Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Азия изправена пред СПИН - катастрофа

0 коментара

Почти 5 милиона души са се заразили с вируса на ХИВ миналата година, което е най-голямото количество от откриването на болестта СПИН през 1981 г., се посочва в годишния доклад на ООН, разпространен във вторник.

"Лицето" на СПИН става все по-младо и женско - почти половината от 38 милиона заразени с вируса на ХИВСПИН по целия свят, са жени, а половината са на възраст между 15 и 24 години, констатира докладът.

Близо три милиона човека са починали от СПИН миналата година, с което общият брой на жертвите на болестта през последните две десетилетия достига 20 милиона души.

Африка остава континентът, най-силно засегнат от СПИН. Там около 60% от населението живее с вируса на ХИВСПИН - около 25 милиона души са заразени, от които 2.2 милиона само през 2003 г.

Съотношението на заразените към останалото население остава приблизително непроменено, само защото 3 милиона жители на Африка са починали от болестта миналата година, пише в доклада на ООН.

Степента на инфекции в страните от източната и южната част на африканския континент е толкова висока, че над 60 процента от днешните 15-годишни едва ли ще доживеят до 60 -ия си рожден ден, освен ако темповете на зараза не спаднат. Средната продължителност на живота на родените след 1995 г. в 7 африкански страни е само 49 години.

Източна Европа и Азия са посочени като зоните с най- високи темпове на заразяване с ХИВСПИН, като основната причина за това са използваните от наркоманите инжекции.

В тези части на света броят на инфектираните е нараснал над 8 пъти за по-малко от десетилетие: от около 160 000 случая през 1995 г. до 1.3 милиона миналата година.

Най-поразяващото е, че над 80 процента от тях са под 30 години, пише в доклада.

Според оценка на експертите заразените с ХИВСПИН в Азия са 7.4 милиона, включително 1.1 милион души, заразени миналата година. Положението е най- критично в Китай, Индонезия и Виетнам.

С 5.1 милиона души, заразени с вируса на ХИВСПИН, Индия се нарежда веднага след южна Африка.

Броят на инфектираните в САЩ е нараснал до 950 000 миналата година, като през 2000 г. е бил 900 000 души. Половината от новозаразените са афроамериканци.

В Западна Европа броят на заразените е нараснал от 540 000 през 2001 г. до 580 000 през 2003 г.

Финансирането на превенцията и лечението от СПИН е нараснало близо 17 пъти от 1996 г. досега - от 300 милиона долара до 5 милиарда долара. Тези пари обаче все още са по-малко от половина от нужното за развиващите се страни, се посочва в доклада. В него се настоява през 2005 г. за целта да се отделят 12 милиарда долара.

Програмите за превенция не достигат онези, за които са насочени, особено най-уязвимите групи - жени и млади хора, констатират експертите.

Във високоразвитите страни лечението е станало по-висок приоритет от превенцията и в резултат на това за пръв път от едно десетилетие насам нараства предаването на вируса, се казва в доклада.

Едва 7 процента от нуждаещите се в развиващите се страни имат достъп до лечение, които би им позволило да живеят по-дълго.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.