Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бившият югославски президент Лилич отказа да свидетелства в Хага

0 коментара

Бившият югославски президент Зоран Лилич, който принудително бе докаран в Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия като свидетел, отказа да дава показания днес срещу Слободан Милошевич без гаранции, че няма да бъде преследван за разкриването на държавни тайни, съобщиха осведомителните агенции.

Пред съда в Хага Лилич каза, че не може да свидетелства, тъй като не е получил ясно съгласие от югославския президент Воислав Кощуница и от Върховния съвет за отбрана, предаде АФП.

Лилич обясни, че не е бил освободен от задължението да пази държавна и военна тайна за събитията, докато е бил президент на Югославия /1993-1997 г./.

По този начин Лилич даде друго тълкувание на официалното съобщение, публикувано в четвъртък от белградските власти, в което се казва, че го освобождават от задължението да пази държавна, военна и служебна тайна във връзка със събитията в Косово.

Компетентните власти трябва да ме освободят от задължението да пазя държавна и военна тайна, каза Лилич. Той посочи, че това трябва да направи Върховният съвет за отбрана или президентът Кощуница. Върховният съвет за отбрана разреши разкриването само на една част от документите, необходими за моето свидетелстване, но не и на цялата документация, обясни той.

Същността на проблема е, че не бе взето никакво ясно решение за моето свидетелстване, а именно дали трябва или не трябва да давам показания, допълни бившият югославски президент. Според него в интерес на всички е да каже цялата истина за събитията в Югославия.

Лилич посочи, че ако даде показания пред Хагския трибунал, без да получи съгласието на властите, рискува да се изложи на наказателно преследване в страната.

Съдът отложи показанията на Лилич за петък.

Със същото решение на югославското правителство от четвъртък от задължението да пази държавна тайна беше освободен и генерала от полицията Обрад Стеванович , како и още двама свидетели - бившия шеф на сръбската тайна полиция Радомир Маркович и Теодор Станчич, бивш сътрудник на полицията. Днес се очаква показания пред Трибунала в Хага да дава Маркович, но той също може да се позове на същите формални мотиви, че решението за сваляне на държавната тайна не е взето от упълномощените органи- Върховния съвет по отбраната или югославския президент.

Зоран Лилич, който бе президент на разпадащата се Югославия от 1993 до 1997 г., бе задържан миналата седмица в Белград и бе откаран със самолет в Хага, за да свидетелства пред съда като свидетел на обвинението. Югославското правителство миналия четвъртък прибързано се съгласи да освободи близките сътрудници на Милошевич от задължението да пазят държавни тайни пред трибунала. Сред сътрудниците са Лилич и бившият шеф на сръбската държавна сигурност Раде Маркович, който бе докаран в Хага в петък, припомня АП.

Съдиите днес разкритикуваха прокуратурата за това, че не са разкрили всички подробности за задълженията на Лилич в Югославия и заявиха, че призовката за явяването му пред съда е била издадена твърде рано. Неприятно ми е, че съм използван по този начин, заяви съдията Патрик Робинсън.

Прокурорът Джефри Найс отговори, че призовката е била необходима, за да се осигури присъствието на Лилич в Хага. Този свидетел е от голямо значение, каза Найс.

Найс предложи да бъде удължен съдебният процес срещу Милошевич с още една седмица след 26 юли, когато съдът в Хага ще излезе в триседмична отпуска.

На днешното заседание на съда в Хага заместник- началникът на отдела за борба с организираната престъпност в сръбското вътрешно министерство Драган Карлеуша заяви, че труповете на 86 косовски албанци са били потопени в река Дунав в хладилен камион преди три години. Камионът по-късно бил изваден, а труповете били погребани в полицейска тренировъчна база близо до Белград.

Карлеуша каза, че заповедите за операция Дълбочина 2, която е имала статут на държавна тайна, са били издадени от бившия министър на вътрешните работи Влайко Стоилкович и тогавашния шеф на сръбската държавна сигурност полицейски генерал Властимир Джорджевич. Джорджевич призна участието си в интервю през 2001г., но когато полицията поиска отново да го разпита, той вече бе изчезнал, отбелязва АП. Карлеуша разказа също за срещи през март 1999 г., когато Милошевич и и шефът на държавна сигурност Маркович обсъждали разчистването на бойните полета в Косово и заличаването на следи от всичко, което може да бъде от интерес за трибунала.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.