Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Берлин и Мадрид не изгладиха различията по евроконституцията

0 коментара

Германия и Испания не можаха да изгладят различията си за бъдещата конституция на Европейския съюз. Това заявиха пред журналисти германският канцлер Герхард Шрьодер и испанският премиер Хосе Мария Аснар след днешните им консултации в Берлин, предаде ДПА.

Мадрид, както и преди, не е съгласен с текста в изработения от Конвента на ЕС проект за конституция, предвиждащ при определяне на мнозинството при гласуване в Съвета на министрите да се взема предвид числеността на населението на страните-членки. Такъв регламент облагодетелства големите страни като Германия и Франция за сметка на средно големите като Испания и Полша. "По този въпрос нашата позиция е просто друга", каза испанският премиер.

Шрьодер заяви, че разчита компромис по спорния въпрос за тежестта на отделните страни-членки при гласуването да се постигне едва на заключителните дебати по проекта за конституцията през декември в Рим. По другите части от проекта има обаче "голяма степен на единодушие", каза Шрьодер.

И той, и Аснар подчертаха, че в двустранните отношения на Испания и Германия няма проблеми, предаде ДПА, цитирана от БТА.

Вчера Финландия обяви, че не е доволна от системата за вземане на решения в ЕС, предвидена в проекта за конституция на съюза. Това заяви финландският премиер Мати Ванханен на обща пресконференция във Варшава с полския премиер Лешек Милер.

Според проекта за конституция, изработен от Конвента, решенията в ЕС ще се вземат на принципа на двойното мнозинство. За да се приеме дадено предложение, то трябва да отговаря на два критерия - да е одобрено от поне половината страни-членки и от държави с общо население поне 60 на сто от населението на ЕС.

Макар че се обяви срещу тази система, финландският премиер не даде категорична подкрепа на Полша за кампанията ѝ срещу проекта за европейска конституция и за запазване на системата за гласуване според Договора от Ница.

Полският премиер Лешек Милер отбеляза, че Варшава ще продължи интензивните консултации в европейските столици по този проблем. Неговият съветник по международните въпроси Тадеуш Ивински заяви за АФП, че засега четири държави освен Полша са подкрепили искането за запазване на системата от Ница - Испания, Малта, Естония и Австрия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.