Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Атина: Вашингтон също е част от играта за/против петролопровода Бургас - Александруполис

10 коментара
Атина: Вашингтон също е част от играта за/против петролопровода Бургас - Александруполис

Изключително важна не само за Гърция може да се окаже визитата на руския президент Владимир Путин в Атина на 4 септември, се казва в авторски коментар на гръцкия журналист А. Станкос, цитиран в четвъртък от БТА.

Според предварително обявената програма Путин ще престои в гръцката столица само няколко часа на път за Африка, като неговата основна цел в Атина е да участва в тристранна среща за петролопровода Бургас-Александруполис с участието и на българския президент Георги Първанов. 

Както е известно, строежът на тръбата се бави заради оттеглянето на България от споразумението, подписано от трите страни, продължава коментара си авторът.

При това оттегляне българското правителство изтъкна като мотив липсата на необходимите средства, които трябва да изразходва в рамките на своите ангажименти, но не е изключено отдръпването на София да се дължи и на натиск от страна на САЩ.

Смята се, че този път Москва, София и Атина ще имат политическата воля да пристъпят към изграждане на петролопровода.

Москва желае тръбата, Атина също, а София сега твърди, че и тя я иска. Износът на енергия под формата на петрол или газ икономически насърчава Русия и ѝ помага да лавира на международната геостратегическа шахматна дъска.

Строежът на петролопровода Бургас-Александруполис също ще помогне икономически както на България, така и на Гърция, която има и други основания да иска тръбата, тъй като тя ще заобиколи Турция.

В този смисъл изводът, който се налага, е, че петролопроводът ще бъде построен, след като трите страни го искат.     

Но, в схемата са и САЩ, които се противопоставят на всяко решение или споразумение, което ще засили "зависимостта" на европейските страни от руския петрол или природен газ.

Вашингтон вече ясно заяви пред гръцкото правителство, че би предпочел да бъдат намерени алтернативни пътища, за да може петролът да стига до Гърция и от там да се пренася до други страни в Европа. Разбира се, Вашингтон има предвид петрол от Азербайджан, който да минава през Турция.         

Официално САЩ не искат Европа да бъде зависима от Русия в областта на енергетиката, за да не се окаже в плен на намеренията на Москва.            

При всеки случай САЩ обвиняват Москва, че използва енергията, за да шантажира в политическите и геостратегически игри, като припомнят кризата, възникнала миналата зима с Украйна.               

По-специално американският вицепрезидент Дик Чейни досега не пропуска възможност да отправя остри критики срещу Русия за използваното от нея "енергийно оръжие". Впрочем,  това би направила и всяка велика страна, въпреки че Русия, без никакви основани, прекали.   

Истината е, че вносът на руски природен газ от Европейския съюз задоволява около една трета от нуждите на общността. САЩ обаче не желаят да има сближаване между Европа и Русия, което според Вашингтон започва да се оформя.

Американците са силно разтревожени, когато гледат Берлин и Москва да сключват енергийни споразумения. Впрочем тази политика бе подета от Шрьодер и Путин и се продължава сега от Меркел и руския президент. Това обяснява и съществуващото напоследък недоволство в САЩ от г-жа Меркел.

При тези обстоятелства няма да бъде изненада, ако Вашингтон отново се намеси и окаже натиск върху правителствата на България и Гърция, за да не стартира изграждането на петролопровода Бургас - Александруполис.   

Разбира се, България е по-уязвима на американския натиск, но и Гърция не е от страните, които са свикнали да мерят сили със САЩ. От тази гледна точка, всичко ще зависи от интензивността на този натиск. За това, нека бъдем сдържани, докато не видим резултата от предстоящата тристранна среща в Атина, и докато не видим петролопровода да се строи, заключва в коментара си гръцкият автор.           

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ot EU
    #51

    Triabva da mine prez Bulgaria!Kolkoto poveche takiva proekti tolkova poveche Bulgaria ste bude pazena ot susedite si!Interesite na stranata triabva da budat nad amerikanskite i osobeno nad turskite!Samo ot nas zavisi da gi zasttitim!

  2. Pun
    #50

    i pak shte cvaknem...

  3. знаещ
    #49

    Ot EU поставя една политическа теза, в която не прав, защото колкото по далече стои България от имперските домогвания на Русия толкова по добре.САЩ защитават икономическите интереси на своите фирми за проекта АМБО, петролопровода "Бургас- Мльора".От петролопровода "Бургас-Алексадрополис"полза имат най-вече Гърция и Русия с агажиране на своите стари танкери в Черно море.Полза за България клоняща към нула.Такси за малко трасе, замърсеност от старите танкери/за пренасяне на нефта ще са необходими над 100 танкера да плават непрекъснато/ на бургаския залив, а от тук и ликвидиране на по-голямата част от туристическия контигент, а да не говорим за населението.

  4. Pete
    #48

    Още, през вече делечната 1998г., Ев. Бакърджиев се изпусна в интервю, че "когато имаш "тръба в експлоатация" е много по-лесно да преговаряш с доставчиците, които също имат огромен интерес за транспортиране на суровината до най-крайните потеребители"! Това бе интервю, в което Бъки обясняваше за преговорите с Газпром.И оттук, като продължение на статията : След идването на "бомбен демократ"№1 в света, барелът петрол от 27-28 дол., вече е над 70 дол.Оттова, разбира се най-големите печеливши са страните

  5. До Pete
    #47

    "...САЩ обаче не желаят да има сближаване между Европа и Русия..." Коментар не е нужен! И още: Ако руснаците използуват петрола и природния газ като "оръжие", какво да кажем за американките касетъчни и фосфорни бомби, боеприпасите с обеднен уран, напалмът и какво ли още не...та нерде Ямбол, нерде Стамбул!?!

  6. Pete
    #46

    Аз съм съгласен с теб! Но, цитираният автор доста точно е обяснил нещата!Чао!

  7. EU Citizen
    #45

    ...kakvo stana? Evropata shte ne shte shte klekne na Russia-ta nema kak inache! Putin Prezident! Amerikancite ot Google kak kleknaha pred komunisticheskoto pravitelstvo v Kitai! Cash is King, nema politika nema religia, ne vajat!

  8. Tatiana
    #44

    Това е!

  9. Дедеагач
    #43

    Това е евентуален проект свързващ Българското Черноморие с Българското Беломорие. Сроковете на хищническия Ньойски договор отдавна изтекоха, срути се и социалистическия лагер на Московската империята на злото който държеше България в плен в полза на Гърция и други съседни държави.Гърция няма работа в Българското Беломорие!

  10. Nikodim
    #5

    Дедеагач,това са само твои фантазии.Бьди реалист.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.