Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Без промяна в индекса на човешка свобода в България за десетилетие

5 коментара
Без промяна в индекса на човешка свобода в България за десетилетие

По Индекс на човешката свобода България остава без напредък за поредна година в класацията. Данните бяха представени от Института за пазарна икономика.

Човешката свобода в България е оценена с осем от десет възможни точки, което класира страната на 45-о място от 165 държави. Най-проблемната категория остава върховенството на закона, оценена с пет точки.

Бюрократичните ограничения продължават да задушават бизнеса и пазара на труда. Позицията на България в индекса като цяло не се подобрява в продължение на повече от десетилетие и данните потвърждават проблемите на индивидуалната и икономическата свобода, които са причина за потискане и на доходите в страната.

Индексът на човешката свобода (HFI), изготвян от Института Катон и канадския Институт Фрейзър, измерва степента на индивидуална и икономическа свобода. Индексът се формира въз основа на 82 отделни показателя, групирани в 12 категории и оценени по скала от 0 до 10 точки. Тазгодишното издание използва данни за 2019 година.

Индексът обхваща 165 държави, в които живее над 98% от световното население. Средният резултат е 7,12 т., което съвпада с резултата от предходната година, а в сравнение с първото измерване през 2008 г. световната човешка свобода дори отбелязва слабо намаление. С най-висок резултат е Швейцария (9,11 т.), следвана от Нова Зеландия (9,01 т.) и Дания (8,98 т.). Топ 10 се допълва от Естония, Ирландия, Финландия, Канада, Австралия, Швеция и Люксембург. На дъното са Сирия (3,66 т.), Венецуела (4,03 т.) и Йемен (4,08 т.).

Защо човешката свобода е важна

Индексът ясно показва, че икономическата и индивидуалната свобода са тясно свързани.

По-високата свобода има и правопропорционална връзка с доходите на човек от населението – най-свободните ¼ страни имат над четири пъти по-висок брутен вътрешен продукт на човек в сравнение с най-несвободните ¼. В най-свободните държави живее 15% от населението, а в най-несвободните – 40%.

Изследването доказва и че по-голямата свобода води до по-висока степен на демокрация.

Къде е България

Човешката свобода в България е оценена с 8,08 т., което класира страната на 45-то място (от 165 държави) след Албания и Панама и преди Мавриций и Монголия. Спрямо миналогодишното издание (с данни от 2018 г.) резултатът на страната намалява с 0,05 т. и едно място в класацията, а спрямо първото издание (с данни от 2008 г.) – с 0,01 т. и 3 места.

През годините някои показатели слабо се подобряват или влошават, но като цяло човешката свобода в България не отбелязва видим прогрес през последното десетилетие.

Общото представяне на страната и през тази година е формирано въз основа на 12-те изследвани категории на социалния и икономически живот:

ИНДИВИДУАЛНА СВОБОДА

1) Върховенство на закона (5,2 т.) – както в този индекс, така и в много други международни сравнителни изследвания, това е най-проблемната категория за България и страната получава най-ниска оценка. Основният проблем е в слабата ефективност на наказателното правораздаване, но и гражданското право и процесуалната справедливост получават ниски оценки.

2) Сигурност и безопасност (9,6 т.) – силна категория за България, а високата оценка идва от практическото отсъствие на терористични атаки, както и от сравнително ниския брой на убийства и отвличания.

3) Свободно движение (9,8 т.) – България получава почти максималния резултат заради свободното движение на хората във и извън страната.

4) Свобода на религията (8,4 т.) – тази категория отчита правните и регулаторни ограничения на изповядването на различните религии, както и степента на репресия върху религиозните организации.

5) Свобода на сдружаване и гражданско общество (8,7 т.) – сравнително високо са оценени възможностите сдружаване и формиране на политически партии.

6) Свобода на словото и информацията (7,2 т.) – като слабост е посочена свободата и независимостта на медиите в страната.

7) Свобода на взаимоотношенията (9,4 т.) – в тази категория България получава максимална оценка за липсата на ограничения в еднополовите връзки и наследствените права.

ИКОНОМИЧЕСКА СВОБОДА

8) Размер на правителството (7,0 т.) – България получава ниски резултати заради високите разходи на правителството и широкото приложение трансфери и субсидии.

9) Съдебна система и право на собственост (5,9 т.) – втората най-слаба категория за България, обусловена от слаби оценки за независимостта на съдебната власт, безпристрастността на съдилищата и доверието в полицията.

10) Достъп до стабилни пари (9,7 т.) – високият резултат идва от свободата за притежаване на чуждестранна валута и ниските нива на инфлация в страната, гарантирани от избрания режим на паричен съвет.

11) Свобода на международната търговия (8,4 т.) – ниските мита за търговия в следствие на членството на България в Европейския съюз повишават оценката на страната. Относително високи обаче остават административните ограничения пред търговията.

12) Регулиране на кредита, труда и бизнеса (7,9 т.) – докато липсата на тежко регулиране на кредитния пазар се оценява високо, бюрократичните ограничения продължават да задушават бизнеса и пазара на труда.

Позицията на България в индекса като цяло не се подобрява в продължение на повече от десетилетие и данните още веднъж потвърждават проблемите в съблюдаването на индивидуалната и икономическата свобода, които са причина за потискане и на доходите в страната. Основни слабости и ограничения за гражданите и бизнеса остават функционирането на съдебната система, регулациите и разходите на правителството, подчертават от Института за пазарна икономика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    В 21 век със свободата се злоупотребява. В американското правораздаване, което се крепи на америкаската конституция, това е най-големият дефект. Там е записано, че всеки е свободен и никой и нищо не могат да накърнят това негово право. В резултат на това там се появиха негативните страни на неорегулирата свобода: бременни мъже, хора с неустановен пол, деца от епруветка, клониране, многоженство, безбрачно съжителство с деца...град на старите хора, град на нудистите..., свободата да притежаваш и използваш оръжие, свободата да се защитаваш сам и сам да въздаваш правото...

  2. тото
    #4

    ЧИЯ Е КЛАСАЦИЯТА ПО СВОБОДИ ЗА ДА ТИ КАЖА КОЛКО Е ИСТИНКА .ЦЕЛИЯ ПРЕСЛАВЕН ДЕМОРАТИЧЕН СВЯТ КОПИРА КИТАЙ С КОВИД МЕРКИТЕ ТО НЕ БЯХА ПОЛИЦЕЙСКИ ЧАСОВЕ ПО 100 НЕ МОЖЕ ДА МРЪДНЕШ И ПАК УРЕЛИТЕ СА ПОВЕЧЕ ОТ КОЛКОТО ПРИ НАС .ПО СВОБОДНИ С КОВИД СА САМО ШВЕДИТЕ НО УМЕЛИТЕ СА ПОВЕЧЕ ОТ НАС.А КЛАСАЦИЯТА Е 112 МЯСТО ЗАЩОТО ТОВА КОЕТО ПИШАТ ПО ВЕСТНИЦИТЕ НИКОЙ НЕ ГО ВЗИМА ЗА СЕРИОЗНО.ПРИМЕР ПАРИТЕ ОТ ХЕМУС Е ФИНАНСОВО ПРЕСТЪПЛЕНИЕ А НЕ КОРУПЦИЯ.КОРУПЦИЯ Е КАТО ЦЯЛ ПАРЛАМЕНТ С АКТУАЛИЗАЦИЯ НА БЮЖЕТА КУПУВА

  3. полк. Дрангов
    #3

    Гарант за свободата е Бойко Рашков! А за словото Медиапул! (12 зомбита и 50тина минусчии-птотестери), другите ги трият!

  4. Отбелязвам
    #2

    Свобода на словото - 112 място. След държавите от Екваториална Африка. Тамошните премиери не наричали журналистките "мисирки".

  5. ефрейтора
    #1

    Щом Албания и Панама са преди нас в класацията , значи тя е коректна...Впрочем Франция е само 10 места преди нас , а не можах да намеря целата класация , сигурно има интересни имена преди 45 место...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.