Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Баку призова ЕС да купува директно туркменски газ

8 коментара
Баку призова ЕС да купува директно туркменски газ

Азербайджан призова страните от ЕС да купуват газ от Туркменистан, независимо от взетото по-рано решение за прекратяване на търговските отношения с тази страна заради нарушаване на човешките права, съобщи Ройтерс. Агенцията цитира изявление на заместник-външния министър на Азербайджан Араз Азимов.

Той каза, че покупката на газ директно от Туркменистан, а не чрез Русия, ще подпомогне да се засили енергийната сигурност на Евросъюза.

“Европейските страни са поканени да сключат пакт и да влязат в сътрудничество с Туркменистан. В резултат на това, по мое мнение, може да се говори за възникване на нова група интереси”, каза Азимов пред журналисти след приключилата среща с представителите на ЕС. Той отбеляза, че ако природният газ се закупува директно, от това ще спечели “не само Туркменистан, но и Европа, тъй като ще получи допълнителен източник на енергия”.

Според азербайджанския дипломат ЕС може да се снабдява с туркменски газ по Транскаспийския тръбопровод (преминаващ през Азербайджан, Грузия и Турция), който влиза в експлоатация от 2008 г.

Разговорите в ЕС за неприемливата зависимост от руски енергоресурси се активизира след руско-беларуската петролна криза в началото на 2007 г. Тогава много европейски политици изразиха тревога, а председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу определи като “недопустимо” прекъсването от Русия на подаването на нефт през Беларус за Европа и заяви, че тези действия поставят въпроса за надеждността на руските доставки.

Барозу каза още, че подобни действия от страна на Русия засилват необходимостта 27-те страни членки на ЕС “активно да развиват обща външна енергийна политика и да бъдат единни по отношение на трети страни”.

Същевременно по думите на директора на Международния институт за хуманитарно – политически изследвания Вячеслав Игрунов, наличието на алтернативни доставки на енергийни ресурси представлява национален интерес за Украйна, независимо кой е на власт в Киев.

Затова готовността на Украйна да участва в строителството на газопровода Набуко е напълно оправдана, това е в сферата на нейните интереси. Подобно сътрудничество обаче с Беларус е малко вероятно, отбеляза той.

През лятото на 2006 г. ЕС подкрепи проекта за транскаспийската тръба, която трябва да свързва Евросъюза със Средна Азия. Необходимите документи бяха подписани в Лондон от еврокомисаря по енергетика Андрис Пиебалгс и министрите на пет страни през чиято територия ще преминава западната част на новия газопровод  - Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия.

Както каза Пиебалгс Евросъюзът ще подкрепя проекта Набуко не само политически, а и технически. Очаква се ЕС да стане основен спонсор на тази магистрала с дължина повече от 3 хиляди километра. Проектът се оценява на почти 6 млрд. долара. Първият газ по този газопровод се очаква да потече през 2012 г. от Туркмения, Казахстан, Азербайджан и Русия.

Общата стойност на строителството на газопровода е 5,8 млрд. долара. Проектът се изпълнява от консорциум между страните, през които ще минава газопроводът - австрийската компания OMV, унгарската Мол, румънската Трансгаз, българската Булгаргаз и турската Боташ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стар Десебар
    #10

    Ние малкото и единствените истински демократи от ДСБ, няма да допуснем България да стане троянски кон за проникването на руския нефт и газ в Европа. Днес нефт и газ, а утре и самият Путин ще се намъкне в Европа.Затова предложението на Азербайджан е много навременно. Какво значат някакви човешки права в Азербайджан, сравнени с опасността от Путин да се нагнезди в Европата.Слава за ДСБ!

  2. Българан
    #9

    Като сте такива русофоби защо Костов даде Нефтохима на Лукойл бе??Приказки е лесно да се приказват ама като опре до парата Костов губи всякакви принципи и стратегии!!

  3. руснак
    #8

    щото инсталациите на Нефтохим могат да работят само с руски нефт, далеч по рафинирания нефт който се вади от качествени западни устройства не може да се преработва там

  4. стар комуняга
    #7

    Дружба навеки с СССР. Не е верно че вече не съществува!

  5. поп Грую
    #6

    България от Русия,защото винаги има алтернативен доставчик през съседните страни, ако ЛУКОЙЛ реши да рекетира властта. За нефтопровода ,всеки който не е формен идиот,може да се досети,че не може да пуснеш за една нощ друго нефтопроводче от Турция,Гърция или Румъния. А по времето,когато беше продаден Нефтохим на Лукойл,нямаше много желаещи да го купят .Просто БЪЛГАРАН да си прочете старите вестници и ще разбере защо.

  6. Българан
    #5

    Туркменския нефт руски ли е? Това е глупост, щом Нефтохим работи с руски нефт, значи работи и с казахски и с туркменски! Как Нефтохим беше български преди Костов, а после не можело да не бъде руски щото нефта бил руски??? Това е за балъци като теб! Просто Костов си прибра комисионната и забрави за всякакъв русофобизъм пред вида на паричките!!

  7. стелт
    #4

    1. Не става въпрос за нефт, а за газ.2. Нефтохим е собственост на Лукойл. Ако Лукойлци се правят на много големи руски гяволи, като не си доставят суровина за собственото си предприятие, сами ще си го наврат. Загубите ще са си техни. Вносители на крайните петролни продукти -бол. Да ги изреждам ли или си ги знаете?3. Когато Азербайджан говори за купуване на газ и от Туркменистан, става въпрос за проекта "Набуко". Който е алтернативен на проекта "Син поток".4. Поне като пишете нещо, попрочетете за

  8. П. Петров
    #1

    Едно и също л...о, миризливо, комуноидно. Не го настъпвайте, замирисва по-силно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.