудно пробиваема".

От "Отворено общество" смятат, че освен гарантирането на основните права на арестуваните, може да се очаква и преструктуриране на разходите за правна помощ, а в дългосрочен план тяхното намаляване. От началото на годината за правна помощ са изхарчени 3.5 милиона лева. През миналата година Националното бюро за правна помощ е изразходвало за служебни защитници около 6 милиона лева, а в 2006 г. тези средства са били 5 милиона лева. Парите се осигуряват от държавата по закона за правната помощ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пенчо
    #13

    И как да е по друг начин като:1.Телефона в дежурната на РПУ-то е с лимит и като го превишат следва събиране от заплатите за доплащане- нали се сещате кога ща дадат на някой да звъни по телефона. 2.Да не би да има дежурни адвокати и от Бюрото за правна помощ и от адвокатските колегии да се изпраща график или списък с дежурните адвокати в РПУ-то- дори и някои да си поиска адвокат ще получи такъв по преценка на полицая.

  2. optimist
    #12

    с без това като те приберат ти дават да подпишеш декларация ЧЕ НЕ ЖЕЛАЕШ АДВОКАТ И ЗДРАВОСЛОВНО СИ ДОБРЕ за да няма разходи за бюджета им и после хората виновни

  3. Карина
    #11

    пък и да говорите повече от колкото трябва. Всеки е длъжен да си знае правата и да ги отстоява.

  4. Поморийски
    #10

    Срамно е да сътрудничиш на чужда подривна сила.

  5. z
    #9

    По принцип си прав.Но това няма нищо общо с конкретния случай.За МВР 10 ноември още не дошъл...

  6. Кака Минка
    #7

    За кое или за кого в тая държава изобщо 10-ти ноември е дошъл? Защо изобщо има понятие като 10-ти ноември, след като след тази дата за трети път ни управляват комунета и този път ще си изкарат мандата, а може и да бъдат преизбрани.

  7. Дядо
    #6

    Ама вас не ви е срам, Поморийски, да служите на врага, ето, вече почти цял век.И как щше ви е срам, вие "любовта към СССР" я имахте за патриотизъм, промити мозъци такива!

  8. ABV
    #5

    Imat mnogo para obashe,mnogo,ta mnogo.

  9. mike
    #4

    От 1-ви януари 2007г. е в сила и Законът за подпомагане и финансова компенсация за пострадали от престъпления. В него е предвидена безплатна правна помощ по реза на Закона за правната помощ и за пострадалите от престъпления. От познати от Бюрото по правна помощ знам, че в страната няма нито един случай на на подадено или удовлетворено такова искане.

  10. напреднал
    #3

    Ами да ,Законът за правната помощ е направен за адвокатите....Нужона е промяна в закона-с ъ щ е с т в е н а при това.необходимо е да се въведе държавна служба от щатни "държавни адвокати"-на щат със заплата.А не адвокатските съвети да разпределят на кого ще дадат и прочие и прочие...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.