Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Биолчев: Най-добрите студенти да учат безплатно

4 коментара
Биолчев: Най-добрите студенти да учат безплатно

10% от най-добрите студенти трябва да следват безплатно. Това заяви за Mediapool ректорът на СУ “Св. Климент Охридски” проф. Боян Биолчев. Той участва в среща на вицеприемиерът и министър на образованието Даниел Вълчев с ректори на висшите училища.

Според предложението на Биолчев, най-кадърните студенти не само да не плащат семестриална такса, но да бъдат стимулирани от държавата с по-високи стипендии.

Биолчев предлага още 50% от учащите се да плащат сегашната такста, а оснаталите 40% сами да финансират своето обучение. Той обясни, че попълването на тази квота не трябва да зависи само от приемните изпити, а трябва да се актуализира всяка година в зависимост от успеха.

В момента следването се извършва на базата на т.нар. държавна поръчка като 30% от стойността на обучението се заплаща от студентите, а останалите 70% се поемат от държавата.

По време на дискусията с министър Даниел Вълчев останалите ректори също настояха за връщането на т. нар. платено обучение. Предложението е  10% от студентите сами да заплащат следването си.

Срещу идеята се обяви ректорът на Русенския университет проф. Марко Тодоров. Според него по този начин се създава предпоставка за корупционна практика.

Ректорите предложиха още държавата да престане да определя броя на студентите, които да се обучават.

Министър Даниел Вълчев не изключи тази възможност, но заяви, че трябва да се създадат ясни критерии за вътрешен контрол и да се избегне неравнопоставеността между държавните и частните висши училища.

По време на дискусията министърът също определи финансирането като основен проблем на висшето образование в страната. Според него обаче, единственото решение е промяна в модела финансирането.

Той припомни, че възможностите за това са две – увеличение на парите от държавния бюджет и преминаване към изцяло платено обучение, което обаче предлага добре разработена система от съпътстващи стипендии.

Вълчев посочи, че при евентуална промяна в начина на финансиране може да се помисли и за отделяне на повече средства за университетите, които развиват научна дейност или имат специалности, в които обучението се извършва на чужд език.

Ректорите се съгласиха с необходимостта от провеждане на обучение на чужд език във връзка с влизането на България в ЕС и привличането на повече чуждестранни студенти.

Министърът заяви, че е готов да се бори за по-голяма автономия на университетите, но при въвеждането на ясни критерии за контрол. Той припомни, че ако в момента един ректор е незаконно избран или висшето училище спре да отговаря на критериите, държавата не може да направи нищо.

“У нас автономията е ограничена, но абсолютна”, допълни Вълчев. Според него е добре ректорите и правителството да се обединят около единни правила за възникването на нови университети.

“Почти няма областен център в страната, който да не претендира за собствен ВУЗ”, допълни министърът.

Според образователния министър, промените в тази област не трябва да бъдат налагани от министерството, а трябва да станат по инициатива на самата академична общност.

Според ректора на Нов български университет Сергей Игнатов промяната във висшето образование не може да дойде “от долу”, ако държавата не създаде адекватна политика в тази сфера.

Той допълни, че реформите във висшето образование ще бъдат трудни, тъй като българското общество е много консервативно.

“Не вярвам на стратегии, а на здравия разум”, заяви ректорът на СУ Боян Биолчев. Според него ректорите не могат да вземат единни решения, тъй като в редица области има противопоставяне на интереси.

“Дълбоко съм убеден, че не могат да се вземат единни решения, тъй като има задълбочено вътрешно противопоставяне на интереси между големите и малките държавни университети и между държавните и частните и между универститети, които имат богат кадрови състав и тези, които го използват”, заяви той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ve4en student
    #5

    TOVA E FORMA NA PRANE NA PARI I SREDISHTE NA NEKADARNI I BEZDARNI LUDI??????????VERVAITE MI - VIJ ME I STE RAZBERESH ..

  2. VTU
    #4

    Prof. Biolchev e napravo angel nebesen i umen akademichen chovek! V sravnenie s nego rektoryt na Veliko Turnovskiya Universitet e edin kradliv bakalin, prevyrnal VTU v sobstveno feodalno vladenie za kradene i plateno pechatane na diplomi! Ne uchete vyv VTU!

  3. topten
    #2

    10-те процента са в чужди университети, където получават адекватно образование, отношение, уважение и стипендии.А в българските рабфаци учат тези, които не могат да се докопат до нещо по-свестно.

  4. sxs
    #1

    Ideata na G-n Biol4ev e dobra, no osnovnait problem v BG VUZ-ovete e korupciata.Nay napred tq trqbva da se spre.Osven tova v BG VUZ-ovete krayno vreme e starite socialisti4eski u4ebnici da badat smeneni s novi mejdunarodni izdania.Ne e normalno student da u4e ot u4ebnik napisan prez 1960 naprimer.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.