Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Австрия и Нидерландия отрязаха Фон дер Лайен за разширяването на Шенген

33 коментара
Герхард Карнер

Австрия отклони директно призива на председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен да вдигне ветото си за присъединяване на България към Шенгенското пространство, а Нидерландия реагира по-дипломатично, като обяви, че може да преразгледа позицията си, но очаква от България още действия за засилване на правовия ред. 

Нидерландия спира само членството на България в Шенген, докато Австрия се обявява и срещу приемането на Румъния. В речта си "За състоянието на съюза" вчера Фон дер Лайен се обърна към Австрия призова двете балкански държави незабавно да бъдат приети в Шенген и ги даде за пример при управлението на миграционните потоци.

Австрия обаче за пореден път в последните месеци отхвърли този призив. 

"В момента броят на мигрантите из цяла Европа расте и в много държави се обсъжда допълнителен граничен контрол - например на границата между Германия и Полша. Към този момент за мен няма смисъл да се говори за разширяване на Шенген. Имаме нужда от повече контрол, не от по-малко", допълни Карнер, цитиран от Юрактив.

От Нидерландия дойде положителен сигнал, но все още остава съмнително, че страната е възможно да преразагледа позицията си до края на годината, както настоява България. 

"Нидерландското правителство следи внимателно напредъка в прилагането на върховенството на правото в България. То е склонно да внесе отново в парламента на страната си въпроса за приемането на България в шенгенското пространство, когато страната ни покаже още повече резултати по тази тема", съобщиха от Министерския съвет след разговор между премиера акад. Николай Денков и неговия нидерландски колега Марк Рюте.

На този фон в доклад, представен днес пред народните представители в Хага, нидерландският кабинет обръща внимание на две препоръки от доклада на Европейската комисия за върховенство на правото в нашата страна от 5 юли т.г. -  за структурата и състава на Висшия съдебен съвет и на Инспектората към него, както и за превенцията и противодействието на корупцията.

Денков е уверил Марк Рюте, че през следващата седмица се очаква българският парламент да приеме промени в Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.

До средата на октомври е планирано да бъдат гласувани на първо четене предложените промени в Конституцията, които се отнасят до ВСС.

Австрия поддържа позицията си срещу разширяването на Шенген, като акцентира върху проблемите с охраната на границите и необходимостта от реформа на общата европейска система за убежище.

Нидерландия пък се управлява от служебно правителство до края на годината, след като Рюте подаде оставка като редовен премиер, и е много вероятно то да не реши казуса с допускането на България до зоната за свободно пътуване.

Нидерландия спира България най-вече заради проблемите с върховенството на закона, като от там дойдоха положителни сигнали след приемането на законодателството за контрол на главния прокурор.

Ситуацията обаче се усложни, след като правителството на Марк Рюте в Нидерландия подаде оставка и остана да работи като служебно, като от седмици дипломати предупреждават, че това може да доведе до блокиране на присъединяването на България.

Европейската комисия и Европейският парламент периодично призовават България и Румъния да бъдат приети в Шенген, но за да стане това се изисква консенсус сред всички страни членки.

Двете страни си поставиха за цел да влязат в зоната за свободно пътуване до края на годината, но това продължава да изглежда малко вероятно.

"Становището на Европейската комисия за изпълнението от България и Румъния на изискванията за приемане в Шенген е ясно", каза говорител на комисията в четвъртък, цитиран от БТА.

"Посланието към държавите от ЕС е много ясно - мястото на България и Румъния е в Шенген, защото са изпълнили всички необходими изисквания", добави той по повод призива на Фон дер Лайен приемането на двете страни в пространството без гранични проверки повече да не бъде отлагано. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Съдиев
    #33

    Ето затова ЕС няма бъдаще и ЩЕ СЕ РАЗПАДНЕ СЛЕД 2-3 години. Всеки си прави каквото си иска. Мюсюлманите ЩЕ ВИ вкарат в пътя!!

  2. Коментарът е изтрит в 17:49 на 19 септември 2023 от автора.
    #32
  3. Rolo Tomassi
    #31

    Ветото на Австрия и Нидерландия може да има само положителен и оздравителен ефект върху проблемите ни с охраната на държавната граница и върховенството на закона, респективно. Ако това вето бъде свалено сега, за промените които трябва да се направят, народните представители няма да имат необходимата/достатъчна мотивация и устрем за приемането им.

  4. rapper90
    #30

    Някои коментират евентуалното ни членство в Шенген, така сякаш че големия ни проблем са Австрия и Нидерландия. Да не забравяме, че не сме свършили кое знае какво по охраната на Европейската граница, която в нейния български отрязък си е пробита, и че заловените нелегални мигранти, за които чуваме, са най-вероятно много малка част от всичките. Нашите трафиканти на хора правят лесни пари по този начин и Шенген ще им е направо дюшеш. Но ще е много трудно да се накарат всички европейски страни да си затворят очите за това. По лесно ще е наистина да вземем мерки срещу трафика на хора, но при такива печалби за някои хора това едва ли ще стане.

  5. Коментарът е изтрит в 17:49 на 19 септември 2023 от автора.
    #29
  6. Отбелязвам
    #28
    Отговор на коментар #27

    И въпросът, който тази случка поражда, е: "Каква европейска държава е Австрия, след като веднага след падането на Берлинската стена назначава в полицията си офицери от българския КДС, който официално се водеше филиал на КГБ?" Та даже и името му е буквален превод от руски...

  7. Отбелязвам
    #27

    И още един пример от Австрия с мой близък приятел. Преди 1989 и той много говореше против режима тук и също имаше неприятности с ДС. През 91 замина за живее в Австрия. При пристигането му го разпитват в Австрийската гранична полиция, като австрийски преводач е български офицер от ДС, които години го е тормозел тук. Той с гимназиалния си немски им казал, че бяга от България от този преводач и такива като него от ДС, а австрийците се засмяли и чу отговорили: "Знаем, че е бил такъв, но той добре работи за нас сега." ... Приятелят ми се пенсионира там и скоро се прибра.

  8. Отбелязвам
    #26

    Има и един малко известен факт, който обяснява поведението на Австрийските държавници днес. И той е, че след окупацията на Австрия от Червената армия през 1945, тя се оттегля от там чак през 1955. През тези 10 години е очевидно, че е създадена още действаща руска агентура - даже и на ниво държавно управление. Затова и Австрия не е член на НАТО. Това лично съм го чувал във Виена от австрийци преди повече от 20 години.

  9. Горскио
    #25

    На практика имигрантите, преминаващи границите нелегално са само върха на пирамидата. На практика всеки мюслманин или индиец може съвсем легално да получи "бизнес" виза за България - достатъчно е да преведе по сметка в българска банка 5 хиляди лева, да вземе бележка от банката и да я представи в отдел миграция на МВР (парите могат да бъдат изтеглени веднага след получаването на бележкаъа). Хората в този отдел си нямат работа, тревожат се за работното си място и се радват на всеки такъв кандидат, предоставянето на виза на когото да отчетат като дейност.

  10. Горскио
    #24

    Политиката на Беюксел е не за охраняване на границите на съюза, а за т.нар "отблъскване" на границата, а един път преминал границата, дори и заловен имигрантът се праща в т.нар, център за бежанци от "отворен тип", където той почива, набира сили и поотпочинал се насочва към богатата страна в Западна Европа, където ще се засели.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.