Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Без паника: Яйца, агнешко и козунаци има – за всеки вкус и за всеки джоб

11 коментара
Козунаци със заливка от шам фъстък, и от ягоди или шоколад са сред новите вкусове за празника

Традиционната треска в медиите за цената на яйцата, агнешкото и козунаците по Великден отдавна изглежда преувеличена и безсмислена, защото пазарът е буквално заринат от тези продукти, при това на цени по всеки джоб. А и за всеки вкус и специфични диетични потребности, ако се съди по все по- обогатените и причудливи разновидности на козунака.

През тази година производители и търговци отчитат, че шоколадът и локумът оскъпяват най-много козунаците. Причината е, че хвръкналата цена на какаото изстрелва нагоре и тази на шоколада.

Цените на масовия козунак за празника започват от 0.98 лв., а най-скъпите ще са поне 30 лева, показа проверка на Mediapool. Посочената най-ниска цена се предлага от "Метро", като веригата по принцип продава на търговци, а по 0.99 лева козунакът струваше в "Лидл" за 400 грама.

В една от търговските вериги в София можеха да се закупят и козунаци за по 99 стотинки за 400 грама броя. Снимка: Mediapool

"Цените на масовия козунак за празника започват от под 2 лв., а най-скъпите ще са 30 лева", каза в отговор на въпрос на Mediapool изпълнителният директор на Billa България Вигинтас Шапокас. Тази верига ще предлага общо 18 вида козунаци. Някои от тях са внос от Италия. В 30 от обектите си компанията разполага със собствени пекарни и част от козунаците ще се предлагат там топли, току що извадени от фурната.

В българската верига "Фантастико" още през уикенда преди Великден италиански козунаци се продаваха с 35% отстъпка по 15.79 лева и по 18.29 лева, видя репортер на Mediapool.

Снимка: Mediapool

Когато се говори за козунаци, майстор-пекарите, с които разговаря Mediapool смятат, че под това понятие трябва да се разбира истинският обреден хляб, а не продукт направен от изкуствени евтини добавки, замесен от готови смеси, меланж, имитиращи продукти и т.н.

"Занаятчийският продукт, в случая козунак, е бутиково изделие с истински продукти, с вложен много ръчен, личен труд и време, при малък оптимален обем на производство. Това е качествен продукт, с много чакане и втасване на стайна температура", разказва пред Mediapool майстор-пекарят Деница Георгиева.

Шоколадът и локумът повишават цените

По-високите цени на шоколада, локума и млечните продукти са основните причини за по-високата цена на козунака, която спрямо миналата година достига и до 20%.

"Забелязвам по-висока цена на всички млечни продукти, които от основните съставки на козунака, включително маслото. Отделно покачи се цената на шоколада, локумът е вече почти 10 лв/кг, поскъпнаха и опаковките. Засега при яйцата и захарта няма разлика в цената", отбелязва Деница Георгиева, чиято пекарна е в Бургас.

От думите ѝ стана ясно, че цените на занаятчийския козунак са с около 20% по-високи спрямо миналия Великден. Традиционният обреден занаятчийски хляб без никакви добавки е 13.50 лева за 300 грама. Със стафиди козунакът струва 23.50 лв за 450 грама, същата е цената с добавен локум и орехи, а също и за разновидност с портокалови кори и шоколад.

Тази година освен класически козунаци Деница предлага на своите клиенти и по- нетрадиционни като "Веган панетоне с квас, без захар". Той включва пшенично пълнозърнесто брашно, квас, фурми, кокосово масло, кокосово мляко, цитрусови кори, стафиди.

Български козунак, Цуреки, Панетоне...

Интересни предложения за по-нестандартен и вкусен козунак се предлагат и на много места в София.

"За този Великден предлагаме нови вкусове. Козунак, полят с глазура ягоди, или такъв с глазура шам фъстък или с глазура шоколад. Клиентите проявяват доста голям интерес към тях", разказа пред Mediapool Християн Велев, майстор хлебар в гръцката сладкопекарна "Костис".

Християн Велев от сладопекарна "Костис" обяснява, че с козунаците се опитва да отговори и на българския и на гръцкия вкус. Снимка: Mediapool

Той добавя, че със своите козунаци пекарната се стреми да удовлетвори както вкуса на българите, така и на гърците.

"И българският козунак, и гръцкият, който е известен като "Цуреки", съдържат традиционно брашно, яйца, прясно мляко, захар. Традиционната рецепта е българският козунак да се прави с мас, но ние я заменихме с френско масло от най-висок клас. Масло се използва в гръцкия козунак и решихме да го приложим и в България", уточнява Велев.

Класическият козунак в сладкарницата, където работи Християн, започва от 19.90 лева за 400 грама, по 20.90 лева за същия грамаж са съответно класически козунак със стафиди и такъв с локум. Козунаците с глазура (шам фъстък, ягоди или шоколад) са на цена от 22.90 лева, а също и този с пълнеж шоколад, ката грамажът вече при него е 450 грама.

Снимка: Mediapool

А италианският козунак Панетоне с натурална квас Лиевито Мадре струва 39.90 лева, неговият грамаж е 500 грама. Италианският козунак е замесен чрез бавна ферментация с дълъг период на зреене, съдържа френско масло, пчелен мед, златни стафиди и портокалови корички. Той се приготвя от брашно, наречено "00", което се добива от сърцевината на здраво зърно пшеница, която расте единствено в Северна Италия и технологията за извличане на това брашно се използва само там.

"Най-големият проблем при козунаците е втасването. Когато се сложи кристална захар, тя натежава и самата захар спира ферментацията. Аз съм намерил технологичен начин така да вкарам захарта, та да не спира втасването. А хубавият козунак става на конци с много биене", казва Християн и така издава част от майсторството си.

Белите яйца: български или полски?

По-предпочитани за боядисване са яйцата с бели черупки. Полша е преобладаващият снабдител на такива яйца в ЕС, което обяснява защо те се появяват масово и в българската търговска мрежа по Великден.

"У нас се произвеждат относително малко яйца с бяла черупка, защото търсенето на бели яйца е основно около Великден. Една кокошка снася около 340 яйца за своя 54 -седмичен продуктивен жизнен цикъл, а Великден е само веднъж в годината", обясни пред Mediapool Ивайло Гълъбов, председател на Съюза на птицевъдите в България.

Според правителствения сайт за наблюдение на цените foodprice.bg, цените на яйцата в търговската мрежа намаляват или по-скоро "потрепват надолу". Докато през януари яйце "M" размер е струвало в магазините 51 стотинки за брой, а в края на април е 48 стотинки за брой.

Проверка на Mediapool в малък квартален магазин в София показа, че 30 броя яйца с бели черупки се предлага за 13.40 лева. Така единичната бройка излиза 44 стотинки. 

Цената на яйцата в малко квартално магазинче преди празника. Сн. Mediapool

Българските производители обаче няма да предлагат готови боядисани яйца на магазинната мрежа.

"Боядисването на яйца е ритуал, свързан с нашата православна религия. За повечето семейства боядисването на яйца е традиция и възможност за общуване на различните поколения. Защо да отнемем това удоволствие на хората с една машина?", попита риторично Гълъбов.

Изпълнителният директор на "Билла България" потвърди пред Mediapool, че и тази година веригата ще предложи директно боядисани яйца за най-заетите домакини.

"Тези яйца обаче не се търсят много и всяка година след Великден се чудим какво да правим с тях", сподели Вигинтас Шапокас.

Агнето от фермата 10 лева, в магазина - 20 лева килограм

Подобно на миналата година и за сегашните Великден и Гергьовден, агнето от фермата живо тегло се предлага по 10-12 лева за килограм.

"Годна за продажба и консумация е под 50% от теглото на агнето", каза Вигинтас Шапокас. Той уточни и допълнителните разходи по веригата - кланица, пакетиране, транспорт, съхранение, персонал и ДДС. Така крайната цена в магазина става 20 лева за килограм с ДДС.

От Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) подчертаха, че цветът на прясното агнешко месо трябва да е розово-червен, без никакви следи на посивяване, още по-малко пък да е почнало да става зеленикаво или кафеникаво.

Дали месото е прясно, може да се установи и чрез натискане с пръст – след натискане колкото мястото по-бързо възстанови първоначалната си форма, толкова по-прясно е агнешкото.

Ако агнешкото има син печат, това показва, че е произведено в България. Червеният печат означава, че е внесено от чужбина.

Трапезата за празника с 2 лева по-евтина този Великден

Трапезата за Великден тази година излиза с 2 лева по-евтино от миналата за празничния обяд, показват още сметките на "Билла България". Празничният обяд може да излезе около 47 лева, при 49 лева преди година.

В харча се включва: 1 килограм агнешко месо предна четвърт, 10 яйца “М” размер, 400 грама класически козунак, зелена салата, пресен лук и репички, 1 килограм краставици, 1 килограм домати, 1 килограм ранни картофи и 1 кг сирене.

А защо не и край морския бряг

На практика, този Великден се явява и неофициален старт на летния туристически сезон, особено за Южното Черноморие.

Необичайно топлата първа десетдневка на април е подмамила много хора да си направят резервации за празниците край морето.

"Почти всички хотели около Бургас, Поморие и в Слънчев бряг са пълни с туристи. Преобладават българските гости, но има и много туристи от Румъния", разказа пред Mediapool Евелина Пулева от Бургаската регионална туристическа камара. Доста са и полски туристи, тъй като полети от Полша за нашето Черноморие се изпълняват от края на март тази година.

Част от българите са направили резервациите си още в началото на годината, когато цената е с около 35% по-ниска от активния сезон. За резервации, направени през последния месец, цената е с 15% по-ниска спрямо същинския летен сезон.

Хотелиерите обаче предлагат и празничен великденски обяд с традиционен козунак и агнешко.

"По 100 лева на човек на ден излиза закуска, празничен обяд и нощувка на човек", каза още Пулева, уточнявайки, че това е цената за хотел четири звезди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #11

    "великденските" вицове по соца бяха от типа: "Защо вълците вият накъм Луната? ... Всъщност вият не към Луната, а на северозапад, защото агнешкото го изнесоха със сАмалоьоти за сссЭрЭ-то... ;-))" ...

  2. Истинският козунак трябва да се къса на конци,и отгоре да има бадеми! Всичко останало са вариации "на тема"! Все пак, Панетоне е международен шампион /по мое мнение/!

  3. ABV
    #9

    олигофренката валя крушкина беше първата, която пропагандираше "журналистиката за хората", разбирай - как дядо драган вари ракия, а баба драганка прави трушия.

  4. Deus Vult
    #8

    Къде видяхте паника?

  5. Мунчо Велики
    #7

    Връщам се към заглавието на статията: "Без паника! Корабът с бананите пристигна на пристанище Бургас"

  6. БГаньо
    #6

    Ако в малък квартален магазин цената на яйцето е 44 ст., то в голям такъв падна под 30 ст. специална за Великден. Разликата е само 50%!

  7. ABV
    #5

    Нормалният свят отдавна вече е забравил, че е имало пасхалните празници. Бавно(не)раZвиващите се тъпославни скотове както винаги значително иZостават!

  8. ABV
    #4

    Трябва да бъде разбита муцуната на всеки тв водещ, който с разтревожен фалцет пита глуповата репортерка: "цани, колко ще ни струват яйцата и козунаците по празниците?", след което още по превзето добявя: "А, агнешкото, колко е поскъпнало?"

  9. ABV
    #3

    ЧалгаВеликден!

  10. ABV
    #2

    Стига простотии бе хора!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.