Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бен Бърнанке сменя Алън Грийнспън като шеф на Федералния резерв на САЩ

4 коментара
От началото на февруари постът председател на Управителния съвет на Управлението за федерален резерв се поема от бившия преподавател по икономика в университета Принстън и досегашен председател на икономическите съветници на Белия дом Бен Бърнанке, предадоха световните информационни агенции. Той заменя на поста Алън Грийнспън, който ръководеше резерва в продължение на 18 години.  

В края на октомври 2005 г. президентът на САЩ Джордж Буш номинира Бен Бърнанке (52 г.) за следващ централен банкер. Номинирането на Бърнанке стана на кратка церемония в Овалния кабинет в присъствието на Грийнспън и самия Бърнанке.

Бен Бърнанке е роден на 13 декември 1953 г. в Огъста (Джорджия), израснал е в Дилън (Южна Каролина). Завършил е с отличие икономика в Харвард през 1975 г., има докторска степен от Масачузетския технологичен институт (1979 г.).

Преди да оглави Съвета на икономическите съветници през юни 2005 г., Бърнанке бе член на УС на УФР в продължение на три години (2002-2005 г.). От 1996 г. до 2002 г. е професор и ръководител на департамента по икономика в Принстън, преди това е преподавател в същия университет.

Бен Бърнанке е известен привърженик на определянето на целеви нива на инфлацията и продължава да се придържа към тази идея.

Грийнспън се противопоставяше на този подход, защото, според него, централната банка трябва да кара пазарите да гадаят колко твърда ще бъде нейната позиция към инфлацията.

Подходът на Бен Бърнанке обаче е широко застъпен в Европа - както от Банк ъв Ингланд, така и от Европейската централна банка, и неговите поддръжници твърдят, че това е помогнало за намаляване на очакванията за инфлацията сред обществеността.

Бен Бърнанке, също като Алън Грийнспън, вярва, че централните банки трудно могат да се намесват, за да предотвратят появата на така наречените балони на активите, като бума на цените на жилищата, например.

Бърнанке е женен, има две деца.

Същевременно агенциите отбелязват завършека на ерата “Грийнспън” в американските държавни финанси.

79-годишният Грийнспън бе смятан за голям майстор в трудните за разбиране изказвания, отбелязва Франс прес.

Номиниран за централен банкер - без преди това да е бил член на УС на УФР - от президента Роналд Рейгън през лятото на 1987 г., Алън Грийнспън бързо получава бойното си кръщение по време на борсовата криза на Уолстрийт през октомври същата година.

Репутацията на Грийнспън обаче е свързана най-вече с решимостта му в борбата с инфлацията, обхванала САЩ през 80-те години. Той бързо успява да я сведе до едноцифрено число и оттогава досега използва умело оръжието на лихвите, за да контролира инфлацията.

През декември 1996 г. той отправя прословутото си предупреждение за "ирационалната приповдигнатост на пазарите", които тогава са в еуфория. Той ще бъде изслушан учтиво, но няма да бъде чут и три години по-късно спукването на борсовия интернет "балон" ще доведе до съсипването на много инвеститори.

Въпреки упреците, че не е направил достатъчно, за да предпази Уолстрийт от ентусиазма му, Грийнспън бързо си възвръща престижа, като се залавя решително с рецесията в началото на 2001 г. и последиците от атентатите в Ню Йорк и Вашингтон през септември същата година.

Политиката му на понижаване на лихвите на УФР - през юни 2003 г. основната лихва на банката бе спаднала до 1 процент - позволи да се възстанови търсенето. Когато обаче се появяват признаци на възстановяване на икономиката, Грийнспън започна постепенно да повишава лихвите.

Сега основната лихва на УФР е 4,25% пред очакваното за 14-ти пореден път повишение с още 0,25%.

Президентът Буш даде висока оценка за работата на банкера с думите: "В продължение на почти 20 години председателят на УС на УФР водеше нашата икономика през подеми и спадове. Под неговото внимателно ръководство САЩ преживяха борсов крах, финансови кризи от Мексико до Азия, две рецесии, корпоративни скандали, шокове - както опустошителни природни бедствия, така и атентат в самото сърце на финансовия център на Америка".

Въпреки че борбата срещу инфлацията винаги е била номер едно за него, Грийнспън е по-мек, когато става въпрос за дефицити.

Когато Джордж Буш решава да намали данъците още с идването си в Белия дом през 2001 г., Грийнспън го подкрепя, въпреки че федералният бюджет е "на червено". Сега критиците му го упрекват за това и припомнят привързаността му към Републиканската партия, от която е и президентът Буш.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. контики
    #5

    Това е цялото му име, този евреин е известен и под прякора "хеликопетр Бен" , поради изказването му, че ако се зададе дефлация, то ако се наложи, дори от хеликоптери би хвърлял пари за да се бори със нея(дефлацията).

  2. Лъчезар Станчев
    #3

    Допуснатата грешка ТРЯБВА ВЕДНАГА да се поправи . MEDIAPOOL - уважаваите чотателите и себе си !

  3. Yehuda
    #2

    Bernard Bernanke !!!

  4. alex
    #1

    Popravete, molia, imeto na choveka v zaglavieto!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.