Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Близо десет пъти са нараснали биопроизводителите у нас за 6 години

Вече са над 2000, като по-голямата част от тях са в Южна България

2 коментара
Близо десет пъти са нараснали биопроизводителите у нас за 6 години

Близо десет пъти са нараснали биопроизводителите у нас за периода от 2006 г. досега. Техният брой е над 2000 към края на 2013 г., като основна част от тях развиват дейност в Южна България, като постепенно нараства делът им и в северната част на страната. Това показва анализът на Фондация за околна среда и биоземеделие представен от Пепо Петров, изпълнителен директор на фондацията по време на бизнес форума "Фермата" в Плевен.

Във форума производители, търговци, финансови специалисти и експерти от държавната администрация обсъдиха успешни практики, възможностите за финансиране и предизвикателствата пред биоземеделието през новия програмен период 2014-2020 г.

Най-голям процент от биооператорите са съсредоточени в производството. Тези, които се занимават със събиране, преработка и търговия на биопродукти, все още са единици.

"Все още липсва достатъчно развито преработвателно звено и секторът е ориентиран към износ на биосуровини, което не позволява добавената стойност от преработването на произведената продукция да остава при местните оператори", коментира Пепо Петров. Според него е необходим регионален подход и съдействие от местните власти и общности за затваряне на цикъла на биопроизводство, преработване и пласмент на основата на сдружения и партньорство.

Биопроизводителите отглеждат традиционни за страната култури, които се финансират основно със собствени средства. Те могат да кандидатстват и за финансови средства по новия програмен период 2014-2020.

Бъдещето на малкия производител е в биоземеделието, смята Албена Симеонова, биоземеделец и зърнопроизводител, която е член на Националната асоциация на зърнопроизводителите и създател на Българската асоциация за биопродукти. Като основен проблем в сектора тя посочи недостатъчните количества продукция, която могат да предложат биопроизводителите. "Затова трябва да бъде осъзната необходимостта от коопериране", смята Симеонова.

"Общата селскостопанска политика не е ефективна и не стимулира развитието на селскостопанския сектор", коментира Красимир Кумчев, управител на "Агропродукт груп".Според него субсидиите по Програма за развитие на селските райони не са достатъчни за подпомагане на производителите на плодове и дори възползвайки се от европейските програми, един фермер трябва да има достатъчно високи собствени ресурси, за да може да бъде в крак с модерните технологии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Поредната далавера. Който не вярва, че яде биозеленчуци и биоплодове - да провери! Например при арменския поп.

  2. Анонимен
    #1

    щото сме по далаверите, а европарчките са много био-сладички...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.