Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът прогнозира верижни фалити след влизането ни в ЕС

11 коментара

Близо 80% от българските предприемачи се опасяват от верижни фирмени фалити на технологично свързани производства след приемането ни в ЕС. 45% от тях смятат, че ще влезем в Евросъюза през 2008 г., почти толкова – че това ще стане година по-рано.

Това показват резултатите от анкетно изследване, извършено от екип на преподаватели от УНСС в рамките на ежегодната им проучвателна програма “Бизнес барометър”, която се провежда за трети път. Резултатите от изследването бяха огласени в сряда.

Анкетирани са били 1000 мениджъри на фирми от различни браншове. 39% от тях ръководят компании с 11-50 служители, 27% - с над 50 души, а останалите – дружества с персонал под 10 души, съобщи доц. д-р Георги Мишев, ръководител на екипа.

Бизнесът у нас очертава като основни проблеми пред работата си – ниската квалификация на работниците, нелоялната конкуренция, голямата данъчна тежест, тежката бюрокрация  и корупция, рестриктивна политика на правителството.

Близо половината (48,7%) от анкетираните оценяват качеството на работната сила като ниско, 11% като много ниско, едва 1,5% като много високо. Проблемът за ниската квалификация са корени както в слабостите в образованието, така и в подценяването на бизнеса на вложенията в повишаване на квалификацията на служителите и работниците, както и в неуменията да се подбират кадри.

Около 60% от мениджърите са посочили, че най-големият проблем пред българския бизнес е качеството на работната сила. Пак толкова смятат, че данъчната тежест е голяма, а близо 25% - много голяма.

Повече от половината от анкетираните твърдят, че икономическата политика на сегашното правителство е пасивна, 23,2% – че е активна, насочена към стимулиране на бизнеса, а 17% определят икономическата политика като рестриктивна, ограничаваща развитието на бизнеса.

Всеки 7 от десет мениджъри са доволни от възможностите да теглят кредити, но всеки трима смятат, че миналата година не е била добра по отношение на кредитирането.

Един на четири бизнесмени смята, че фирмата му произвежда конкурентоспособна на външния пазар продукция, 15,6% - неконкурентна, а над половината от анкетираните признават, че не работят за износ.

Като цяло половината от анкетираните мениджъри намират 2005 г. за по-добра от 2004 г., а 13% като по-лоша. Всеки втори е настроен оптимистично и смята, че 2006 г. ще е по-добра от предната. Всеки четвърти прогнозира, че ще е същата. 13% са песимистично настроени и смятат, че бизнесклиматът ще се влоши.

Очакванията от присъединяването към ЕС са разнопосочни, като една трета от бизнесът смята, че членството ще даде допълнителни възможности за развитие, а още толкова – че ще попречи на националното бизнесразвитие. Подобно е разпределението на тези, които смятат, че влизането в ЕС ще се отрази благоприятно или неблагоприятно на собствения бизнес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Нарича се
    #12

    глобализация.Ще удържат големите фирми,всички останали ще бъдат или подизпълнители или асимилирани или---фалирали.На първи етап!това е добре за потребителя.

  2. vv
    #11

    На един некадърник и 5000 лв да му дадеш пак няма да ти свърши нищо,дори и свирката няма да е както трябва.

  3. браво Хахо
    #10

    Относно въпросите на ".......": мога да не платя на никой стаж за квалификация - просто предлагам такава заплата, че хората с необходимата ми квалификация да се навият да работят в моята фирма. Инвестирам в технологии съобразно условията - колко пари мога да отделя, каква възвращаемост ще получа след това и т.н. Дал съм премии на който съм преценил, че трябва да се даде (а естествено почти всички смятат за себе си, че заслужават), възращаемостта на инвестициите ми е добра и реализирам много голям

  4. Haho
    #9

    Не знам по колко плащам на въпросите ти,защото с това се занимава счетоводител.Знам че се е случвало да взема заем за да дам заплати на 8 души,защото независимо дали имам печелба или не те трябва да си вземат заплатите.И защо като чуят предприемач всички си представят мерцедеси и лъскави офиси.Не разбрахте ли че зад всяка лъскава просперираща фирма седи по едно ченге от ДС или негов близък.ПознавамПРЕКАЛЕНО МНОГО такива и 4-5 нормални бизнесмени.Големите ще оцелеят а такива като мене ще загинат ,защото всеки дребен чиновник се прави на велик и иска да намаже,

  5. .............
    #7

    Haho,a ti na kolko dushi si platil stajove za kvalifikatsia, kolko si investiral v tehnologii pozvoliavashti uvelichenie na proizvoditelnostta, na kolko rabotnika si dal premii za dobar trud i nai-veche kolko protsenta e vazvrashtaemostta varhu investitsiite ti, kakav marge realizirash varhu produktite si?

  6. Haho
    #6

    Отворко,като изработваш 150лв,кой е луд да ти дава 300лв.Като те бива толкова стани предприемач.

  7. Мотивиран
    #5

    Ако качеството на работа е като културата ни - определено ще я закъсаме.Относно културата и простотията:- най-елементарни неща като "не си хвърляй опаковката от вафла на земята" (в рекламата с русалката хартийката се хвърля направо до езерото - после защо планините ни били замърсени и някои с камиони изхвърлят отпадъци) са непонятни за мнозинството граждани. И нека не излизат с извинения от типа "еми да сложат кошчета" - първо не може през 5см да има кошче (виждал съм жена на средна възраст да хвърля

  8. Иван Добрев
    #4

    Едно време комунететата плачеха, че комунизма е нещо прекрасно, но видите ли, хората не били съвършенни, та добрата идея не можела да се осъществи. Днес, разни хомункулуси, разни зомбита плямпат наляво и надясно, как го е закьсал горкият предприемач: не случил на народ. Едни мързеливци, едни претенциозни типове, не могат да се конкурират с работната ръка в Бангладеш и провалят алъш-вериша. Та, ако може, пустите му бизнесмени, както татковците им едно време си докараха виетнамци, да си докарат и те.Е, от тия дърти комуняги и от техните отрочета, не става и чеп за каца за кисело зеле

  9. Haho
    #3

    Na kolko 4oveka dava6 zaplata 4e taka dobre razbira6 ne6tata

  10. Demotivator
    #2

    Абе що не духате супата бе!Да бе за 300 лв. още малко и свирка ше искат..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.