Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският контингент остава в Ирак без промяна на мандата

0 коментара

България няма да изтегля контингента от Ирак, нито ще променя неговия мандат. Около това становище се обединиха депутатите от всички парламентарни сили в комисията по външна политика.

ОДС обаче ще се въздържи да гласува текста, внесен от НДСВ, тъй като управляващите не приеха предложените конкретни мерки за мисията. Не е ясно как ще гласува и БСП, тъй като социалистите искаха да се опишат ситуациите, макар и хипотетични, при които България се изтегля от Ирак.

Сегашният мандат включва и самозащитата на рейнджърите

Изтеглянето на силите на съюзниците от Ирак ще означава победа за тероризма, заяви холандският министър на отбраната Хенк Камп по време на посещението си в Рига. Ние се намираме в Ирак не заради интересите на Латвия, или на Холандия, а заради интересите на иракския народ, заяви холандският министър, цитиран от ИТАР-ТАСС. Съгласие с тази позиция изразиха латвийскиятминистър на отбраната Атис Слактерис и министърът на външните работи на Латвия Рихардс Пикс.

След като изслуша доклади на министрите Соломон Паси и Николай Свинаров и военната експертиза, представена от шефовете на Генералния щаб ген.Никола Колев и директора на военното разузнаване ген. Пламен Студенков, парламентарната комисия по външна политика, отбрана и сигурност се обедини около решението, че не се налага преформулиране на мандата на българския контингент.

Още в четвъртък сутринта, часове преди заседанието, Паси обяви, че не се налага промяна нито на мандата, нито на числеността на батальона ни от 480 военнослужещи.

Според внесеното от НДСВ становище, мандатът дава възможност за адекватна реакция на непосредствено очертаващите се предизвикателства в Ирак. В него ясно е формулиран принципът на безпристрастност на коалиционните сили, заедно с правото им на разширена самозащита.

Заради противоречия по някои от формулировките в текста, до гласуване не се стигна. Определена бе работна група, която да изчисти противоречията и на извънредно заседание утре комисията да гласува документа.

От изявленията на НДСВ стана ясно, че те няма да го внасят за гласуване в пленарна зала, за да се превърне в позиция на парламента.

НДСВ отново не послуша ОДС за по-сериозни мерки в подкрепа на мисията

Представителите на ОДС обявиха, че ще се въздържат при гласуването и не изпратиха свой човек в работната група. Те определиха становището като несъстоятелно и неотговарящо на въпросите, поставени от българското общество.

Позицията на ОДС е да се потвърди продължаването на мисията ни в Ирак в рамките на сегашния мандат, но с ново решение парламентът да задължи правителството да поеме инициативата за усъвършенстване на ангажиментите ни пред съюзниците в коалицията, а също и да осигури по-активна роля на ООН и НАТО за успеха на мисията.

Депутатите от ОДС настояха и за формиране на Команден център за управление на всички наши контингенти зад граница, в който да участват представители на МО, МВнР, МВР и спецслужбите. Координацията трябва да се поеме от премиера, посочи Асен Агов. По думите му този център трябва да осигурява всички технически и материални средства за мисиите ни в рамките на настоящия бюджет.

Отбелязано бе, че рисковете за контингента нарастват заради некачественото решение на парламента след атентата, разрушил база "Индия" в Кербала. Тогава ОДС отново настояваха комисията да гласува конкретни мерки, свързани с гарантиране сигурността на контингента ни, но мнозинството се задоволи с абстрактни заключения и посещения в поделенията, където се подготвят бойците. Сред "мерките" бяха и по-чести изслушвания на министрите и шефовете на служби.

За разлика от ОДС, зам.шефът на СДС Николай Младенов заяви, че е удовлетворен от заседанието, защото била опровергана една голяма спекулация, излязла от президента Първанов - че е необходимо преформулиране на мандата. Пред депутатите ген. Колев ясно заявил, че българският контингент изпълнява задачите си в рамките на мандата.

Спекулациите целят едно - да превърнат в мишена за терористите нашата страна съзнателно или несъзнателно, смята Младенов.

Той обаче заяви, че ще отправи питане към министър Свинаров, защото на заседанието не получил отговор дали от страна на Генщаба и МО е направено максималното за гарантиране сигурността на българския контингент, както и по отношение на екипировка, въоръжение и дали са използвани всички възможности, които дава Меморандума.

БСП иска да е ясно при какви условия се изтегляме

Левицата е на мнение, че в ново решение на парламента трябва да бъдат описани ситуациите, при които България променя мандата на контингента или го изтегля от Ирак, макар това да звучи твърде теоретично на фона на сегашните предизвикателства. Въпреки нежеланието на НДСВ, левицата ще се опита да предизвика дебат в парламента.

Евгени Кирилов посочи, че министрите Паси и Свинаров бягат от отговор на въпроса при какви параметри България е готова да се изтегли. Левицата настоява за по-широки политически действия чрез консултации на международно ниво.

Огнян Сапарев обяви, че той и останалите трима депутати - антинатовци - Андрей Пантев, Любен Петров и Александър Паунов, не са се отказали и в петък ще внесат предложение за изтегляне на контингента ни от Ирак. Като цяло левицата отхвърля подобна мярка.

Социалистите изразиха удовлетворение от докладите на военните, които представили реалистичен анализ на ситуацията - че тя е сложна и ще се влошава, посочили възможните рискове и това, което се прави, за да бъдат избегнати. За разлика от техния доклад, този на министрите Паси и Свинаров бил прекалено оптимистичен. Говорителят на БСП Ангел Найденов отбеляза, че Свинаров дори е напуснал много бързо заседанието и не е изчакал въпросите на депутатите.

След заседанието шефът на ПГ на НДСВ Станимир Илчев защити министрите с думите, че докладите им били пълни и аргументирани.

На заседанието станало ясно,че правителството вече работи за нова резолюция на ООН и ангажиране на НАТО, каза Гергана Грънчарова от НДСВ.

Нараства оптимизмът за резолюция на ООН за Ирак

Часове преди заседанието външният министър Соломон Паси обяви, че България остава в Ирак заедно с Полша и отрече спекулациите за евентуално изтегляне на Варшава, появили се преди ден. Полският външен министър уверил българския си колега, че няма промяна в полската позиция по отношение на Ирак.

Според Паси, България и Полша са обединени в желанието си да се достигне до нова резолюция на Съвета за сигурност на ООН за Ирак. Министърът напомни, че вчера на среща с посланиците на петте държави - постоянни членки на Съвета, е предал желанието на българското правителство за постигането на нова резолюция. Според съобщение на МВнР след срещата, дипломатите от САЩ, Великобритания, Франция, Русия и Китай също са изразили желанието на техните страни да се стигне до нова резолюция.

Според шефа на българското военно разузнаване, няма преки рискове и заплахи за българския батальон в Кербала заради изтеглянето на испанските войски от Ирак. Могат да се появят опосредствани заплахи, ако в Наджаф, където сега са испанците, се появи вакуум на военно присъствие, уточни ген. Пламен Студенков. Той обаче прогнозира, че ако се появи, този вакуум ще бъде запълнен.

Вярвам, че една нова резолюция би могла да отвори пътя за по-широко участие, един по-голям международен ангажимент в Ирак, включително и на НАТО, коментира министърът на външните работи. Полша, както и България, искат Алиансът да поеме отговорност за зоната в Ирак, която сега се ръководи от Варшава. Миналата седмица американският президент Джордж Буш заяви, че на политическо ниво в рамките на Алианса вече се обсъжда тази възможност.

Пред БНР постоянният представител на България в ООН Стефан Тафров заяви, че се увеличават шансовете за приемане на нова резолюция на ООН за Ирак, която да изясни ролята на международната организация там.

Тафров посочи, че предложенията на специалния представител на Кофи Анан за Ирак Лахдар Брахими за начина на възстановяване на суверенитета на страната са били приети много добре както от страните от коалицията, така и от други страни. Това създава предпоставки и оптимизъм за приемане на нова резолюция, заяви той, но допълни, че едва ли може да се говори за бързото ѝ приемане.

Кръгът въпроси, на които трябва да отговори резолюцията, е за прекратяването на отговорностите на САЩ и Великобритания като временна коалиционна власт, за прилагането на действащото в момента временно законодателство до приемането на постоянно, за статута на многонационалните сили в Ирак, за сигурността на персонала на ООН. Тафров посочи, че резолюцията трябва да изясни и бъдещата роля на ООН и на специалния представител на генералния секретар в политическия процес в страната по отношение на провеждането на изборите и подготовката на новата иракска конституция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.