Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Балтийските държави са фаворитите на САЩ за НАТО

0 коментара

Ако Америка подкрепя кандидатурата на балтийските държави за присъединяване към НАТО за сметка на другите кандидатки, както се твърди, това би довело до нарастване на недоволството в Източна Европа.

Девет държави се надяват да получат покана за членство в НАТО на срещата на високо равнище на алианса в Прага през ноември. Предполага се, че Естония, Латвия и Литва се ползват от по-специално отношение, тъй като американският президент иска да изпрати послание на Русия да се откаже от империалистичните си стремежи за господство към балтийските държави.

Дипломатически източници от НАТО твърдят обаче, че няма "сключена сделка" за членството на балтийските държави и всяка страна-членка може да използва правото си на вето при гласуването на тяхното присъединяване. Те подчертаха също така, че във Вашингтон има няколко гледни точки за разширяването на НАТО, в зависимост от различните позиции на Белия дом, Държавния департамент и Пентагона.

Въпреки това, другите кандидатки са убедени, че САЩ вече са взели решение за приемането на Естония, Литва и Латвия в алианса и единственото, което остава да бъде решено е кои ще бъдат другите държави, поканени да се присъединят на срещата в Прага през ноември. "Работата е там, че Вашингтон иска да покаже на Москва, че въпреки новото партньорство САЩ - Русия, балтийските държави ще се присъединят към НАТО", твърди представител на дипломатическите кръгове в една от държавите-кандидатки. "Ако кандидатурата на балтийските държави бъде отхвърлена, това ще бъде изтълкувано като слабост от страна на НАТО."

В миналото Москва твърдеше, че приемането на трите балтийски държави в алианса ще застраши регионалната стабилност и руския анклав Калининград, където са разположени повече от 14 000 руски войници. Размяната на реплики намаля напоследък, особено след терористичните нападения в САЩ на 11 септември, когато Москва предложи пълната си подкрепа за американската война срещу тероризма.

Според същия дипломатически източник истинската борба за членство в НАТО ще се води между останалите шест кандидатки, заради гарантираното, както се предполага, приемане на Естония, Литва и Латвия. Смята се, че кандидатките ще бъдат поканени да се присъединят към алианса на срещата в Прага в следния ред: първо - Естония, Латвия и Литва, после - Словения и Словакия, след тях - Румъния и България и накрая Албания и Македония, които имат малко надежди да приключат надпреварата.

Ако през ноември НАТО реши да ограничи броя на новите членки до трите балтийски държави и вероятно Словения и Словакия, това би предизвикало гнева на Румъния и България, твърди същият източник. Въпреки че не съществува възможността Румъния и България да се обърнат към Русия, ако не бъдат поканени да се присъединят към НАТО, това може да доведе до икономически и политически проблеми в двете държави.

На срещата на високо равнище на Северноатлантическия алианс през 1997 г. в Мадрид, Полша, Унгария и Чехия получиха покана за членство и се присъединиха към структурите на съюза официално през 1999 г. Румъния и Словения също бяха сред кандидатките, но не получиха покана.

Въпреки че държавите от НАТО все още не са обявили решението си, се предполага, че във втората фаза на разширяване покана ще получат по-голям, а не по-малък брой държави. Румъния и България се надяват на варианта за ударното разширяване на алианса, при което всичките седем държави ще бъдат поканени да се присъединят.

В НАТО обаче съществуват опасения, че увеличаването на броя на държавите-членки от 19 на 26 ще превърне организацията "неработоспособна". В момента всяка държава-членка има право на вето върху действията на алианса.

Представител на алианса заяви: "Силата на НАТО е в военните ѝ способности и колкото повече държави получат право на вето върху действията на алианса, толкова по-сложно ще стане той да функционира ефективно като организация".

Външните министри на НАТО трябва да се срещнат през май, за да обсъдят кандидатурите на деветте държави. Говорител на британското външно министерство заяви, че страната все още не е взела решение кои кандидатки ще подкрепи и ще изчака, за да види дали те изпълняват изискванията на алианса.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.