Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската армия да се готви за операции зад граница

0 коментара

Българската армия трябва да акцентира по-малко върху териториалната отбрана и да участва ефективно в международни операции. Това препоръча генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер при първото си посещение в България вече като страна членка на пакта.

След среща с външния министър Соломон Паси Схефер добави, че България вече има добри резултати при участието си в операции на НАТО и поиска страната ни да разшири участието си в мисии зад граница, като визира конкретно Афганистан.

НАТО разширява участието си и в други региони и провинции извън Кабул и Кундуз, каза Яп де Хоп Схефер. По думите му, България би могла да се включи в екипите за възстановителни работи на Алианса не само в Кабул, но и в други провинции на страната.

В разговора с военния министър Николай Свинаров по-късно генералният секретар на НАТО е благодарил за българския принос в ИСАФ и като е характеризирал предстоящия период преди първите избори в Афганистан като изключително важен за запазване на сигурността и стабилността в страната, той е мотивирал нуждата от по-активно участие на НАТО.

С разширяването на мисията извън Кабул съюзническите войски се нуждаят от увеличаване на транспортните възможности, от медицинско обезпечаване и от включване на допълнителни военни контингенти за повишаване на реда и сигурността в провинциите, е посочил генералният секретар. От пресцентъра на МО не съобщиха какъв е бил отговорът на министър Свинаров.

Генералният секретар на НАТО е изказал висока оценка за приключилия Стратегически преглед на отбраната и е изразил увереност, че резултатите и изводите от него ще бъдат бързо реализирани в практиката, съобщиха от МО. Документът, за който министърът на отбраната Николай Свинаров твърди, че е готов, все още не е внесен за обсъждане в правителството.

В началото на подготовката на стратегическия преглед на отбраната, който трябва да определи насоките за развитие и модернизация на армията за следващите 10 години, се разрази спор между цивилното и военното ръководство на армията. Публичност в медиите добиха тезите на експертите на Министерството на отбраната, че в прегледа трябва да се акцентира върху изграждането на спецчасти за действие в мисии на НАТО извън наша територия, и контратезата на Генералния щаб, че акцент в развитието на армията трябва да остане подготовката ѝ за териториална отбрана на страната. Двете различни визии предопределят не само различен подход за определяне на числеността на Българската армия, но и различни акценти в модернизацията, която е необходима.

Преди срещата си с генералния секретар президентът Георги Първанов отбеляза, че ние приключваме Стратегическият преглед на отбраната и изрази увереност, че той ще даде добра възможност да се формира новата визия за развитието на Българската армия до 2015 година.

Президентът увери, че страната ни съзнава всички предизвикателства от пълноправното ни членство в Алианса. Приемането на България в НАТО е не толкова финал, колкото начало на труден процес, каза президентът. Той посочи, че отчитаме позитивни резултати във всички сфери, в които работим, като по думите му това е сдържана, умерена преценка, но в същото време търсим начини да набележим новите параметри на реформите, които предстоят в армията и в другите сфери на сигурността.

След срещата си с министър Паси генералният секретар на НАТО подчерта, че още е твърде рано да се говори за роля на НАТО в Ирак.

Трябва да се работи за нова резолюция на Съвета за сигурност на ООН и да се даде време на този процес, посочи Яп де Хоп Схефер. След 30 юни се очаква суверенно иракско правителство и от него зависи какво ще се случва в Ирак и по отношение на сигурността, допълни той.

България, както и Полша, настояват НАТО да поеме ангажимент в полската зона за отговорност в Ирак, в която е и българския контингент. В момента отделни държави от пакта оказват логистична подкрепа на Варшава като страна членка.

Схефер определи сред основните теми на предстоящата среща на пакта в Истанбул операциите на НАТО на Балканите, въпроса за използването на въоръжените сили на Алианса, партньорството на НАТО с ЕС, ОССЕ, Русия, Украйна и страните от Кавказ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.