Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Безсмисленият спор за загубите на водата

0 коментара

Девет месеца един спор тресе Народното събрание и съответно държавата - 100 или 25 процента да бъдат загубите на водата, които ВиК-дружествата да могат да начисляват в сметките на потребителите си. То не бяха драматични изказвания от парламентарната трибуна за интересите на гражданите или на дружествата. То не бе игра на рулетка, отразена надлежно от медиите - "Депутатите режат/оставят скъпата вода".

Всичко това се оказа изключително безсмислено.

В крайна сметка цената на водата в регионите си остана една и съща. Независимо от президентското вето, независимо от депутатските решения. И тя ще си остане такава, независимо дори от приетите вчера поправки в Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги, които предвиждат до 1 юни 2005 г. в сметките да се калкулират само 25 на сто от загубите по преноса на питейната течност.

Оказва се, че от юни 2004 г., откогато водните оператори трябваше да начисляват само 25 процента от течовете си, те съвсем коректно са прилагали изискванията, заложени в Закона за водите. Поне така твърди Пламен Никифоров, директор на дирекция "Водоснабдяване и канализация" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). За Mediapool той заяви, че всички водни дружества, които се управляват от строителното министерство, са вкарвали в разходите си само до 25 на сто от течовете. Те няма защо да връщат пари на абонатите си, каза Никифоров по повод мнението на БСП-депутата Георги Божинов, според когото всяко домакинство може да съди ВиК-дружеството си за некоректни сметки.

Логическият извод е, че ако операторите не са вписвали всички загуби в квитанциите, а част от течовете и кражбите са оставали за тяхна сметка, то цената на водата би трябвало да поевтинее от юни 2004 г., откогато са спазвали лимита от 25 процента. Той обаче се опровергава от МРРБ. По думите на Никифоров, ВиК-дружествата са преработили калкулацията на цените си с нормативно признатите 25 % загуби... само че са вкарали ценово остатъка от течовете в другата разходна част, която формира пазарната стойност на водата. Така сметките остават същите, и то съвсем законна.

Въпросната финансова еквилибристика, с която ВиК-ата ще цакат българите до 1 юни 2005 г., спокойно може да издържи дори прокурорска проверка. Поради простата причина, че за формирането на цената на водата в момента няма конкретно правило. Всяко водно дружество си я изчислява според собствената си изгода, по своя формула и с различни компоненти, които няма как да бъдат оспорени чисто юридически.

Съществува сериозна опасност това да продължи дори след 1 юни 2005 г. В оставащите три месеца първо трябва да се доокомплектова Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). В момента тя има председател, заместник-председател и петима членове, специалисти по енергетика. Към тях трябва да се присъединят още един зам.-шеф, специалист по ВиК, и петима експерти по водоснабдяване и канализация. Те ще бъдат одобрени от Министерски съвет. Не е ясно обаче кой ще ги номинира за назначение.

Дори и това да стане в следващите две седмици, ДКЕВР трябва да изработи и предложи за приемане от правителството две наредби, без които изготвянето на цените на водата по ясна формула няма как да започне. Документите са за регулиране на цените и за качеството на ВиК-услугите.

Отделно кабинетът трябва да одобри методиката за изчисление на загубите на течността, която се работи от МРРБ. Пламен Никифоров увери, че тя ще бъде готова до края на март - след около четиридесет дни. Методологията обаче подлежи на обществено обсъждане. Евентуалното ѝ коригиране също ще отнеме време.

Дори и да се приеме вариантът, че формулата за смятане на течовете и наредбите на ДКЕВР станат факт до началото на май, повече от съмнително е, че ВиК-ата ще успеят за месец да сметнат цените си. Отделно те трябва да направят първите си тригодишни бизнес планове, които след това ще се изготвят за 5-годишен период.

Освен всичко това, процедурата по съгласуване и одобрение на цената от водния регулатор е изключително тежка. Практиката при приемането на първите цени на електроразпределителните дружества от органа, който вече ще надзирава и ВиК-сектора, сочи, че това отнема месеци на спорове между регулатора и фирмите. Всеки от които отстоява своите виждания за параметрите на пазарната стойност.

Същото ще се получи и с водата, коментираха за Mediapool експерти от ДКЕВР, които изразиха и безпокойство от прекалено скорошната дата 1 юни, след която би трябвало да влязат в сила новите цени на водата. Иначе би настанал правен хаос.

Ако някой си мисли обаче, че цените ще бъдат по-ниски - жестоко се лъже. Защото дори и загубите на водата да се сведат до конкретна величина и се изясни финансовото им изражение в компонента за доставка, който включва и услугите за пречистване и отвеждане на отпадната течност, в сметките на потребителите ще се отразяват и инвестициите за рехабилитация на ВиК-мрежата. Така че евентуалното намаление от спада на загубите ще се компенсира от задължителните разходи за ремонти, както и от включването на новата такса за регулиране.

Тя ще се плаща от операторите на регулаторния орган ДКЕВР на четири годишни вноски въз основа на фактурираните количества вода за предходните три месеца. Таксата за регулиране е икономически обоснован разход за дружествата, така че тя може да се разпределя в цената на водата - тоест, реално ще се плаща от потребителите.

Така че е възможно заради инвестиционните планове и въпросната такса на места питейната течност дори да поскъпне. Това увеличение обаче няма да е драстично, коментират специалисти.

На практика единственото полезно нещо от Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги е това, че ВиК-дружествата ще работят при по-ясни правила и ще бъдат принудени реално да извършват ремонти на преносната си мрежа. А не както досега - да отчитат едновременно усвояване на средства за рехабилитация на водопроводите си и увеличаване на загубите си!?

А ако парламентът сколаса да уреди законово и драмата със собствеността на ВиК-инфраструктурата, то може и да дойдат частни инвеститори в сектора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.